Lubimy czyste wnętrza i świeże zapachy. Dbamy o nasze otoczenie, wiemy, jak ważna jest higiena. Może jednak się zdarzyć, że nasze codzienne starania i regularne porządki to za mało i nie możemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z naszego otoczenia. Na szczęście i na tym polu możemy liczyć na wsparcie najnowszych osiągnięć techniki. Jedną z nowych technologii, coraz chętniej stosowaną w mieszkaniach, jest ozonowanie pomieszczeń. Do niedawna ozonowanie jako metodę dezynfekcji wykorzystywano przede wszystkim w szpitalach, salach operacyjnych, gabinetach lekarskich, obiektach użyteczności publicznej, zakładach przetwórczych, magazynach, halach przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie szczególnie ważne jest utrzymanie wysokich standardów higieny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z jej dobrodziejstw i w naszych mieszkaniach.
Czym jest i jak działa ozon?
Z punktu widzenia chemika ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu. Dla laika – pachnąca świeżością i skuteczna broń przeciw nieprzyjemnym woniom i żywym organizmom, które nie zawsze stanowią dla nas dobre sąsiedztwo. Jest skuteczny, bo jako gaz dociera wszędzie tam gdzie powietrze. Jest też bezpieczny, w temperaturze pokojowej szybko rozkłada się do postaci dwuatomowych cząsteczek tlenu. Ozon, jako utleniacz niszczy komórki bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy kurzu domowego i innych alergenów. Penetrując każdą szczelinę w budynku likwiduje zagrzybienie ścian i stropów. Jest gazem o silnym działaniu, utlenia różnorodne związki chemiczne i rozbija unoszące się w powietrzu cząsteczki nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie mieszkania działa szybciej i skuteczniej niż dezynfekcja z użyciem chloru, pozostawiając przyjemny aromat świeżości. Warto zaznaczyć, że regularne ozonowanie pomieszczeń pozwala też skutecznie pozbyć się nieproszonych gości. Dyskretny zapach ozonu skutecznie zniechęci insekty i gryzonie do zamieszkania w tak oczyszczonym pomieszczeniu.
Kiedy warto rozważyć ozonowanie mieszkania?
Na pewno warto się zastanowić nad wykorzystaniem tej metody dezynfekcji i dezodoryzacji, gdy wprowadzamy się do nowego lokum. Zwłaszcza, jeśli jest to mieszkanie od kogoś wynajmowane, odkupione albo odziedziczone, słowem zamieszkałe wcześniej przez inne osoby. Również gdy domostwo stało długo opuszczone i unosi się w nim kurz i zapach stęchlizny. Ozonowanie mieszkania skutecznie usunie zapach dymu tytoniowego, potu, gnicia i rozkładu, fermentacji, ślady zapachowe pozostawione przez zwierzęta i inne, nieprzyjemne wonie. Jednak i apartamenty w nowych budynkach warto ozonować. Zapachy świeżych farb, paneli podłogowych, klejów, nowych mebli i wyposażenia – to wszystko też może złożyć się na uciążliwą symfonię, z którą ozon poradzi sobie z łatwością.
Bez wątpienia zasadne będzie ozonowanie mieszkania jako element przygotowania na przyjęcie noworodka albo zamieszkanie osób z alergią. Wysoka czystość pomieszczeń ważna jest również jeśli mieszkają z nami osoby starsze, o obniżonej odporności czy obłożnie chore.
Często, szczególnie w starych lub źle izolowanych i wentylowanych budynkach, problemem bywa nawracająca pleśń, zagrzybienie czy inwazja szkodników i insektów. I w takich wypadkach ozonowanie będzie skutecznym sposobem walki z problemem. Ta metoda pomoże też w pozbyciu się zapachu po pożarze, po osuszaniu po zalaniu mieszkania czy w przypadku wycieku substancji chemicznych.
Szerokie spektrum działania powoduje, że ozonowanie staje się coraz powszechniejszą metodą dezynfekcji mieszkań. Mimo że ozon jest gazem wysoce reaktywnym i w wysokich stężeniach jest toksyczny, ozonowanie jest bezpieczną metodą dezynfekcji. Pracownicy wyspecjalizowanych firm wiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę, by w czasie ozonowania nie ucierpiało nasze mienie. Jeśli będziemy stosować się do ich wskazówek i zabezpieczymy szczególnie wartościowe i delikatne przedmioty przed działaniem ozonu, już niedługo będziemy cieszyć się świeżym powietrzem w swoim domu.