Kiedy za oknem pojawi się deszcz lub śnieg, a w portfelu pusto, zaczynamy szukać wymówek, aby nie ćwiczyć. Brak gotówki czy niekorzystna pogoda nie muszą stać na przeszkodzie aktywności fizycznej. W dzisiejszym artykule przedstawimy ćwiczenia, które z powodzeniem można wykonywać w domu.

Hantle

Za pomocą hantli możemy ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej, barki, bicepsy, tricepsy, mięśnie pleców i nóg. W skrócie można rzec, że hantle możemy wykorzystywać do treningu niemal całego ciała. Przykładowe ćwiczenia:

  1. Stań prosto, po bokach w dłoniach trzymaj hantle, przez minutę maszeruj przed siebie stawiając małe kroki, napinając korpus. W ostatniej serii wydłuż czas spaceru.
  2. Połóż się na ławce, hantle trzymaj nad głową, ręce miej wyprostowane, obniż hantle do poziomu klatki piersiowej, po czym ponownie podnieś. Powtarzaj ćwiczenie 8-12 razy.

Guma fitness

Guma do ćwiczeń świetnie sprawdzi się jako rozgrzewka przed właściwym treningiem. Największą zaletą gum oporowych jest łatwość wykonywania ćwiczeń, a efekty pojawiają się bardzo szybko. Wykorzystując ten przyrząd zmuszasz do pracy różne grupy mięśni – pleców, brzucha, ramion i klatki piersiowej. Ćwiczenia z gumą pomogą zrzucić Ci kilka kilogramów oraz poprawią wytrzymałość. Przykładowe ćwiczenia:

  1. Prawą ręką złap jeden koniec gumy, a drugi zablokuj prawą stopą. Następnie zrób zakrok skrzyżny lewą nogą, a lewą rękę połóż na biodrze. Łokieć prawej ręki unieś tak, aby zaciśnięta dłoń znajdowała się przed barkiem, wyprostuj rękę. Na kilka sekund zatrzymaj ruch. Po kilku seriach zmień strony.
  2. Przyjmij pozycję pompki, ręce ustaw na szerokość barków, opleć gumę wokół pleców, a końce taśmy zablokuj dłońmi, obniż pozycję i wróć do stanu wyjściowego. Powtórz kilka razy.
  3. Połóż się na macie do ćwiczeń, ugnij nogi w kolanach, złap końce gumy w obie ręce i zablokuj ją stopami. Dynamicznie wyprostuj nogi, ruch zatrzymaj na chwilę, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz kilka razy.

Piłka gimnastyczna

Wykonując ćwiczenia na piłce gimnastycznej wzmocnisz i rozciągniesz mięśnie, rozwiniesz umiejętności motoryczne, poprawisz równowagę, siłę oraz wyeliminujesz stres, ból głowy i barków. Piłka gimnastyczna wspomaga również spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Przykładowe ćwiczenia:

  1. Stań w rozkroku, chwyć piłkę w obie ręce, unieś ją do góry na wyprostowanych rękach i zrób skłon dotykając piłką podłogi. Powtórz kilka razy.
  2. Złap piłkę między nogami, ramiona wyciągnij na boki i wykonaj skłon boczny. Powtórz kilka razy na prawą i lewą stronę.
  3. Usiądź na piłce, ręce połóż na talii, wykonaj krążenia na lewą i prawą stronę. Powtórz kilka razy.