Rozstępy pojawiają się na ciele w postaci czerwonych (nabrzmiałych i wyniosłych), a w późniejszym stadium białych (zapadniętych i pomarszczonych) kresek przebiegających równolegle na skórze, które przypominają wyglądem i strukturą blizny. Wyraźnie wyróżniają się odcieniem od otaczającej je skóry. Wąskie paski zbudowane są ze zwłókniałej tkanki łącznej, pozbawione są przydatków i niestety prezentują się nieestetycznie. Ich przyczyną jest bardzo szybkie rozciągnięcie skóry, z którym najczęściej mamy do czynienia podczas dojrzewania (przyrost tkanki mięśniowej i tłuszczowej), w trakcie ciąży, u osób z nadwagą i wahaniami wagi czy też u intensywnie przybierających na masie kulturystów.

Mechanizmy powstawania

Mówi się o dwóch mechanizmach powstawania rozstępów.

Pierwszym z nich jest mechanizm hormonalny – zmiany o podłożu hormonalnym powodują zaburzenia w funkcjonowaniu fibroblastów, które zajmują się syntezą białek odpowiedzialnych za sprężystość skóry: elastyny i kolagenu. Przez to zanika skóra właściwa, jest ścieńczona i mało odporna na rozciąganie. Z mechanizmem hormonalnym mamy do czynienia często w trakcie ciąży, podczas chorób endokrynologicznych takich jak choroba Cushinga lub nadczynność nadnerczy, a także w przypadku długotrwałego przyjmowania leków steroidowych. Produkcja białek w skórze jest zaburzona w trakcie bardzo niskokalorycznej diety czy anoreksji.

Drugi mechanizm powstawania rozstępów to mechanizm o charakterze mechanicznym. W wyniku intensywnego rozciągania skóry, zostaje on ścieńczona oraz traci ciągłość. W strukturze naskórka powstają ubytki, które uzupełniane są tkanką łączną. Z tym mechanizmem mamy do czynienia podczas szybkiego przybierania na masie.

Tak jak wspomnieliśmy wygląd rozstępów różni się w zależności od fazy – początkowo są czerwone i nabrzmiałe, a następnie stają się blade, pomarszczone, a skóra w ich miejscu jest wiotka i pomarszczona.

Czy można zapobiec powstawaniu rozstępów?

W profilaktyce rozstępów najważniejsza jest pielęgnacja. Stosowanie kosmetyków nawilżających i ujędrniających pozwoli utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji i sprężystości. Wcieranie balsamów połączone z masażem poprawia również ukrwienie – w codziennej pielęgnacji powinniśmy zwracać uwagę na miejsca, które są najbardziej narażone na powstanie rozstępów. Dostępne są również preparaty dedykowane walce z rozstępami oraz zapobiegające ich powstawaniu – zwykle zawierają w składzie substancje takie jak wyciągi z soi czy kwas mlekowy, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny.

Usuwanie rozstępów – specjalistyczna pomoc

Najskuteczniejszą pomoc w walce z rozstępami znajdziemy w klinikach medycyny estetycznej. Kosmetolodzy proponują m.in. mezoterapię mikroigłową, podczas której wprowadza się do skóry właściwej substancje aktywne, co pozwala na ich intensywną absorpcję. Zmiany skórne fragmentowane są igłami i tworzą się mikrokanaliki, przez które wprowadza się preparat. Skóra stymulowana jest do produkcji kolagenu i elastyny, a tkanki regenerują się. Ciekawą propozycją jest również frakcjonowanie mikroigłowe RF z terapią skojarzeniową LED. Zabieg ten wykonuje się przy pomocy urządzenia VIVACE RF. Termolifting (bo tak określany jest ten zabieg) modeluje i ujędrnia skórę. Energia RF dostarczana jest do skóry właściwej poprzez mikronakłucia, jednocześnie skóra jest podgrzana, a połączenie obu procesów pobudza produkcję białek odpowiedzialnych za regenerację tkanki i jej sprężystość.

Źródło: Klinikakrajewski.pl – Medycyna estetyczna Radom