Każdy, kto interesuje się inwestowaniem, wie, że niektóre z instrumentów finansowych cieszą się coraz większą popularnością. Tak jest bez wątpienia z ETF-ami i kryptowalutami, które można połączyć, zwiększając swoje możliwości inwestycyjne. Zobaczmy, na czym polega inwestycja w ETF z ekspozycją na kryptowaluty.

ETF i kryptowaluty – wyjaśnijmy pojęcia

Nim jednak przejdziemy do sedna tematu, dowiedzmy się najpierw, czym są ETF-y i kryptowaluty. Fundusze ETF (skrót od angielskiego wyrażenia Exchange Traded Funds) to nic innego jako otwarte fundusze inwestycyjne, które notowanie są na giełdzie. Są tak skonstruowane, by w najbardziej możliwy sposób upodabniać się do aktywów różnego rodzaju, a więc indeksów, towarów, obligacji czy grupy aktywów. Charakteryzują się dużą płynnością, bo są przedmiotem obrotu giełdowego, czyli zupełnie inaczej niż tradycyjne fundusze inwestycyjne. Z drugiej strony przez swoją charakterystykę ich ceny mogą się mocno wahać, tak samo, jak w przypadku akcji. 

Kryptowaluty to wirtualne pieniądze. Oparte są na technice szyfrowania danych (czyli kryptografii), dzięki czemu można weryfikować transakcje i tworzyć nowe jednostki, określane jako monety. Jak już widać, ETF na kryptowaluty jest możliwe, ponieważ ETF-y działają jak każdy inny rodzaj fundusz, naśladując instrument bazowy. Potrafi więc też naśladować te wirtualne pieniądze.

Inwestycja w ETF-y. Jakie są możliwości?

Wybierając więc taki rodzaj inwestycji, musimy przyjąć taki scenariusz, że można zarówno zarobić, jak i stracić na tym rozwiązaniu, gdyż każdy spadek i wzrost kryptowaluty powoduje ten sam skutek w przypadku ETF-ów. Tym bardziej, że jak już wspomnieliśmy – ETF-y cechuje duża płynność, co może mieć dobry, jak i zły wpływ na zainwestowane tu środki pieniężne. Co ważne, są one notowane na giełdzie, więc każdy, kto tylko posiada odpowiedni rachunek inwestycyjny, może w nie inwestować. To w dzisiejszych czasach dość łatwe, gdyż bez problemu można go otworzyć online. 

Wystarczy zacząć współpracę z jednym z brokerów i zyskać możliwość zakupu ETF-ów z ekspozycją na kryptowaluty bądź innym aktywem bazowym. Postarajmy się, by wybrać zaufanego, w pełni profesjonalnego brokera, bo to przekłada się nie tylko na wysokość ewentualnych zysków, ale i bezpieczeństwo środków. 

ETF i kryptowaluty – dobrana para

Inwestowanie w ETF na kryptowaluty może być niezwykle korzystne, dużo bardziej niż ma to miejsce w przypadku bezpośredniego zakupu kryptowalut. To między innymi wynika z tego, że możemy na nich zarabiać bez konieczności posiadania portfela kryptowalutowego. Nie tylko nie musimy myśleć o jego zakupie, ale również nie obawiamy się, że go utracimy. Takie inwestowanie jest też o wiele prostsze, gdyż wszystko odbywa się na takich samych zasadach, jak w przypadku handlu akcjami czy innymi ETF-ami. Ograniczone jest tu też ryzyko, gdyż niestabilność kryptowalut zostaje tu złagodzona poprzez to, że w przypadku ETF-ów nie stosuje się dźwigni finansowej. Inną zaletą jest to, że jesteśmy w stanie kupować ułamkowe części walut. Dzięki temu próg wejścia jest niższy.

Widzimy więc, że to połączenie ETF-ów i kryptowalut naprawdę ma sens, bo jest to zarówno opłacalne, jak i dość bezpieczne. Niemniej, aby tak było, pamiętajmy, by rozpocząć współpracę z godnym polecenia brokerem. To absolutnie kluczowa kwestia. 

pozycjonowanie stron warszawa