Okulista dziecięcy należy do specjalistów, których powinno się odwiedzać regularnie. Z małymi dziećmi warto jest chodzić do okulisty profilaktycznie. Jest to ważne, gdyż dziecko samo nie powie nam, że ma problemy ze wzrokiem, a my nie zawsze będziemy w stanie zauważyć na czas wszelkie nieprawidłowości.

Dlaczego warto regularnie odwiedzać okulistę dziecięcego?

Regularne wizyty u okulisty dziecięcego są ważne, gdyż umożliwiają wykrycie wszystkich nieprawidłowości związanych ze wzrokiem dziecka we wczesnym stadium ich rozwoju (w niektórych przypadkach tylko wczesne wykrycie choroby wzroku umożliwia pełne jej wyleczenie). Należy pamiętać, że młodsze dzieci często nie zdają sobie sprawy, że mają kłopoty ze wzrokiem. Niewykryte wady wzroku i różne schorzenia sprawiają, że dziecko może mieć problemy w nauce. W Polsce zdarzały się sytuacje, gdy dziecko z niewykrytą wadą wzroku uznawano za opóźnione w rozwoju i wysyłane do szkoły specjalnej.

Okulista dziecięcy z Warszawy: jakie sygnały sugerują, że powinniśmy niezwłocznie odwiedzić okulistę

Okulista dziecięcy z Warszawy przekonuje, że są pewne sygnały, które powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Jeżeli nasze dziecko często mruży i przeciera oczy, może to oznaczać, że nie widzi dobrze.

Inne alarmujące sygnały to siadanie bardzo blisko telewizora, przekrzywianie głowy w jedną stronę, przykładanie książeczek blisko twarzy podczas czytania, częste przewracanie się, wpadanie na meble i sprzęty w domu, powtarzające się bóle głowy o niewyjaśnionym pochodzeniu.

Dziecko nie chce iść do okulisty – co robić?

Niekiedy zdarza się, że dziecko nie chce iść do okulisty, gdyż obawia się tej wizyty. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że strach związany jest z niewiedzą. Dziecko boi się, gdyż po prostu nie wie czego może się spodziewać. Rolą opiekuna jest wyjaśnienie podopiecznemu kim jest okulista i jak będzie wyglądała wizyta u tego specjalisty. Wyjaśnienia należy dostosować do wieku dziecka. W przypadku małych dzieci świetnie sprawdzi się zabawa w okulistę. Możemy bawić się w odgrywanie scenek, podczas których my będziemy udawać okulistę, a nasze dziecko pacjenta. Po pewnym czasie możemy zamienić się rolami. Jeżeli uda się nam zainteresować młodego człowieka badaniem okulistycznym, jest bardzo prawdopodobne, że strach minie.

Okulary, a może soczewki kontaktowe

Jeżeli okulista stwierdzi wadę wzroku u naszego dziecka, prawdopodobnie zapisze mu okulary lub soczewki kontaktowe. Okulary najczęściej proponowane są najmłodszym pacjentom, choć zdarza się, że odpowiednio dobrane soczewki mogą nosić nawet niemowlęta.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepsze są okulary czy też soczewki kontaktowe. Wiele zależy od wieku i dojrzałości dziecka. Małe dzieci mogą mieć problemy z zachowaniem higieny przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek, co może wiązać się z infekcjami.

Część dzieci nie akceptuje swojego wyglądu w okularach. Możemy spróbować przekonać je do tej metody korekcji wzroku pozwalając na wybór atrakcyjnych, kolorowych oprawek, a także pokazując zdjęcia ulubionych aktorów czy idoli dziecka w okularach. Latem możemy kupić dziecku efektowne okulary przeciwsłoneczne z funkcją korekcji wzroku. Natomiast na basen dobrze jest wybrać korekcyjne okulary do pływania.

Dzieci, które chcą uczestniczyć w zajęciach sportowych, zwłaszcza w sportach zespołowych, powinny nosić soczewki kontaktowe, gdyż okulary podczas uprawiania sportu się nie sprawdzają.

Artykuł powstał we współpracy z:
Fundacja Zobaczyć Jutro – Okulista dziecięcy, Ortoptyk Warszawa
Adres: al. Jana Pawła II 80/130, 00-175 Warszawa
Telefon: 22 266 09 95