Lipiec i sierpień to miesiące rekrutacji na uczelniach wyższych. Co roku tysiące absolwentów szkół średnich staje przed wyborem studiów. Niewątpliwie, wybór uczelni bardzo często określany jest mianem pierwszego i najważniejszego kroku w dorosłe życie. Kierunek kształcenia ma kluczowe znaczenie – bowiem to od niego zależy zawód, jaki młody człowiek będzie wykonywał w przyszłości. Ważne jest również to, czy absolwent szkoły ponadgimnazjalnej wybierze szkołę państwową, czy prywatną. To najczęstszy dylemat, z którym mierzą się maturzyści, gdy podjęli już decyzję o kierunku studiów. Choć stosunkowo niewiele osób bierze tę opcję pod uwagę, może warto przemyśleć również wybór szkoły prywatnej jako dalszej ścieżki edukacji? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są zalety studiów na uczelniach prywatnych.

Uczelnia prywatna, czyli jaka?

Uczelnia niepubliczna, czyli prywatna to uczelnia założona przez osobę fizyczną lub prawną, niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną. Początku uczelni prywatnych w Polsce nie były łatwe. Musiały konkurować z uczelniami państwowymi, a tym samym przyciągnąć wielu studentów. Ponadto, ich głównym celem jest poszerzanie oferowanych przez siebie kierunków tak, aby każdy absolwent szkoły średniej mógł znaleźć coś dla siebie. Uczelnie prywatne jakość kształcenia muszą dostosować do takich samych wymogów, jak uczelnie państwowe. Dlatego, powszechne stwierdzenie, że uczelnia prywatna uczy gorzej, niż państwowa jest mocno krzywdzące. Uczelnie prywatne zachęcają do podjęcia dalszego kształcenia organizując studia I stopnia – licencjackie i inżynierskie, studia II stopnia, studia uzupełniające magisterskie, a także liczne szkolenia uzupełniające w postaci studiów podyplomowych.  Studenci uczelni prywatnych są bardziej świadomi wymagań, które stawia przed nimi rynek pracy. Wiedzą, że inwestycja w edukację to przede wszystkim inwestycja w zdobycie wiedzy i kompetencji, które zostaną docenione w przyszłości przez pracodawców.

studenci

Czym różnią się uczelnie prywatne od państwowych?

Uczelnie państwowe nieustannie mogą pochwalić się renomą, wysokim poziomem nauczania, wykwalifikowaną kadrą  oraz wspaniałymi tradycjami. Szkoły publiczne cieszą się wielkim uznaniem. Mimo upływu lat, pozostają bezpłatne, co dla większości absolwentów szkół średnich  w Polsce stanowi dużą zaletę. Warto jednak wiedzieć, że nie płaci się jedynie za studia dzienne. Jeśli myślimy o kształceniu zaocznym bądź wieczorowym, argument ten przestaje mieć znaczenie. Oczywiście, zarówno w przypadku uczelni publicznych, jak i niepublicznych istnieje możliwość ubiegania się o stypendium. Atutem uczelni państwowych jest niewątpliwie rozbudowana infrastruktura, a zatem znajdziemy tu więcej bibliotek, dobrze wyposażone laboratoria, akademik oraz wiele innych. Na uczelniach państwowych można spotkać zdecydowanie więcej osób, dlatego często załatwienie formalności może być utrudnione. Ponadto, dochodzi pewien chaos organizacyjny, związany z dużą liczbą uczniów. Często wobec uczelni państwowych stawiany jest zarzut o masowe traktowanie studentów. Brakuje również zaangażowania ze strony wykładowców. Niewątpliwie, zaletą uczelni państwowej będzie większy wybór organizacji i kół studenckich oraz rozległe kampusy i akademiki, które tętnią życiem. Jak już zostało wspomniane wcześniej, poziom nauczania, jest on zazwyczaj bardzo podobny. Kadrę edukacyjną szkół prywatnych w większości tworzą wykładowcy zatrudnieni jednocześnie w placówkach państwowych. Obowiązująca podstawa programowa na obu typach uczelni jest taka sama.

Uczelnie prywatne znacznie bardziej nastawione są na praktyczny sposób przekazywania wiedzy oraz powiązanie jej w przyszłości z życiem zawodowym. Ponadto, szkoły niepubliczne zapewniają o wiele bardziej kameralne warunki i indywidualne podejście do studenta. Grupy zwykle są kilku czy kilkunastoosobowe, co sprawia, że z zajęć można wynieść dużo więcej, niż w kilkudziesięcioosobowym gronie. Aspekt ten przekłada się również na lepszy dostęp do wykładowców. Sami profesorowie na uczelniach prywatnych są bardziej przystępni, aniżeli w placówkach państwowych. Z uwagi na to, że uczelnie są mniejsze, zyskujemy mniejszą kameralność grup, a przy tym także większą elastyczność, mobilność oraz decyzyjność. Do dziekana, rektora czy kanclerza są zdecydowanie mniejsze kolejki, a w sekretariacie można liczyć na indywidualne podejście do studenta. Łatwiej jest także odnaleźć się w planie zajęć, czy rozkładzie pomieszczeń. Istnieje również więcej wyspecjalizowanych działów, które pomagają studentom w rozwiązywaniu problemów, jak i organizacji różnych sfer akademickiego życia. Równie istotną zaletą uczelni niepaństwowych jest dostęp do technologii zwiększających skuteczność kształcenia, tj. bazy danych, platformy e-learningowe bądź wszelkiego rodzaju multimedialne pomoce dydaktyczne.

