W Polsce z roku na rok rośnie liczba inwestycji budowlanych różnego rodzaju. Wymaga to oczywiście zastosowania nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko będą w stanie sprostać rosnącym potrzebom klientów, ale i poprawić jakość pracy przy jednoczesnym zwiększeniu jej bezpieczeństwa. Do takich rozwiązań należą niewątpliwie usługi HDS, które cieszą się sporym zainteresowaniem.
Na czym polega transport HDS?
Oferowany przez firmy transportowe transport HDS polega na wykorzystywaniu samochodów ciężarowych wyposażonych w specjalne żurawie, które są zamontowane na naczepie pojazdu. Dzięki temu pozwala on nie tylko na przewożenie towarów, ale ich załadunek i rozładunek bez potrzeby korzystania z innych urządzeń. Zdecydowana większość żurawi HDS posiada udźwig rzędu nawet kilkunastu ton, co umożliwia przewożenie ciężkich produktów – materiałów budowlanych, konstrukcji metalowych, kontenerów itd. Poza tym hydrauliczne dźwigi samochodowe na ogół są wyposażone również w akcesoria dodatkowe takie jak haki, taśmy czy przystawki. Dlatego też rozładunek czy załadunek jest całkowicie bezpieczny i możliwy w zasadzie w każdym miejscu.
Transport HDS i jego zastosowanie
Transport HDS z uwagi na szerokie zastosowanie wykorzystywany jest do różnych celów. Szczególnie często usługi tego typu są wykorzystywane podczas transportowania ciężkich towarów i ich rozładunku. Poza tym za sprawą różnego rodzaju dodatkowych akcesoriów hydrauliczne dźwigi samochodowe można wykorzystywać też do innych celów – jako koparki, ładowarki czy podczas wycinki leśnej. Wiele zależy w tym przypadku od długości żurawia, chociaż w większości samochodów znajdują się elementy pozwalające na przedłużenie ramienia dźwigu do 20 metrów.
Obecnie transport HDS jest jedną z głównych usług pozwalających na przewożenie i rozładunek elementów o nietypowych wymiarach i znacznej wadze. Samochody tego typu znajdują coraz większe zastosowanie na terenie całej Polski.
Rodzaje dźwigów HDS
Rodzajów dźwigów HDS jest sporo. Dzieli się je przede wszystkim z uwagi na podwozi, na jakim są zamontowane, na udźwig, zasięg oraz ze względu na użyty do dźwigania rodzaj osprzętu. Najczęściej na rynku spotkać można dźwigi do użytku ogólnego, gdzie wysięgnik pracuje poziomi lub pionowo (montowane na ogół na podwoziu pojazdu), dźwigi przeznaczone do wycinki leśnej (zamiast haków posiadają one specjalne chwytaki) oraz dźwigi montowane za siedzeniem kierowcy. Te ostanie wykorzystywane są zazwyczaj w firmach transportowych.
Pojazdy odpowiednie do transportu HDS
Samochód przeznaczony do transportu HDS musi być sprawny oraz posiadać wszystkie niezbędne systemy zabezpieczeń. Podczas rozciągania żurawia pojazd musi stać na podłożu stabilnym i twardym. Praca musi być bowiem bezpieczna i odbywać się w odpowiedniej odległości od linii wysokiego napięcia. W pojeździe podczas pracy włączone powinny być światła ostrzegawcze. Pod koła dobrze jest podłożyć kliny. Co ciekawe, dźwigi HDS nie są na samochodach montowane na stałe i można je przekładać z pojazdu na pojazd.