Z końcem 2015 roku firma Dell wypuściła na polski rynek pierwsze Steam Machines, innowacyjne komputery dedykowane dla bardzo wymagających fanów gier. Produkowane przez należącą do komputerowego giganta Della firmę Alienware Steam Machines to nowoczesne sprzęty łączące w sobie funkcje tradycyjnej konsoli do gier oraz komputera PC. Pracują one na specjalnie stworzonym przez producenta gier komputerowych, firmę Valve systemie operacyjnym SteamOS, opartym na Linuxie. Co odróżnia te komputery od wiodących na rynku rozrywki domowej konsol takich jak xbox firmy Microsoft, Sony Play Station oraz Nintendo Wii? Korzystanie z nich pozwala na połączenie wygodnej gry przed telewizorem z bardzo dużą wydajnością, charakterystyczną dla grania na tradycyjnym komputerze. Mówiąc wprost z wyglądu przypominają one konsolę – sprzęt podłącza się do telewizora i steruje padem nazywanym Steam Controller, w środku jednak kryją zaawansowane rozwiązania techniczne znane z komputerów PC.

Czy Steam Machines zawojują rynek rozrywki elektronicznej?

Póki co, większość gier produkowanych jest jedynie na wspomniane wcześniej popularne konsole oraz na tradycyjne komputery. Ponieważ wydawanie gier na Linuxa wymaga osobnej optymalizacji i kodowania, wciąż niewiele firm decyduje się na dostosowywanie swoich produkcji do użytku na tym systemie operacyjnym. Na udostępnianej użytkownikom Steam Machines cyfrowej platformie dystrybucji gier firmy Valve obecnie dostępnych jest około 5000 gier, z czego jedynie 20% działać będzie na SM. Co zatem ma przyciągnąć graczy do tych nietypowych, innowacyjnych urządzeń? Gry dostosowane do użytku na komputerach linuksowych są zazwyczaj dużo tańsze, jednocześnie charakteryzując się dużo lepszymi parametry technicznymi oraz większą wydajnością. Zdaniem wielu ekspertów z branży rynek tych komputerów dla graczy to wciąż pewna nisza, a jego rozwój zależny jest w dużej mierze od deweloperów gier i tego jak szybko pojawi się szersza oferta tytułów. Pierwszą grą klasy AAA przygotowaną na wszystkie platformy gamingowe, w tym SteamOS jest należąca do gatunku survival horror gra Dying Light produkowana przez znaną na całym świecie polską firmę Techland. Przewiduje się, że z czasem inni producenci gier również zdecydują się na wypuszczenie na rynek gier na Steam Machines.

Urządzenie można kupić w różnych wariantach cenowych, od 2 do nawet 3,55 tysięcy złotych. Cena zależna jest przede wszystkim od konfiguracji – wybranego z szerokiego spektrum procesora oraz typu karty graficznej.