sala wykładowa

Nierzetelne opinie na temat uczelni prywatnych

W społeczeństwie polskim funkcjonuje mnóstwo stereotypów. Jeden z nich dotyczy uczelni prywatnych. Istnieje bowiem przekonanie, iż uczelnie niepaństwowe wzbudzają mniej zaufania, ponieważ uważa się, że kształcenie odbywa się na niskim poziomie. Nic bardziej mylnego! Wiele prywatnych placówek zajmuje bardzo wysokie miejsca w rankingach najlepszych uczelni w kraju. Nie ma się co dziwić – w końcu na uczelniach prywatnych pracują wykładowcy prestiżowych uniwersytetów państwowych, dlatego poziom kształcenia jest taki sam. Często zdarza się tak, że aby zaliczyć dany przedmiot, więcej pracy i wysiłku trzeba włożyć w uczelni prywatnej, gdzie tymczasem w uczelni państwowej wykładowca wpisuje każdemu studentowi ocenę 4, bo nie ma ochoty sprawdzać 500 prac. Uczelnie prywatne o wysokim statusie mogą z powodzeniem rywalizować z uczelniami państwowymi, zwłaszcza tymi o niskim statusie edukacyjnym. Wypowiadając się o miejscach kształcenia powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tolerancji. Każdy student wybiera uczelnię, która jest dla niego najbardziej odpowiednia. Nie da się ukryć, iż każda z nich ma swoje wady i zalety, jednak należy odejść od przekonania lepsza-gorsza.

Co wybrać – uczelnię prywatną czy państwową?

Decydując o wyborze uczelni należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami, a w przypadku kierunku – naszymi pasjami i zainteresowaniami. Jak dobrze wiemy, niezmienną renomą cieszą się państwowe uczelnie wyższe, jednak placówki prywatne wcale nie pozostają w tyle. Często oferują bardziej innowacyjny program nauczania oraz praktyczne podejście do przekazywania wiedzy. Dokonując wyboru pomiędzy uczelnią prywatną a państwową, zasięgnijmy informacji, która ze szkół dysponuje najlepszą kadrą wykładowców czy plasuje się w najwyższych rankingach szkół. W tym celu dobrze jest wybrać się na dni otwarte czy targi organizowane przez uczelnię. Jeśli przyszły student ma w planach studiowanie połączone z pracą, to z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie wybór uczelni prywatnej. Studenci placówek niepublicznych sami zarabiają na swoją edukację. Chcą mieć pewność, iż jest to w pełni opłacalna inwestycja i tym samym wymagają od szkoły nauki na najwyższym poziomie. Mimo, że studia prywatne wiążą się ze sporymi kosztami, decyzja ta może w przyszłości okazać się wartościowa i ułatwić efektywne funkcjonowanie na rynku pracy. Ponadto, dobry kontakt z wykładowcami i szybsze załatwienie formalności na pewno nie raz okaże się bardzo przydatne. Wbrew powszechnej opinii, kształcenie prywatne nie jest w żadnym stopniu gorsze od państwowego. Wszystko zależy przede wszystkim od naszego zaangażowania i motywacji, a nie od samego statusu uczelni.

wykładowca

Podsumowanie

Wybór studiów to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wyznacznikiem powinny być indywidualne zainteresowania oraz preferencje maturzysty. Predyspozycje zawodowe mają być naturalnym drogowskazem, określającym, w jakiej dziedzinie nauki najlepiej się odnajdziemy. Uleganie chwilowym modom, czy namowom rówieśników w wyborze uczelni wyższej nie jest dobrym pomysłem. Informacji należy szukać w różnych źródłach, a najistotniejsze jest, aby podjąć decyzję samemu. Rynek edukacyjny w Polsce zapewnia wiele możliwości studiowania, zarówno w uczelniach niepublicznych, jak i publicznych. Choć placówki państwowe cieszą się ogromną renomą i prestiżem, to szkoły prywatne, z wieloma sukcesami mogą z powodzeniem z nimi rywalizować. Wieloletnie istnienie uczelni niepublicznych to gwarancja, że uczelnia jest bardzo dobrze rozpoznawana i ceniona przez pracodawców.