Uprawę roślin ozdobnych lub ziół można prowadzić zarówno na niewielkim balkonie, jak i na domowym parapecie. Podczas prac ogrodniczych, takich jak sadzenie, plewienie czy przycinanie, przydatne będą jednak profesjonalne akcesoria ogrodnicze. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić grabki, łopatkę, pikownik, sekator, spryskiwacz oraz konewkę, które dostępne są zarówno w sklepie ogrodniczym online, jak i stacjonarnym.

Grabki

Grabki ogrodnicze, zwane inaczej pazurkami, wyposażone są w stalowe ząbki, które nie uszkadzają struktury roślin. Grabki służą przede wszystkim do spulchniania i wygładzania ziemi w wybranym obszarze oraz zbierania resztek pozostałych z pielenia. Dzięki niewielkim rozmiarom akcesoria tego typu umożliwiają prace ogrodnicze w niedużych, wąskich donicach zlokalizowanych na tarasie lub parapecie. Warto dodać, że do prac na powierzchni podłoża odpowiednie będą grabki o płytszych ząbkach. Natomiast do spulchniania głębszych warstw lepiej nadadzą się pazurki o dłuższych końcówkach. Czasami grabki są oferowane też w wersji dwustronnej, wyposażonej w niewielką motykę, przydatną do pielenia roślin.

Łopatka

Jednym z podstawowych narzędzi ogrodniczych jest łopatka, która charakteryzuje się wydłużoną konstrukcją oraz zaokrąglonymi brzegami, które nie uszkadzają delikatnych korzeni. Może być ona wykonana z tworzywa lub stali nierdzewnej, zabezpieczonej odpowiednią emalią. Łopatka jest niezbędna do sadzenia i przesadzania roślin, ponieważ ułatwia kopanie dołków oraz wysadzanie i zasypywanie sadzonek ziemią. Należy podkreślić, że wysokojakościowe akcesoria sprawdzą się zarówno w miękkim, jak i w twardym podłożu, ułatwiając bieżącą pielęgnację kwiatów lub ziół.

Pikownik

Jeżeli często zdarza nam się przesadzać rośliny, w sklepie ogrodniczym online warto zakupić tzw. pikownik. Jest on przeznaczony do wykonywania otworów w glebie, w których następnie umieszczane są sadzonki. Z tego względu pikownik bardzo często wyposażony jest w miarkę, która ułatwia odmierzanie optymalnej głębokości wykopu. W sprzedaży dostępne są różne rozmiary pikowników, które ogrodnik może dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Takie akcesoria sprawdzą się zwłaszcza do sadzenia niewielkich roślin o niezbyt rozbudowanym systemie korzeniowym.

Sekator

Do pielęgnacji większych roślin o nieco grubszych pędach niezbędny będzie natomiast sekator. Umożliwia on bowiem przycinanie uschniętych lub chorych gałązek, zapobiegając masowemu roznoszeniu się szkodników i chorób. Dodatkowo nadaje się do formowania preferowanego kształtu roślin (np. pnączy, gałązek). Do niewielkich, domowych sadzonek odpowiedni będzie model kowadełkowy bądź nożycowy o wysokiej jakości ostrza, które zapewni wygodną pracę i wydłużoną eksploatację.

Spryskiwacz i konewka

Aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia roślin, warto zaopatrzyć się w takie akcesoria ogrodnicze, jak konewka czy spryskiwacz. Niewielka konewka pozwoli na wygodne podlewanie upraw, a jej długa szyjka umożliwi precyzyjne dawkowanie wody, bez ryzyka rozchlapywania wody poza donice. Konewka może być wyposażona w miarkę, ułatwiającą odmierzanie optymalnej ilości płynu czy stosowanie nawozów w płynnej formie. Natomiast rośliny ozdobne, które wymagają nawadniana nie tylko strefy korzeniowej, ale również kwiatów i liści, możemy pielęgnować przy użyciu spryskiwacza. Wytwarza on bowiem delikatną, ale gęstą mgiełkę wodną, która ułatwia ich nawadnianie lub oczyszczanie z kurzu. Oczywiście spryskiwacz może służyć również do rozpylania środków ochrony i nawozów dolistnych.

Posiadając odpowiednie narzędzia ogrodnicze, z powodzeniem można hodować rozmaite rośliny doniczkowe w domu czy na balkonie. Łopatka, grabki i pikownik ułatwią sadzenie i pielenie poszczególnych okazów. Natomiast sekator, spryskiwacz czy konewka przydadzą się w codziennej pielęgnacji kwiatów, nadając im ładny kształt oraz zapewniając optymalne nawodnienie.

pozycjonowanie stron warszawa