Kiedyś wizyta u psychologa była powodem wstydu, ludzie ukrywali to, że korzystają z pomocy specjalistów, bali się przyznać, że chcą zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Na szczęście dziś sytuacja wygląda inaczej. Coraz więcej osób mówi o tym, że chodzi na terapie i bierze udział w grupach terapeutycznych. Nie należy się tego wstydzić, bo rozmowa z psychologiem może pomóc odzyskać równowagę i radość życia.

Grupy terapeutyczne – dlaczego warto brać w nich udział?

Osoby, które czują się zagubione, pozbawione radości życia, uczuwają lęki, mogą skorzystać z indywidualnych sesji z psychologiem lub wybrać określoną grupę terapeutyczną. To miejsce, gdzie spotykają się ludzie o podobnych trudnościach, borykający się z podobnymi problemami. Na spotkaniach nazywają swoje problemy i szukają ich źródła. Na psychoterapii grupowej uczestnicy zaczynają budować relację między sobą, tworzą bezpieczną przestrzeń, na której mogą się otworzyć. W trakcie spotkań mogą rozwijać umiejętności społeczne, obserwować zachowania innych, uczyć się prawidłowych reakcji. To doskonalą metoda, aby poznać samych siebie, odkryć przyczynę swoich zachować, nabyć nowe doświadczenia.

Dla kogo przeznaczone są grupy terapeutyczne?

Nie ma konkretnej grupy ludzi, dla których przeznaczone są spotkania grupowe. W Poradni terapeutycznej rodzinaodnowa.waw.pl prowadzona jest terapia par, spotkania dla osób uzależnionych, grupa DDA/DDD, a także Trening Umiejętności Społecznych dla Dorosłych. Ze spotkań mogą skorzystać również osoby, które odczuwają brak sensu życia, czują niepokój, nie mogą odnaleźć się w większej grupie, mają kompleksy, które utrudniają im życie. Kontakt z innymi osobami, które przeżywają podobne problemy, pomaga sprecyzować źródło problemów, a także wspólnie znaleźć rozwiązanie.

Terapia – wsparcie w kryzysowej sytuacji

Terapia i wsparcie specjalistów pomaga wrócić do normalnego funkcjonowania i odzyskać równowagę psychiczną. Nie zawsze samodzielnie można rozwiązać wszystkie problemy, wsparcie rodziny czy znajomych nie zawsze wystarcza. W takiej sytuacji pomoc psychologa czy udział w grupie terapeutycznej jest niezastąpiony. To dzięki regularnym spotkaniom można zrozumieć mechanizmy, które odpowiadają za nasze zachowanie, a także uporządkować swoje myśli i uczucia. Psychoterapia w połączeniu z farmakologią pomaga wyleczyć się z depresji, jest również sposobem na pokonanie lęku czy nauczenie się funkcjonowania w społeczeństwie. Ważne jest, aby znaleźć specjalistów, którzy oferują wszechstronną pomoc, pracują z wykorzystaniem najnowszych narzędzi badawczych, wiedzą, jak pomóc w każdej sytuacji. Terapeuci z poradni Rodzina od Nova zapewniają wsparcie, oferują spotkania grupowe i indywidualne. Z nimi każdy problem będzie łatwiejszy do pokonania.