W raporcie podsumowującym zarobki programistów działających w branży IT, możemy dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat zarobków programistów z całej Polski. Najnowszy raport stworzony przez firmę HR Sedlak & Sedlak, zawiera dane uzyskane podczas badań przeprowadzonych wśród pracowników z 87 firm, pracujących na 93 stanowiskach z branży IT. Jesteście Państwo ciekawi, od czego zależą zarobki programistów pracujących w Polsce? Zapraszamy do lektury.
Specjalizacja i doświadczenie
W raporcie znalazły się informacje o zarobkach programistów posługujących się różnymi językami programowania. Ich pensje różnią się w zależności od technologii w jakiej się specjalizują. Wśród wyróżnionych specjalistów znaleźli się między innymi programiści działający w językach C/C++, PHP, Python oraz pracujący w technologii .NET i Java. Najwyższe zarobki otrzymują programiści pracujący w technologii JAVA. Niewiele gorzej zarabiają programiści C/C++, a tuż za nimi plasują się programiści aplikacji mobilnych. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego programistów, wzrastają równocześnie ich pensje. Wymagający kontroli pracy i przydzielania mniej wymagających zadań początkujący programiści zarabiają mniej niż starsi specjaliści, którym wiedza i doświadczenie pozwalają na wykonywanie trudnych zadań, bez dodatkowego nadzoru. Wysokość płac zależy również od otwartości na wiedzę, dlatego lepiej prosperują w niej te osoby, które chętnie się uczą i zdobywają nowe umiejętności.
Miejsce pracy i rodzaj umowy
Różnice pomiędzy zarobkami programistów działających w kraju, różnią się także ze względu na region, w którym są zatrudnieni. Największymi zarobkami cieszą się starsi programiści pracujący w województwie mazowieckim, tuż za nimi plasują się specjaliści IT zatrudnieni w województwie małopolskim. Nieco niższe zarobki otrzymują programiści z województwa Pomorskiego, gorzej od nich opłacalni są specjaliści ze Śląska. Zarobki programistów różnią się między sobą, także w zależności od rodzaju umowy na podstawie jakiej są zatrudnieni. Jak podaje raport płacowy, na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć starsi programiści zatrudnieni na kontrakcie. Posiadający te same kwalifikacje programiści zatrudnieni na umowę o pracę otrzymują wynagrodzenie o niemal 2 tys. zł niższe. Różnice te dotyczą również młodszych programistów. Zatrudnieni na kontrakcie młodsi programiści otrzymują miesięczne wynagrodzenie na pułapie 6,1 tys. złotych brutto. Zatrudnieni na umowę o pracę koledzy otrzymują prawie o 1,2 tysiąca złotych mniej, natomiast młodsi programiści pracujący na umowę zlecenie, otrzymują wynagrodzenie oscylujące w okolicach 4 tysięcy złotych brutto.
Sektor działalności pracodawcy
Zgodnie z informacjami zgromadzonymi w raporcie wpływ na wysokość pensji programistów ma również profil działalności firmy w jakiej są oni zatrudnieni. Podczas tworzenia raportu wyróżniono trzy główne sektory działalności branży IT – sektor finansowy, usługi oraz software. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują programiści zatrudnieni w firmach IT działających w sektorze finansowym. Różnice pomiędzy zarobkami programistów zatrudnionych w sektorze usług i software nie są znaczne, choć średnio zarabiają oni o 2 tysiące złotych mniej niż programiści z sektora finansowego.
Źródło: TeamQuest.pl – Praca It Warszawa