Już ponad 100 milionów internautów na całym świecie korzysta z aplikacji Snapchat. W samej Polsce jest to niemal 1,5 miliona osób! Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka zaproponował właścicielom Snapchata wykupienie praw do niego za aż 3 miliardy dolarów. Na czym polega fenomen tej aplikacji i do czego ona służy?

Snapchat to społecznościowa platforma do przesyłania zdjęć oraz filmików. Brzmi jak dziesiątki innych? Jej wyjątkowość polega na tym, że przesyłane za jej pośrednictwem materiały bardzo szybko znikają. Zdjęcie lub video wysłane przez znajomego oglądać można maksymalnie przez…10 sekund. Po odtworzeniu wiadomości jest ona bezpowrotnie kasowana. Nie można jej zapisać ani ponownie odtworzyć. Snapchat udostępnia użytkownikom również klasyczny czat do wymiany wiadomości tekstowych. Jednak podobnie jak wiadomości wizualne one również szybko znikną z ekranu naszego telefonu.

Snapchat – jak z niego korzystać?

Po pierwsze należy ściągnąć go ze sklepu z aplikacjami –Sklepu Play w przypadku Androida lub App Store, jeśli używamy telefonu marki Apple. Snapchat nie jest dostępny na telefonach z systemem operacyjnym Windows. Po zainstalowaniu możesz dodać swoich znajomych – aplikacja sama na podstawie Twojej książki kontaktów zaproponuje Ci dodanie osób, które też z niej korzystają. Gdy masz już znajomych jesteś gotów by zacząć snapować, czyli wysłać zdjęcie lub filmik. Możesz podpisać je dzięki okienku tekstowemu a także ozdobić swoją wiadomość dostępnymi w aplikacji emotikonkami lub coś narysować. Pamiętaj także, aby w przypadku fotografii wybrać czas trwania wiadomości – od jednej do dziesięciu sekund. Po zakończeniu tworzenia naszej wiadomości wybieramy, do których znajomych z listy chcemy ją przesłać. Filmik będzie wyświetlał się dokładnie tyle czasu ile trwa, ale nie może być on dłuższy niż 10 sekund. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki sens ma wymiana tak krótkich komunikatów? Wielu osobom służy do prowadzenia dynamicznej relacji z życia. Jednak jeśli uznamy, że nasz snap zasługuje na więcej uwagi możemy dodać go do sekcji My Story. Wtedy wyświetli się on wszystkim naszym znajomym, i w przeciwieństwie do prywatnych wiadomości będzie dostępny aż 24 godziny.

Wielu osobom taka forma komunikacji kojarzy się z bezpieczeństwem i anonimowością. Nie można jednak ulegać temu wrażeniu. Snapchat przyznał, że znikające wiadomości i tak są zapisywane na serwerach firmy. Możliwe jest także, że nasz znajomy wykaże się sprytem i szybko zrobi zrzut ekranu z naszym snapem.