Zapewne nie raz miałeś okazję usłyszeć o roztoczach, które czyhają na Ciebie i Twoich bliskich w Waszym domu. Prawdopodobnie wiesz także, że wywołują one alergię oraz są winowajcami występowania uporczywego kaszlu, kataru, a nawet duszności. Nie szukasz ich ani na meblach, ani w pościeli, gdyż są to przecież pajęczaki mikroskopijnych rozmiarów. Czy będąc w posiadaniu tej wiedzy dbasz o skuteczną walkę z roztoczami, czy być może tak jak większość Polaków zupełnie zapominasz o tym aspekcie? Warto wspomnieć głośno – to właśnie roztocza stoją za notorycznym pogarszaniem się samopoczucia i stanu zdrowia po wejściu do domu, na które skarży się coraz więcej rodaków. Jak bowiem mamy należycie odpoczywać po pracy, kiedy ledwie przekraczając próg własnego mieszkania napotykamy ten przeklęty katar? To właśnie z tego względu pranie dywanów stało się coraz częściej poruszanym w mediach tematem. Pojawiają się również reklamy coraz to nowych środków czyszczących. Zanim jednak rozpoczniesz swą niezwykle trudną batalię z roztoczami poznaj swojego wroga nieco lepiej, co pozwoli Ci na skuteczne jego wyeliminowanie. Prezentujemy 6 faktów na temat roztoczy, o których zapewne nie słyszałeś.

  1. Te małe pajęczaki wprost kochają Twoje dywany i tapicerkę, gdzie bezkarnie żyją, mnożą się i najadają do syta. Wszystkie miękkie tkaniny cechuje bowiem ciepło, niekiedy również wilgoć i duży stopień zakurzenia, co stanowi idealne środowisko dla roztoczy. Trudno byłoby jednak pozbyć się wszystkich zasłon, obrusów, koców, pościeli i wszelkich tego typu elementów dekoracyjnych z domu. W miarę możliwości warto natomiast zastąpić je nieco mniej przyjemnymi dla pajęczaków wariantami, jak na przykład niezwykle modne ostatnimi czasy plastikowe podkładki na stół, skutecznie zastępujące obrus.
  2. Roztocza rozmnażają się w zastraszającym tempie, bowiem samica przez miesiąc jest w stanie złożyć nawet do 300 jajeczek. Oczywiście nie wszystkie z nich się wyklują, co jednak w ostatecznym rozrachunku i tak nie przedstawia sprawy w przysłowiowych jasnych barwach. Szacuje się, że w ciągu roku przyrost roztoczy wynosi ok. pięciu miliardów. Według statystyk również w 1 milimetrze sześciennym powierzchni naszych domów żyje aż od dwóch do czterech mikroskopijnych pajęczaków, to właśnie dlatego regularne usuwanie kurzu i pranie dywanów powinno być podstawą dla każdego z nas, bez wyjątku.
  3. Żywią się między innymi martwym naskórkiem, lecz nie pogardzą również pleśnią czy szczątkami roślin, wpadającymi do mieszkań wraz z pyłem przez okna. Każdy człowiek w ciągu doby traci średnio gram naskórka, co z kolei stanowi pożywienie dla ok. 100 tysięcy roztoczy!
  4. To właśnie odchody roztoczy uczulają ponad 3 miliony Polaków. Guanina, a więc główny winowajca występowania kaszlu, kataru, duszności czy zapalenia spojówek to składnik odchodów pajęczaków, niestety zalegający nie tylko na meblach i wszelkich użytkowanych przez nas powierzchniach, lecz także unoszący się w powietrzu, a więc trafiający wprost do naszego organizmu. Tak małe stworzenia są zatem w stanie wytoczyć tak ciężkie działa przeciw człowiekowi.
  5. Alergicy najsilniej odczuwają obecność pajęczaków na wiosnę oraz jesienią – kwiecień i maj, a następnie wrzesień oraz październik to czas, kiedy najczęściej dokucza nam katar, kaszel oraz duszności wywołane przez roztocza. W tym okresie powinno się zatem zwracać szczególną uwagę na systematyczność sprzątania. Warto również pokusić się o profesjonalną usługę prania dywanów, wskazywaną jako najskuteczniejszy sposób na pozbycie się alergenów.
  6. Walka z roztoczami to w istocie niezwykle ciężka batalia. Pajęczaki bowiem gnieżdżą się zwykle w trudnodostępnych miejscach, a dotarcia do nich nie gwarantuje nawet najbardziej skrupulatne i czasochłonne sprzątanie. Warto zatem od czasu do czasu zdać się na specjalistów, których docenia coraz więcej zadowolonych z tego typu usług klientów.

Podczas całego procesu pozbywania się roztoczy, który tak naprawdę wydaje się nie mieć końca, należy pamiętać o dwóch nadzwyczaj istotnych cechach – systematyczności i dokładności. O ile wycieranie kurzu z mebli czy pranie zasłon, firan oraz obrusów nie przychodzi nam z trudem, tak najczęściej nie radzimy sobie z należytym wysprzątaniem dywanów. Jeśli zatem nie masz sobie nic do zarzucenia pod względem utrzymywania porządku, a wciąż odczuwasz obecność roztoczy możesz być pewien, że znajdują się one głęboko we wnętrzu dywanu. Postaw zatem na profesjonalną walkę z pajęczakami i skorzystaj z usługi prania dywanów, a przekonasz się, że pomoc fachowców pozwoli Ci w końcu odetchnąć z ulgą.

Źródło: Pralnia dywanów – Damat.pl