W prawidłowym funkcjonowaniu jamy ustnej dziąsła odgrywają bardzo ważną rolę, a wszelkiego rodzaju zaniedbania higieniczne zębów obijają się negatywnie na przyzębiu. Zbyt rzadkie jak i również niedokładne mycie zębów powoduje bardzo często krwawienie z dziąseł. Podczas szczotkowania jak i nitkowania zębów odczuwamy pewien dyskomfort, ale nie jest wcale taki zły w porównaniu z tym, co może się przydarzyć później, gdy nie będziemy zachowywać higieny jamy ustnej. Problemy z dziąsłami w najgorszym przypadku może doprowadzić do całkowitego utracenia zębów. Dlatego warto zapamiętać sobie, że zdrowe dziąsła to zdrowe zęby i w drugą stronę tak samo.
Jak odpowiednio dbać o dziąsła?
Podstawą dbania o dziąsła jest przede wszystkim codzienne mycie zębów przez 2 – 3 minuty i czyszczenie przestrzeni między zębowej przynajmniej dwa razy dziennie. Aby uzyskać lepsze efekty zalecane jest szczotkowanie zębów za każdym razem po skończonym posiłku pastą z fluorem. Choć nie zawsze mamy na to czas i sposobność. W takiej sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia zębów powinno się po posiłku żuć gumę bez cukrową, przez około 20 minut. Jednak to nie wszystko, aby dziąsła były zdrowe, jak i również zęby. Aby osiągnąć jak najlepszy rezultat powinno się jeszcze zastosować inne rzeczy. Powinno się regularnie, co najmniej, co pół roku odwiedzić stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego. Kamień taki składa się, bowiem z bakterii, osadów mineralnych i nie da się go pozbyć w domowymi sposobami. Jeżeli kamień nazębny nie jest regularnie usuwany, może to doprowadzić do stany zapalnego tkanek, które to otaczają zęby. Bakterię osadzają się na płytce nazębnej, co powoduje zapalenie dziąsła wnikając w szczelinę dziąsłową. Rezultatem tego jest krwawienie dziąseł, jak i obrzęk, czy też i ból podczas dotykania jak i gryzienia, a także możemy się spotkać z niemiłym smakiem jak i równocześnie z zapachem z jamy ustnej. Gdy zaobserwujemy takie negatywne objawy, powinniśmy się jak najszybciej wybrać do dentysty stomatologa. Gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym spowodowanym kamieniem, należy jak najszybciej go usunąć, w przeciwnym wypadku może dojść do rozwoju parodontozy, która to robi kieszonki pomiędzy dziąsłami, a zębami, gdyż w owych kieszonkach gromadzą się bakterię, które produkują toksyny rozpuszczające kości. I po pewnym czasie zęby zaczynają się chwiać i wypadać.
Pielęgnacja jamy ustnej
Dbając o profilaktykę parodontozy należy starannie pielęgnować jamę ustną, jest to podstawą zapobiegnięcia jej. W aptekach, drogeriach czy też w sklepach mamy dostępne szereg specjalistycznych past do zębów jak i różnego rodzaju płyny, które to właśnie zapobiegają stanom zapalnym dziąseł. Bardzo ważne jest również czyszczenie dokładne przestrzeni między zębowych specjalnymi do tego użytku nićmi. Dbając o dziąsła jak i o zęby warto również zaprzestać całkowitego palenia papierosów jak i ograniczyć spożywanie ilości słodyczy. Warto zastosować odpowiednią dietę, oczywiście racjonalną, która będzie bogata w białko, w różne witaminy jak i składniki odżywcze.