Powodów, dla których nastolatek nie chce się uczyć angielskiego, może być naprawdę wiele. Zanim założysz, że dziecko jest leniwe i dlatego nie pracuje tyle, ile powinno, albo to wszystko wina nauczyciela, postaraj się nieco zgłębić temat.
Dlaczego nastolatek nie chce się uczyć?
Komunikacja z nastolatkiem bywa trudna. Doskonale wie to większość rodziców. Część z nas zdaje sobie sprawę, że to w dużej mierze nie wina dzieci, ale zmian fizycznych i psychicznych zachodzących podczas okresu dojrzewania. Zanim więc zaczniesz motywować dziecko do nauki angielskiego, spróbuj zorientować się, czym spowodowana jest niechęć do pracy. Być może sam angielski nie jest tutaj wiele winien.
Oczywiście mało atrakcyjne, powtarzalne i zwyczajnie nudne lekcje angielskiego w szkole z pewnością nie pomagają. Z pomocą mogą przyjść kursy angielskiego dla młodzieży w Warszawie, na Grochowie, w Wesołej i w wielu innych dzielnicach stolicy. Sprawdź: https://earlystage.pl/pl/nasze-szkoly/mazowieckie/warszawa/grochow i przekonaj się, jak zupełnie inaczej może wyglądać nauka angielskiego. Nowoczesne nauczanie, ciekawe modele zajęć, angażujące projekty – to wszystko może przekonać nastolatka do nauki.
Problemy z nauką
Niechęć do nauki angielskiego może wynikać z wielu powodów. Oto najpopularniejsze trudności, z którymi spotykają się nastolatki, o których mówią mniej lub bardziej chętnie (i z tym także musisz się liczyć).
- Strach przed mówieniem – kwestia samooceny to u nastolatków bardzo drażliwy temat, a niestety klasyczne metody oceniania, podchodzenie do błędu jako porażki sprzyjają często budowanie bariery i strachu przed używaniem języka. Warto powtarzać dziecku, że błędy językowe są czymś zupełnie normalnym – przecież w polskim również je popełniamy!
- Trudności w efektywnej nauce, przyswajaniu materiału – nie zawsze każdy nauczyciel jest w stanie znaleźć taki sposób przekazywania wiedzy, aby trafiał on do ucznia. W takim przypadku także dobrym rozwiązaniem będzą kursy angielskiego dla dzieci w Warszawie-Wesołej: https://earlystage.pl/pl/nasze-szkoly/mazowieckie/warszawa/wesola. Jako rodzic także możesz sporo pomóc – pokaż dziecku metodę fiszek, wspólnie z nim spróbuj stworzyć infografikę dotyczącą jakiejś zasady gramatycznej, stwórzcie mapę myśli, która uporządkuje wiedzę nastolatka.
- Przestarzały system oceniania – w szkole trudno przeforsować brak ocen, ale już jako rodzic masz wpływ na to, jak Ty odbierasz oceny dziecka; spróbuj najpierw sobie, a potem nastolatkowi pokazać, że ocena to tylko informacja zwrotna, to podpowiedź, gdzie jestem, ile muszę się uczyć; zachęć go, aby nie myślał o tym, jaką ocenę dostał, ale skoncentrował się na zagadnieniach, które warto jeszcze raz przepracować.
- Niechęć do teorii – jeśli dziecko nie ma możliwości używania języka w praktyce, postrzega go czasem jako niepotrzebny w życiu, warto więc pomyśleć o wyjeździe zagranicznym (choćby na kilka dni), półkoloniach lub innych aktywnościach, które przekonają dziecko, że język obcy naprawdę przyda się mu w życiu.