Zdrowe zęby dziecka to ważna rzecz, dlatego warto jest pamiętać nie tylko o wizytach u dentystów, ale i ortodontów, jeżeli będzie taka potrzeba. Rzecz jasna trzeba wiedzieć, kiedy taka wizyta jest konieczna i w którym momencie należałoby o tym pomyśleć. Kiedy z dzieckiem wybrać się do ortodonty? Gdzie szukać ortodonty w Warszawie? Na co zwracać uwagę?
Jak wybrać dobrego ortodontę dla dziecka w Warszawie?
Ortodonta to lekarz stomatolog, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem wad zgryzu. Nasze zęby to nie tylko kwestia estetyki, jak w przypadku koloru, każdy chce mieć białe zęby. Ważne jest również to, jak wygląda nasz zgryz, co może mieć wpływ nie tylko na wygląd (krzywe zęby), ale i na takie kwestie jak wygoda, możliwość zamykania i rozwierania szczęki itd. Dlatego też trzeba o to zadbać, a dobry lekarz ortodonta to podstawa. Im wcześniej zaczniemy leczenie, tym lepiej i łatwiej. Ortodontów w Warszawie nie brakuje, a szukając doświadczonego stomatologa dla dziecka warto korzystać ze stron rankingowych jak www.ranking.abczdrowie.pl/s/ortodonta/warszawa, gdzie można się zapoznać z rekomendowanymi lekarzami ze stolicy.
Kiedy pójść z dzieckiem do ortodonty?
Leczenie ortodontyczne wiąże się przede wszystkim z leczeniem wad zgryzu. W przypadku dzieci, takie wady można zauważyć już we wczesnych latach życia, w momencie formowania się zębów i zgryzu. Dlatego tak istotne jest, by z dzieckiem jak najwcześniej zacząć chodzić do lekarza dentysty, bo dzięki temu wykrycie nieprawidłowości może nastąpić wcześniej, a co za tym idzie, samo leczenie także może być wcześniej wykonane.
Kiedy najlepiej jest iść na wizytę do ortodonty? Pierwsza wizyta może przypaść na wiek 2,5-3 lat, jednak jeżeli chodzi o rozpoczęcie leczenia, tutaj trzeba poczekać. Najwcześniej leczenie można podjąć od wieku 5 lat i najczęściej zadaniem takiego leczenia jest niedoprowadzenie do pogłębienia wady zgryzu.
Jak rozpoznać problemy ze zgryzem u dziecka?
Pierwsze oznaki problemów ze zgryzem można zauważyć już we wczesnych etapach rozwoju dziecka. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na takie sytuacje, jak chociażby stale otwarta buzia i oddychanie przez nos. Jeżeli dziecko często ssie smoczek czy kciuk, może to powodować wysunięcie się górnych zębów do przodu i stworzenie tak zwanej szpary przednio-tylnej. Uwidocznieniem problemu mogą być też zbyt wcześnie wypadające zęby mleczne, choćby przez próchnicę. Inną widoczną nieprawidłowością są krzywo wyrastające zęby: szpary czy też nadmierne stłoczenie zębów i brak miejsca na wzrost kolejnych. Czasem jest to widoczne także przez asymetrię twarzy i zbyt wysuniętą lub cofniętą szczękę. Jeżeli dziecko ma problemy z wymową, także mogą za to odpowiadać wady zgryzu.
Profilaktyka a wady zgryzu u dziecka
W przypadku wielu wad zgryzu problem można łatwo wyeliminować. Chodzi tutaj głównie o zadbanie o odpowiednie nawyki. Nadmierne ssanie smoczka czy nieprawidłowa dieta połączona z brakiem higieny może prędzej niż później zmusić nas do wizyty u ortodonty. Jeżeli chcemy, by zęby i zgryz malucha rozwijał się prawidłowo, należy zadbać o odpowiednie pokarmy, które będą wymagać od niego gryzienia i żucia.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne dzieci?
Najważniejsze jest to, aby w pierwszej kolejności zbadać jak wygląda rozwój zębów. Jeżeli lekarz uzna, że jest problem lub może się on niedługo pojawić, wówczas następuje wybór metody leczenia. Korygowanie wad zgryzu może być różne, najczęściej jednak lekarze stosują aparaty ruchome (gdy dziecko posiada jeszcze zęby mleczne) oraz aparaty stałe (gdy ma już zęby stałe). Leczenie wad zgryzu u dziecka zazwyczaj trwa około 2-2,5 roku.