Wrzesień zbliża się dużymi krokami, a wraz z nim nowy rok szkolny. Setki tysięcy dzieciaków uda się ponownie do szkół, a część z nich po raz pierwszy przekroczy próg budynku, który zapewni im edukację. Wielu rodziców pożegna swoje pociechy, które radośnie pobiegną do przedszkola, aby zacząć proces  zgłębiania wiedzy. Warto przygotować jednak malucha na nowy rok szkolny. Większość wymaganych przedmiotów zostanie podana na dniu otwartym w przedszkolu, jednak warto przygotować się już zawczasu. Wyprawka do przedszkola anglojęzycznego nie różni się zbytnio od wyprawki do zwykłego przedszkola.

Zacznijmy od plecaka

To bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy przedmiot w szkolnym życiu naszej pociechy. Plecak powinien dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być funkcjonalny. Najlepiej wybrać się z dzieckiem na zakupy, niech ma głos w sprawie wyboru – pamiętaj, że ma się on podobać jemu, a nie tobie! Może warto wybrać wzór ze Spider-Man’em, a może postawić na Krainę Lodu? Może zwykłe paski, może wymyślne malunki? Zapytaj swoje dziecko z czym czułoby się najlepiej. Możliwości jest wiele. Plecaczek powinien być lekki, pojemny, oraz wygodnie leżeć na plecach dziecka.

Pora go wypełnić…

Trzeba pamiętać, aby w naszej wyprawce znalazły się także wszelkie przedmioty do pisania czy kolorowania – kredki, mazaki, farbki, pędzle, bloki rysunkowe, flamastry, nożyczki…  To tylko jedne z niektórych, pamiętaj aby na początku roku szkolnego udać się do przedszkola po pełną listę potrzebnych artykułów. Tak jak w przypadku plecaczka warto wybrać przedmioty z motywem z popularnych bajek lub związanych z zainteresowaniami swojego dziecka. Zabieg ten spowoduje, że nasza pociecha będzie czuć się pewniej w nowym środowisku.

Ponadto: artykuły higieniczne

Szczoteczka (w opakowaniu), pasta do zębów i kubeczek to coś, co jest jednym z potrzebniejszych przedmiotów w przedszkolu (pamiętaj jednak o podpisaniu ich, bo często lubią się one mieszać z rzeczami reszty dzieciaków!). Oprócz tego warto zainwestować w mały ręczniczek dla dziecka (najlepiej kupić kilka, bo często będą wracać do prania do domu), ważne jest, aby zachowywać higienę. Szczoteczka i grzebień do włosów też jest mile widziany.

Dodatkowe przedmioty

W niektórych przedszkolach praktykowany jest zwyczaj leżakowania, czyli popołudniowej drzemki na specjalnie przygotowanych matach/leżakach/materacach. Nawet jeśli dziecko nie sypia w dzień, to warto wyposażyć je w piżamkę oraz ulubioną zabawkę, która pomoże mu zasnąć lub znieść ciężkie chwile rozłąki z rodzicami. Do tego komplet własnej pościeli – również z bajkowymi motywami. Ponadto ważnym elementem są buty na zmianę, z gumową podeszwą, wygodne, aby maluch mógł je szybko i bezproblemowo zmienić, najlepiej z białą (w ostateczności jasną) podeszwą. Worek na buty powinien być materiałowy, najlepiej aby był podpisany lub oznaczony jakimś znaczkiem, aby nasze dziecko nie musiało go długo w szatni szukać i mogło bez większych problemów zlokalizować swoje rzeczy (kurtkę, czapkę, buty). Wyprawkę należy także uzupełnić (pamiętając, że wszystko zależy od placówki, do której uczęszcza wasze dziecko) o:

 • Blok techniczny
 • Blok rysunkowy
 • Klej w sztyfcie
 • Segregator
 • Teczkę A4
 • Bibułę
 • Zestaw pędzli
 • Kubeczek na wodę
 • Kredki świecowe
 • Kredki ołówkowe
 • Plastelinę
 • Ołówek i gumkę do ścierania
 • Ubranka na zmianę – najlepiej takie, które pozwolą dziecku na szybkie przebranie się, np. spódniczka, spodnie dresowe, koszulka z krótkim rękawem.

źródło: thamesbritishschool.pl – international kindergarten Warsaw