Nie od dziś wiadomo, że życie nastolatków w różnych krajach świata to jeden z najbardziej skomplikowanych procesów. Ich styl życia jest mocno rozbudowany i narażony na liczne wpływy, jakim poddana jest właśnie ta grupa społeczna. I to zarówno w momencie, kiedy analizowane są czynniki ludzkie jak i liczne elementy techniczne. Trzeba, bowiem pamiętać, że na życie nastolatków na świecie wpływa zarówno podejście innych ludzi jak i wpływ muzyki, filmów i innych elementów. Jest ich bardzo wiele i potwierdzają to liczne publikacje udostępniane w światowej literaturze czy też specjalistycznych wydawnictwach.

Zróżnicowanie jest, więc bardzo duże.

Aczkolwiek z drugiej strony jest również, co najmniej kilka lub kilkanaście elementów wspólnych dla wszystkich nastolatków z całego świata. Są to kwestie dotyczące ich sposobu życia i determinuje ich styl życia. I tak w pierwszej kolejności należy wyróżnić aktywnych nastolatków. Osoby, które regularnie uprawiają sport i wykonują liczne ćwiczenia sportowe. Nie rzadko są członkami klas sportowych lub też klubów sportowych i reprezentują swój kraj w konkretnej dyscyplinie sportowej. Najczęściej z resztą są wyróżniającymi sportowcami, nastolatkami w danym kraju. Następnie w praktycznie wszystkich krajach świata możemy wyróżnić nastolatków naukowców. Osoby, które już na samym początku poświęciły swoje życie nauce i dokonują imponujących odkryć. Nie rzadko takich, które pomagają całej ludzkości. W ten sposób powstają, więc nastoletni naukowcy, którzy zmieniają świat i poprawiają jego funkcjonowania.

Nauka jako styl życia.

Kolejno możemy również wyróżnić nastolatków znajdujących się w subkulturach. Ludzi angażujących się we wszystkie działania hip-hopowe, punkowe, rockowe czy też inne podobne. Identyfikują się z licznymi zespołami tych kultur a dodatkowo wspomagają je. I to na całym świecie. Bo nastolatków prowadzących taki stal życia jest na całym świecie całe mnóstwo. I tak praktycznie można by wymieniać dalej kolejne elementy wspólne dla stylu życia poszczególnych grup nastolatków. Jest ich bardzo wiele. Aczkolwiek nie jest powiedziane, że zbiór ten został już całkowicie wyczerpany. Niewykluczone, bowiem, że w najbliższym czasie pojawią się kolejne pomysły na zrealizowanie własnego stylu życia. Pomysłowość ludzka nie zna granic. Poza tym cały czas pojawiają się na świecie kolejne elementy, które są główną determinantą powstawania kolejnych subkultur czy też innych elementów wpływających na styl życia ludzkiego a szczególnie nastolatków. Trzeba, bowiem otwarcie przyznać, że ta grupa społeczna jest akurat jedną z najbardziej podatnych na takie działania.