Wybielanie zębów to w dzisiejszych czasach zabieg, na który może sobie pozwolić praktycznie każdy. W społeczeństwie, w którym żyjemy zdrowie jest bardzo ważne, a podstawą zdrowego i ładnego uśmiechu są przede wszystkim białe zęby. W dzisiejszych czasach nie każdy może się poszczycić takim białym zadowalającym białym uzębieniem, dlatego niektórzy z nas decydują się na metodę wybielania zębów.

Wybielaniem zębów zapewne powinna zainteresować się ta część z nas, która od urodzenia posiada zęby bardziej żółte od innych osób, a jeszcze dodatkowo przez cały czas jesteśmy narażeni na różnego rodzaju czynniki, które to wpływają na kolorystykę naszego uzębienia.

Wybielanie zębów jest również pomocne gdyż mamy do czynienia z wieloma czynnikami poprzez które nasz uśmiech nie wygląda zachęcająco. Takie czynniki, które to wpływają na kolorystykę przebarwień zębów to między innymi nasz wiek, różnego rodzaju choroby ogólne – porfirie, choroby hemolityczne, zażywanie lekarstw, palenie papierosów, różnego rodzaju barwniki z kawy czy herbaty jak i też zaleganie złogów nazębnych.

Aby osiągnąć zadowalające wyniki wybielania zębów jest przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej jak i tez rezygnacja z niektórych złych nawyków, takich jak na przykład palenie papierosów.

Wybielanie zębów – różne metody

Metod wybielania zębów jest kilka, trzeba skonsultować je ze stomatologiem i razem wybrać odpowiednią. Gdy przebarwienia nie są zbyt rozległe to możemy spróbować podjąć się wybielania w warunkach domowych. Na rynku oferowane są przeróżnego rodzaje preparaty wybielające, między innymi są to pasty, żele z nakładkami, jak i też paski wybielające z nasączonymi substancjami.

Taki wybór metody wybielania zębów jest zdecydowanie najtańszy jak i bezpieczny, choć efekty takiego wybielania nie są zbytnio satysfakcjonujące, dlatego też większość z osób, które je zastosują z biegiem czasu i tak się wybierają do stomatologa na interwencję. Natomiast, jeżeli zależy nam na czasie i oczekujemy szybkich rezultatów, to oczywiście należy skorzystać z pomocy, jaką oferuje nam stomatolog w swoim gabinecie.

Wybielanie zębów – wady i zalety różnych metod

Obecnie do wybielania zębów stosuje się dwie metody. Jedna metoda wybielania zębów to metoda nakładkowa, a druga to laserowa.

Nakładkowa metoda wybielania zębów polega na samodzielnym przeprowadzaniu jej w domu. Pacjent, który stosuje tą metodę nakłada na noc indywidualne nakładki przez okres około 10 dni.

Wadą tej metody wybielania zębów są powikłania w postaci między innymi nadwrażliwości zębów, może podrażnić błonę śluzową, czy też zaburzyć stronę stawu skroniowo-żuchwowego. Jest to metoda, która wymaga od pacjenta dużej samodyscypliny i jest ona czasochłonna.

Zaletą jej są efekty, które są bardzo zadowalające, gdyż poprawiają odcień zębów nawet o 6 odcieni, i efekt ten może się utrzymać nawet do 3 lat. Na pewno jest to metoda o wiele tańsza niż metoda laserowego wybielania zębów.

Natomiast laserowa metoda wybielania zębow polega na użyciu specjalistycznej lampy, gdzie 3 – krotnie zostaje nałożona aplikacja preparatu wybielającego o wysokim stężeniu i dodatkowej aktywacji żelu z dużą dawką energii z lampy już podczas jednej wizyty.

Taka wizyta u stomatologa trwa w granicach 1,5 godziny, a efekt jest bardzo zadowalający, gdyż poprawia kolor zębów nawet, aż o 10 odcieni.

Ta metoda jest stosowana w przypadku bardzo trudnych przebarwień, a efekt tej metody laserowej utrzymuje się nawet do 3 lat.

Metoda laserowego wybielania zębów jest o wiele droższa od metody nakładowej, ale tym samym ma znacznie mniej powikłań po jej zastosowaniu.