Strzelanie jest bardzo interesującym i pasjonującym hobby, w którym bardzo dobrze odnajdują się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Dla wielu strzelców jest sposobem na życie, który pobudza zdrową rywalizację, uczy pokory, rozwagi i wymaga skupienia. Dla zawodowego strzelca wylatywanie kulki z lufy, wymiana magazynku i trafianie do celu to niebywała frajda. Jednak co dobre szybko się kończy i po zakończonej „zabawie” czas na czyszczenie broni. Każda broń wymaga należytej konserwacji i czyszczenia. Tak jak w przypadku samochodu – należy sprawdzać stan techniczny, a w razie konieczności – wymieniać części. Niestety zabrudzenia mechanizmów mogą mieć zgubny wpływ na niezawodność posiadanej broni, ponadto taka broń po prostu nie wygląda dobrze. Należy jej poświęcić trochę czasu i uwagi. W obecnych czasach broń posiada zabezpieczenia antykorozyjne, mimo tego takie rzeczy jak proch, nagar, tombak mają wpływ na lufę i inne mechanizmy znajdujące się w broni. W przypadku pistoletu, po każdym strzelaniu należy czyścić lufę, szkielet, zamek i magazynek. Jeżeli mamy do czynienia z rewolwerem – czyścimy lufę i bębenek nabojowy.
Wszystkie czynności konserwujące należy przeprowadzać po powrocie ze strzelnicy. W pierwszej kolejności należy rozłożyć broń na części główne i użyć oleju do broni. W sklepach jest bardzo duży wybór olejów, dzięki czemu można wybrać najbardziej nam odpowiadający. Kolejnym niezbędnym elementem potrzebnym do czyszczenia broni są szczoteczki z włosem mosiężnym. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się włoskie i niemieckie, których jakość i żywotność jest zdecydowanie najlepsza. Ponadto koniecznie należy posiadać szczotki do czyszczenia magazynków, szczoteczki bawełniane i przecieraki filcowe. Najwięcej uwagi i troski wymaga lufa, gdyż jest najbardziej zabrudzona. Czyści się ją od komory nabojowej w stronę wylotu, przecierając przecierakiem filcowym, potem trzeba nawilżyć olejem i czyścić szczoteczką mosiężną. Następnie ponownie użyć oleju w celu przepłukania lufy i przecierakiem filcowym czyścić do momentu, aż lufa będzie całkowicie sucha. Teraz należy użyć flanelowej szmatki, którą polerujemy broń i usuwamy nadmiar oleju.
Broń przeważnie posiada polimerowe okładziny chwytu, które są obojętne na działanie oleju. Jednak jeżeli mamy do czynienia w tymi, które są wykonane z drewna szlachetnego, należy należy je przed czyszczeniem zdjąć z chwytu. Po całkowitym wyczyszczeniu i konserwacji broni, należy ją złożyć i sprawdzić działanie mechanizmów. Do czyszczenia broni powinno się używać wazelinę techniczną, grafitową. Jeżeli występują części drewniane – konserwować je trzeba przy użyciu emulsji do drewna. Drobne ubytki oksydy można uzupełnić płynem oksydującym na zimno. Jeżeli broń jest regularnie czyszczona i konserwowana, można mieć pewność, że będzie dłużej służyła i że będzie nienawodna. Zabrudzenia powodują wiele różnych zakłóceń podczas strzelania, co znacznie zmniejsza komfort i bezpieczeństwo. Staranne i należyte dbanie o broń to gwarancja, że jej stan będzie doskonały, a podczas strzału będzie miała najlepsze osiągi.