Melodie na psałterz polski niestety przez kilkadziesiąt ostatnich lat pozostawały w zapomnieniu. Choć są perłą polskiej i kościelnej muzyki renesansowej oraz jednym z jej najwspanialszych przykładów w skali europejskiej, niezwykle rzadko można wysłuchać ich interpretacji. Dlatego projekt Chóru Polskiego Radia, który postanowił nagrać i wydać wszystkie Melodie, jest niezwykle ważny i potrzebny. W październiku 2019 roku ukazał się drugi już album Melodii na psałterz polski, zawierający na dwóch płytach CD łącznie 32 utwory. Wśród zaprezentowanych psalmów usłyszymy jedną z najbardziej znanych kompozycji Gomółki, czyli Psalm 47 Kleszczmy rękoma oraz między innymi następujące psalmy: Boże w miłosierdziu swoim (Ps 51), Szczęśliwy, komu grzechy odpuszczono (Ps 32), Mam przecz Pana miłować (Ps 116), Rzekł Pan do pana mego (Ps 110) oraz Co za przyczyna tego zamieszania (Ps 2). 

Perła renesansu

Ten  pionierski i niezwykle dopracowany projekt pozwala każdemu z nas przenieść się w odległą epokę polskiego odrodzenia. Melodie na psałterz polski to wybitne szesnastowieczne dzieło muzyczne Mikołaja Gomółki, który miał zaszczyt komponować dla samego króla Zygmunta Augusta. Niezwykłym atutem dzieła jest fakt, iż kompozycje powstały do poetyckich interpretacji psalmów Jana Kochanowskiego. Tak więc obok muzycznych, Melodie posiadają również zalety literackie w postaci wspaniałych tekstów staropolskich. Można stwierdzić, iż Melodie to niesamowite spotkanie dwóch mistrzów, Gomółki, uznanego kompozytora i Kochanowskiego, jednego z największych i najważniejszych poetów tworzących w kraju nad Wisłą. W skali europejskiej Melodie na psałterz polski są ewenementem – jest to pierwsze pełne opracowanie muzyczne wszystkich 150 psalmów.

Wykonawcy

Interpretacje psalmów w wykonaniu Chóru Polskiego Radia są wierne zapisom Mikołaja Gomółki, oddają ducha i atmosferę czasów renesansu. Nad realizacją projektu czuwa wybitna muzykolog, wokalistka i pianistka, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki historycznej, Agnieszka Budzińska-Bennett. Chór Polskiego Radia, którego zalety i ranga są znane każdemu miłośnikowi dobrej muzyki, jest wspierany w tym projekcie przez znanych i cenionych muzyków i instrumentalistów z całego świata. Wszystko po to, aby wykonania w jak największym stopniu odzwierciedlały realia odrodzenia. Do projektu zaproszono m.in. znanego szwajcarskiego profesora lutni w Schola Cantorum Basiliensis, Marca Lewona czy też renesansowy zespół Compass Viol Consort, na harfie gotyckiej gra natomiast sama kierownik projektu, Agnieszka Budzińska-Bennett.

Wyjątkowa podróż w czasie

Melodie na psałterz polski są dostępne w sklepie z płytami CD prowadzonym przez Polskie Radio. Warto wzbogacić swoje muzyczne zbiory o to niezwykłe wydawnictwo. Wykonania Chóru Polskiego Radia zachwycą zarówno specjalistów, wykształconych muzyków jak i amatorów. Z racji na status tego dzieła w historii polskiej i europejskiej muzyki, Melodie powinny zagościć w każdym polskim domu. Ich wierna oryginałowi interpretacja pozwoli odbyć niesamowitą podróż w czasie, zachwycić się muzyką, której słuchali nasi przodkowie, gdy Rzeczpospolita cieszyła się złotym wiekiem, sięgając od Bałtyku niemal po Morze Czarne, a na wawelskim tronie zasiadali ostatni przedstawiciele domu Jagiellonów.