Codzienne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zapobiega powstawaniu i rozwijaniu się między innymi próchnicy, parodontozie, przebarwieniom czy też innym dolegliwościom związanych z dziąsłami, zębami. Nie każdy i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla całego zdrowia jest stan naszego uzębienia. Różnego rodzaju infekcje, jak i stany zapalne dziąseł i uzębienia mogą spowodować choroby uszu, a nawet mogą doprowadzić do chorób serca. W jamie ustnej mamy do czynienia z ponad 400 gatunków bakterii, które to mocno potrafią przywrzeć do zębów i wytworzyć substancje, które są bardzo szkodliwe dla dziąseł, a gdy płytka bakteryjna ta nie będzie regularnie usuwana, może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego dziąseł jak i tkanki przyzębia. Aby zwalczyć te bakterię należy zadbać o codzienną higienę jamy ustnej. Samo szczotkowanie zębów jak i dziąseł nie jest wystarczające, aby zapobiec powstawaniu bakterii na powierzchni zębów, dziąseł i przestrzeni między zębowej, które to powodują stany zapalne. Zapalenia dziąseł charakteryzują się przede wszystkim zmianą koloru z naturalnie różowego na czerwony z towarzyszącym obrzękiem, krwawieniem, nadwrażliwością. W takich przypadkach bardzo ważna jest pomoc działania płynu do płukania, który posiada głównie działania antybakteryjne jak i przeciwzapalne.

Zalety płynów do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania są bardzo skuteczne, ponieważ docierają one do wszystkich zakątków w przestrzeni między zębowej. Kolejnym plusem takiego płynu do płukania jest to, że pomagają one usunąć resztki pokarmu, które to jeszcze zostały po wcześniejszym szczotkowaniu. Znacząco redukują liczbę drobnoustrojów w miejscach bardzo trudno dostępnych jak i również mają za zadanie chronić zęby przed powstawaniem ubytków w zębach, dlatego warto stosować taki płyn do płukania jamy ustnej każdorazowo po szczotkowaniu jak i nitkowaniu zębów. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór takich płynów, z różnym zastosowaniem, między innymi mamy do czynienia z płynem do płukania, który ma działanie przeciwbakteryjne, albo przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne. Są też dostępne płyny do płukania wspomagające wybielanie zębów, wzmacniające strukturę zębów, czy tez zmniejszające ryzyko powstawania próchnicy, czy parodontozie, jak i mamy do czynienia z płynami, które to zmniejszają ryzyko osadzania kamienia nazębnego, niwelują także nadwrażliwości zębów jak i nieprzyjemne zapachy z ust.

Jaki płyn do płukania wybrać?

Dodatkowo na rynku są też oferowane specjalne płyny do płukania z szerokim zakresem działania, gdzie w jednym produkcie są połączone różne zastosowania. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, od dzieci, młodzież po osoby dorosłe. Dzieciom poleca się płyny do płukania przed i po szczotkowaniu. Nastolatki powinny stosować płyny do płukania jamy ustnej, które w swoim składzie mają przeciw próchniczny fluor, a zwłaszcza, kiedy noszą aparat ortodontyczny. Jednak należy mieć na uwadze, że płukanie płynem nie zastąpi nam codziennego szczotkowania i nitkowania zębów, nawet w momencie, kiedy w swoim składzie ma zawarty fluor.