I znów czas przelatuje Ci przez palce! – to znamienne zdanie pada mniej więcej parę razy dziennie w każdym polskim domu. Adresatem troskliwych słów rodziców są oczywiście najmłodsi członkowie rodziny. Ale jak tu powstrzymać się od kilku „nadprogramowych” chwil przeznaczonych na relaks i rozrywkę, kiedy dookoła tyle sposobów na rozproszenie uwagi. Smartphone, tablet, komputer, Xbox…, można by tak wymieniać w nieskończoność. Dlatego tak ważne jest uświadamianie dziecku już od najmłodszych lat tego, jak cenny jest czas. Pomocną techniką w tym przypadku będzie nauka właściwego planowania zadań i rytmu dnia. Dzięki niej nie tylko nauczysz dziecko odpowiedzialności, ale także pomożesz mu wypracować nawyki, które w przyszłości pozwolą mu uniknąć stresu – nikt przecież nie lubi wykonywać ważnych zadań w pośpiechu.

Najpierw obowiązki, potem przyjemności 

Dlaczego nauka zarządzania czasem jest tak istotna? Ponieważ w rzeczywistości jest to inwestycja w dobrą przyszłość Twojego dziecka. Na pewno nie trzeba Ci przypominać, jak istotny wpływ na kształtowanie charakteru młodego człowieka ma jego wychowanie. Wpajane od najmłodszych lat reguły zostaną z nim na dłużej i będzie dbał o nie także w dorosłym życiu.

Weźmy chociażby nawyk tak prosty jak sprzątanie zabawek bezpośrednio po skończonej zabawie ­– czynność wydawałoby się bez większego znaczenia, ale jeśli dopilnujesz, by stała się nawykiem Twojego dziecka, nauczysz je, że pewne rzeczy warto zrobić od razu. Z wiekiem łatwiej będzie Ci nakłonić najmłodszych do obowiązków domowych. Wykonanie jakiegoś zadania od razu, to więcej wolnego czasu później.

Zdolność zarządzania czasem przyda się najmłodszym tak naprawdę wszędzie: w szkole, w trakcie zajęć dodatkowych, przy wykonywaniu pracy domowej i wreszcie także podczas relaksu. Planowanie uczy strategicznego myślenia i określania priorytetów oraz przykładania wagi do codziennych obowiązków. Zacznijcie od tak prostych rzeczy jak chociażby pakowanie plecaka wieczorem – dzięki temu rano w pośpiechu syn czy córka o niczym nie zapomni, a Ty pokażesz mu, jak ważne jest wcześniejsze przygotowanie. Jak więc nauczyć najmłodszych, że kontrola tego jak spędzamy czas nie jest karą, tylko sposobem na efektywniejsze korzystanie z dnia?

Dobre nastawienie i motywacja jako klucz do sukcesu 

Cieszącą się popularnością wśród rodziców propozycją jest stworzenie listy zadań. Najlepiej, by brała ona pod uwagę dłuższą perspektywę np. tydzień lub nawet cały miesiąc – w ten sposób poniekąd nauczysz dziecko patrzeć (i myśleć) o planach przyszłościowo.

Jak sprawić, by lista obowiązków wydała się dziecku atrakcyjna? Potraktuj jej przygotowanie jako zabawę – razem z dzieckiem zaprojektujcie na dużej kartce kalendarz z  podziałem na poszczególne dni, w których wspólnie wpiszecie czekające je obowiązki. Im bardziej kolorowa, pełna naklejek i rysunków będzie lista, tym lepiej! Nie pozwól, by zadania kojarzyły się dziecku z przykrą, szarą rzeczywistością – w zamian wyjaśnij mu jak dużo może zmienić pozytywne nastawienie.

Pokaż dziecku, że ciężka praca popłaca. Każdy rodzic wie, jak trudno jest czasem zmotywować najmłodszych do czegokolwiek poza zabawą. Wówczas z pomocą przychodzą nagrody. Jednak muszą mieć one określoną wartość, tak by dziecko faktycznie zrozumiało, że warto szybko odrobić lekcje czy sprzątnąć w pokoju. Więcej wolnego czasu z przyjaciółmi, dodatkowy czas przeznaczony na komputer, wyższe kieszonkowe – sposobów na skuteczną motywację jest wiele.

Nie tylko dzieci mają obowiązki. Pamiętaj, że na Tobie jako rodzicu/opiekunie spoczywa uświadomienie dziecku, że podczas dnia jest zarówno czas na szkołę, zabawę, jak i obowiązki domowe. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie i efektywne wykorzystywanie czasu. Skuteczne zarządzanie czasem pozwoli dziecku uchronić się przed wieloma problemami. Z nudów najmłodsi potrafią spędzać wiele godzin przed ekranami komputerów i smartfonów. Lepsza kontrola i planowanie poszczególnych dni może być najlepszą profilaktyką przeciwko uzależnieniu od komputera u dzieci.