Nadmiar pracy, stres i niezdrowy tryb życia sprzyjają powstawaniu nadwagi czy nawet otyłości. W końcu stajemy przed koniecznością zredukowania nadprogramowych kilogramów, które zaczynają przeszkadzać nam w życiu codziennym. Fundament naszego zdrowia stanowi racjonalne odżywianie oraz codzienny ruch, które to gwarantują zachowanie prawidłowej masy ciała i zdrowia. Jeśli zatem zaniedbamy któryś z tych elementów niestety konsekwencje prędzej czy później są nieuniknione. Wiążą się one nie tylko ze wzrostem masy ciała, ale także pojawieniem się chorób towarzyszących, które wynikają z otyłości. Mowa tu chociażby o nadciśnieniu, otłuszczeniu wątroby, insulinooporności, cukrzycy czy bólach nadmiernie obciążonych stawów. Bezdyskusyjnie komfort życia się pogarsza.
Samodzielne odchudzanie czy z dietetykiem?
Otyłość jest problemem coraz młodszych osób, a także czynnikiem ryzyka, sprzyjającym pojawieniu się wielu niebezpiecznych schorzeń, jak miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów. Jak zgubić zbędne kilogramy z korzyścią dla nas i bez narażania naszego zdrowia?
Sporo osób, które podejmują próbę odchudzania decyduje się na stosowanie tak zwanych diet redukcyjnych. W Internecie można znaleźć mnóstwo „pomysłowych” planów żywieniowych, których celem jest pomoc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Jednak aby taka samodzielnie wybrana internetowa dieta przyniosła efekty i nie naraziła nas na utratę zdrowia, musimy dysponować odpowiednią wiedzą i zweryfikować założenia dietetyczne, jakie są w niej zawarte. Często upragniony efekt jest osiągany jedynie w pierwszym okresie stosowania tego rodzaju diety. Niektórzy popadają w skrajności, stosując bardzo niskoenergetyczne diety, konsekwencją których jest wyniszczenie organizmu i nabawienie się wielu niedoborów pokarmowych. Często też po zakończeniu takiego nieracjonalnego odchudzania masa ciała szybko wraca do pierwotnego stanu – tu mamy do czynienia z tak zwanym efektem jo-jo. Drastyczne obniżenie kaloryczności spożywanych posiłków przynosi efekt na początku, a później organizm przyzwyczaja się do zmian, metabolizm spowalnia i cała praca nad sylwetką idzie na marne…
Ażeby stosowanie diety redukcyjnej było skuteczne, a co najważniejsze nie szkodziło naszemu zdrowiu, należy pamiętać o odpowiednim jej zbilansowaniu, dostarczeniu właściwej ilości witamin, mikroelementów i innych składników. A przede wszystkim – o konsultacji z dobrym dietetykiem z poradni żywieniowej.
Konsultacja z dietetykiem
Dieta odchudzająca powinna być dobrana indywidualnie do naszych potrzeb, bo nawet najpopularniejsze kuracje mogą być nieodpowiednie dla naszego organizmu.
Zbilansowany i dostosowany do wymogów danej osoby jadłospis może ułożyć tylko dietetyk, który na początku przeprowadzi wywiad żywieniowy i zdrowotny z pacjentem, zleci wykonanie koniecznych badań, a także dokona pomiaru składu ciała na profesjonalnym analizatorze. Możemy liczyć również na udzielenie fachowej i rzetelnej odpowiedzi na nasze pytania, wyjaśnienie zasad postępowania, koniecznych przy stosowaniu diety. Ponadto dietetyk podzieli się z pacjentem wiedzą na temat zdrowego i bezpiecznego odchudzania oraz późniejszego utrzymania masy ciała, czyli uniknięcia efektu jojo.
Co więcej, dietetyk jest nieoceniony przy udzielaniu koniecznej motywacji. Jeśli dieta nie przynosi od razu wymiernych rezultatów, część osób po prostu z niej rezygnuje. Dietetyk, z którym spotykamy się regularnie, podtrzymuje zapał do kontynuacji diety, a także wskaże dostrzeżone postępy w zmianie nawyków żywieniowych, nie skupiając się tylko na gubionych kilogramach.
Specjalista nie tylko komponuje „skrojony na miarę” potrzeb pacjenta jadłospis, jego zadaniem jest również udzielenie odpowiedniego wsparcia psychicznego, ponieważ odchudzanie wcale nie jest procesem łatwym i wymaga od nas dokonania zmian wielu dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń. Dietetyk jest również w stanie stwierdzić, czy nasza nadwaga powstała z przyczyny nieodpowiedniego odżywiania się, czy też może ma ona podłoże chorobowe.
Dobry dietetyk dobierze jadłospis tak, abyśmy nie musieli rezygnować ze wszystkich ulubionych potraw. Nawet odchudzająca dieta powinna być smaczna, ponieważ jedzenie jest jedną z kluczowych przyjemności człowieka. Ważny jest również odpowiedni sposób przygotowywania potraw, właściwy dobór składników, a także ćwiczenia fizyczne. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana (dlatego tak ważna jest wizyta w poradni dietetycznej w Warszawie), powinna też dostarczać wszystkich niezbędnych składników. Osiągnięcie pozytywnego efektu wymaga czasu, cierpliwości i opanowania określonych zasad, jakie umożliwią nam racjonalne komponowanie posiłków. Przyzwyczajenie się do zdrowych nawyków to klucz do sukcesu, wówczas utrzymanie prawidłowej masy ciała przychodzi bez trudu.