Schody jako element ciągu komunikacyjnego pełnią bardzo ważną rolę użytkową, ale funkcjonalność to nie wszystko. Schody mogą być również estetycznym dopełnieniem wnętrza, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Coraz większym powodzeniem na rynku cieszą się schody stworzone częściowo lub całkowicie ze szkła.

Szkło wydaje się być idealnym materiałem do stworzenia schodów. Niepodważalnym atutem szkła jest fakt, że można z niego uzyskać elementy o dowolnym, nawet najbardziej skomplikowanym kształcie. Daje to projektantom schodów na praktycznie nieograniczone pole do popisu w stworzeniu niepowtarzalnych stopni. Szklane schody są praktycznie niewidoczne i dobrze zaprojektowane sprawiają wrażenie lewitujących w powietrzu, dzięki czemu odnajdą się one świetnie w każdym wnętrzu, nie przytłaczając go swoim gabarytem. Pozorna lekkość schodów idzie w parze z ich trwałością i solidnością. Szkło hartowane odznacza się niezwykłą wytrzymałością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Wykonane ze szkła hartowanego stopnie, są nie tylko piękne, ale również bezpieczne. By uniknąć poślizgnięcia się na gładkiej powierzchni szklanych schodów, ich szklane stopnie można poddać procesowi ryflowania. Wykonanie płytkich żłobień sprawi, że stopnie schodów będą odznaczać się lepszą przyczepnością. Popularnym rozwiązaniem jest także, nanoszenie na płaszczyznę schodów antypoślizgowych nadruków. Wykonywane metodą sitodruku nadruki o odpowiedniej szorstkości nie tylko poprawiają przyczepność lecz również stanowią ozdobę schodów. Innym sposobem na ozdobienie schodów szklanych jest ich oświetlenie. Odpowiednio podświetlone stopnie schodów będą sprawiać wrażenie, jakby same emitowały światło nadając wnętrzu niesamowitego smaku. Oświetlenie LED schodów to nie tylko efektowny sposób na ciekawą aranżację domu lecz również podniesienie bezpieczeństwa przez wyraźne zaznaczenie transparentnych stopni schodów.

Szkło świetnie komponuje się z także z innymi materiałami. Szklane stopnie schodów połączone z betonowymi lub wykonanymi ze stali nierdzewnej elementami konstrukcyjnymi schodów to rozwiązanie pasujące zarówno do klasycznych wnętrz, jak i nowoczesnych przestrzeni. Do szklanych schodów pasują również różnego typu balustrady szklane, drewniane, czy metalowe. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości estetyczne kształtowania przestrzeni, dopasowując ostateczny wygląd schodów do własnych potrzeb i oczekiwań. Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że schody ze szkła są chętnie montowane w inwestycjach różnego typu. Szklane schody najczęściej wykorzystywane są w budynkach użyteczności publicznej – na dworcach, w hotelach, czy wnętrzach siedzib firm – lecz coraz śmielej znajdują również miejsce w domach prywatnych.

Źródło: RepublikaSzkla.pl – schody szklane