Aranżując wystrój pomieszczeń należy wziąć pod uwagę kolorystykę wszystkich składników: ścian, mebli, tapicerki, dywanu, oświetlenia. Wszystkie te elementy, zgodnie ze sztuką aranżacji powinny tworzyć jedną spójną kompozycję, ale czy tylko kolor jest najważniejszy? Gdy wstawiamy do pokoju wersalkę, a jest to najczęściej tzw. salon, czy pokój gościnny, pokój telewizyjny, czasami wielofunkcyjny, łączący sypialnię z salonem należy pamiętać, że mebel ten będzie naprawdę mocno eksploatowany i warto zawczasu pomyśleć nad sposobami jego ochrony. Jednym z takich sposobów będzie zakup narzuty na wersalkę.

Czym kierować się podczas zakupu narzuty na wersalkę?

Wersalka najczęściej usytuowana jest we wspólnym pomieszczeniu, takim, gdzie cała rodzina, często ze zwierzakami zbiera się przed telewizorem. To na wersalce zasiadają goście, by spokojnie i intymnie porozmawiać. Wersalka to też mebel, który najczęściej posiada funkcję rozkładania, czyli w wyjątkowych okolicznościach może zamienić się w łóżko dla gości. Jednym słowem jest to mebel, który podlega intensywnej eksploatacji, dlatego jest też mocno narażony na niszczenie. A jednym ze sposób ochrony wersalki jest zawsze narzuta, która spełnia dwie funkcje: chroni wersalkę przed degradacją i stanowi wspaniały detal mający wpływ na kolorystykę wnętrza.

Kryterium estetyczne

Z pewnością podstawowe kryterium wyboru odpowiedniej narzuty na wersalkę to kryterium estetyczne. Każda narzuta, poduszki, poduszeczki pełnią rolę nie tylko funkcjonalną, ale i dekoracyjną. Dlatego przed zakupem narzuty, należy dobrze przemyśleć, jaki kolor chcemy włączyć do ogólnej kolorystyki pomieszczenia. Wybierając konkretną narzutę musimy dobrać ją pod kątem:

  • właściwego koloru
  • wzoru, który będzie kompatybilny z pozostałym wzornictwem
  • odpowiedniego rozmiaru
  • praktycznego użytkowania
  • czyszczenia i prania
  • rodzaju tkaniny, nie może być śliska

Odpowiednio dobrany kolor narzuty może wyraźnie zmienić równowagę kolorystyczną w pokoju. Dlatego należy dobrać ją, albo na zasadzie wtopienia się w pozostałą kolorystykę, albo na zasadzie kontrastu do koloru przeważającego. Wersalka ze względu na swoje gabaryty tworzy najczęściej centrum pokoju, stąd wszelkie akcesoria: narzuty czy poduszki są doskonale widoczne i mogą spełniać naprawdę ciekawą funkcję wystroju wnętrz.

Kryterium funkcjonalności narzuty

Wybierając określoną narzutę na wersalkę, należy koniecznie przewidzieć sposób jej czyszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest okresowe jej pranie w pralce automatycznej. Chemiczne czyszczenie takiej ilości tkaniny jest kosztowne i zupełnie się nie opłaca. Dlatego ważnym kryterium wyboru powinna być łatwość utrzymania jej w czystości. Szczególnie należy zwrócić na to uwagę, gdy ma się w domu zwierzę. Wychodząca sierść psa czy kota łatwo osadza się na narzucie i trzeba ją dokładnie czyścić.

Narzuty na wersalkę produkuje się z różnorodnych materiałów, może to być dzianina, bawełna, akryl a nawet satyna. Jednak ważne jest, by narzuta jak najmniej „pracowała”, by się nie zsuwała przy każdym ruchu i dodatkowo powinna dawać ciepło. Można ją przecież wykorzystywać do przykrywania się w chłodne dni. Wówczas warto pokusić się o narzutę pikowaną, z dodatkową warstwą ocieplającą, Jej wielofunkcyjność, szczególnie w małych mieszkaniach będzie nieoceniona. Alternatywą dla ciepłych i wypracowanych narzut będzie wykorzystanie pledów, cienkiej odmiany narzuty, również praktycznej i wygodnej. Łącząc wszystkie zależności pomiędzy praktyczną a estetyczną przydatnością, narzuta na wersalkę może naprawdę cieszyć oko.

Inspiracja: Diuna24.pl