Jak i bieganie tak i nordic walking jest aktywnością fizyczną, która pozwala utrzymać nam odpowiednią kondycje fizyczną. Oby dwie formy aktywności przyspieszają metabolizm naszego organizmu, spalają niepotrzebne kalorie oraz dotleniają nasz organizm. Aby rozpocząć dane aktywności fizyczne należy mieć odpowiednie obuwie, najlepiej wygodny dresik, a dodatkowe do nordic walkingu specjalne kije oraz dużą ilość chęci. Należy również wybrać odpowiednie miejsce do biegania, będą to między innymi: alejki parkowe, odpowiednie powierzchnie. Bieganie jest bardzo dobrym sposobem na odstresowanie się po ciężkim dniu, poprawia nasze samopoczucie oraz powoduję poprawę stanu psychofizycznego.

Podczas biegania jak i nordic walkingu uruchomiamy prawie 90 % mięśni.

Choć wadą biegania jest to, że nie każdy może je uprawiać. Między innymi nie powinny go uprawiać osoby starsze oraz osoby z dużą nadwagą, gdyż bieganie obciąża bardzo stawy kolanowe, nie powinny również biegać osoby ze schorzeniami kręgosłupa lub które mają kłopoty z sercem. Natomiast nordic walking może uprawiać prawie większość osób, od młode po starsze osoby, nawet kobiety w ciąży. Przy niewielkiej nadwadze bieganie jest jak najbardziej wskazane, gdyż z połączeniem zdrowego odżywiania można naprawdę utracić zbędne kilogramy. Bardzo ważne jest by biegać regularnie. Nie należy od razu wybierać długich dystansów, bo dużo wcale nie oznacza lepiej. Na początku powinno się biegać około 15 minut, gdzie z treningu na trening odpowiednio zwiększać dystans i czas do swoich możliwości wytrzymałościowych. Nordic walking angażuje siły podczas marszu stosunkowo równo po obu stronach kijków, co za tym idzie, że w większym zakresie, ale o wiele mniej intensywniej zaangażowane są mięśnie ciała. Mięśnie ciała są całkiem inaczej stymulowane niż podczas biegania.

Bieganie vs Nordic Walking

Nordic walking daje nam rozwijanie siły i wytrzymałości organizmu, oraz to, że spalamy więcej kalorii niż podczas zwykłego biegania. Używając kijów podczas maszerowania redukujemy obciążenie na stawy kolanowe, piszczele czy też nawet i na kręgosłup, co bardzo pozytywnie wpływa na osoby starsze. Okazuje się, więc, że aktywność fizyczna i zdrowy styl życia jest dla każdego pod warunkiem przestrzegania odpowiednich elementów medycznych. Bo oprócz pięknej sylwetki i ważne jest również utrzymanie zdrowia. Trzeba, więc zrobić wszystko, aby aktywny styl życia nie przerodził się w problemy zdrowotne. Szczególnie dla osób w starszym wieku, które mogą uprawiać i bieganie i nordic walking.