Na ulicach można spotkać coraz więcej osób maszerujących żwawo i trzymających w dłoniach kijki. Co to takiego? Nordic walking, który jest niezwykle ciekawym i przyjemnym sposobem na aktywne spędzanie czasu. Mówiąc najprościej, nordic walking to spacer przy użyciu specjalnych kijków, które powstały z połączenia kijów trekkingowych i kijków od nart biegowych. Nie jest to jednak zwykły spacer, ponieważ odpowiednie używanie kijów do nordic walking pozwala na zaangażowanie prawie wszystkich mięśni. Dzięki temu wzmacnia się i trenuje całe ciało, a także szybciej spala kalorie, co pozwala na utrzymanie szczupłej, zgrabnej sylwetki. Uprawianie nordic walking jest bezpieczne dla mięśni i stawów, gdyż nie obciąża ich tak bardzo jak chociażby bieganie.

Jak uprawiać Nordic Walking?

Aby jednak zobaczyć efekty i korzyści ze spacerów sposobem nordyckim, należy opanować odpowiednią technikę.

  • Plecy powinny być zawsze wyprostowane, a brzuch wciągnięty,
  • Nogi i ręce muszą pracować naprzemiennie, co oznacza, że kiedy stawia się krok prawą nogą, do przodu wysuwa się lewe ramię.

Teoretycznie wydaje się być proste, jednak wiele osób musi poświęcić trochę czasu, by opanować ten ruch. Kijki należy stawiać ukośnie do tyłu podczas marszu. Tempo spaceru każdy dostosowuje do swojej kondycji i możliwości.

Nordic walking jest sportem, który pokochało tysiące osób.

Nie jest tak męczący i nie naraża na kontuzje tak bardzo jak bieganie. Nordic walking najlepiej uprawiać w towarzystwie. Obecnie powstało już wiele klubów zrzeszających miłośników marszu z kijkami. Zapisując się, można skorzystać z porad profesjonalnych trenerów, jak również wspólnie z grupą wyruszać na trening. Nordic walking jest także doskonałym pomysłem dla osób starszych, które chcą w sposób nieobciążający poprawić wydolność swojego organizmu. Jest to sport łączący pokolenia, dosłownie dla każdego, kto tylko odważy się spróbować.

Warto podjąć wyzwanie, a lepsze zdrowie i samopoczucie na pewno będą wystarczającą nagrodą. Kije do ręki, determinacja i uśmiech na twarzy – tyle wystarczy, by zacząć trenować nordic walking. Tak nie wiele a jego wpływ na organizm ludzki jest bardzo duży. Przede wszystkim pozwala zrzucić zbędne kilogramy a także utrzymać formę fizyczną na odpowiednim poziomie. Nie pozostaje, więc nic innego jak tylko wykorzystywać nordic walking w swoim codziennym życiu i uprawiać go najczęściej jak tylko się da. Zdrowy styl życia jest, bowiem zawsze w cenie i sposobie na bardziej aktywne a co za tym idzie również i dłuższe życie. Efekt jest, więc bardzo dobry.