Zakup pierwszego mieszkania jest bardzo ważny i trudny. Aby dostać wymarzone lokum, powinno się zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii przed podjęciem decyzji. Niestety młodzi ludzie dość często nie zwracają uwagi na pewne proste do zbadania elementy, które w kontekście późniejszych miesięcy mogą mieć negatywny wpływ na ich komfort życia.

Lokalizacja

Przede wszystkim pierwszym, na co należy zwrócić uwagę, to lokalizacja budynku, w którym znajdować będzie się pierwsze mieszkanie. Najlepszą możliwą lokalizacją mimo wszystko jest centrum miasta. Z niego można dostać się tak naprawdę wszędzie w dość krótkim czasie. Oczywiście nie sprawdzi się to, jeżeli ktoś pracuje gdzieś na obrzeżach i musiałby co dziennie dojeżdżać. Nawet jeśli jednak ktoś pracuje na krańcach miasta, to nie warto kupować tam mieszkania. Dojazd gdziekolwiek będzie utrudniony. Lepiej kupić mieszkanie nieco dalej od miejsca pracy, aby wszędzie można było w stosunkowo krótkim czasie dotrzeć.

Sąsiedztwo

Niezwykle ważne jest również sąsiedztwo nieruchomości aktualne i planowane. Należy sprawdzić w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego czy w najbliższym czasie nie mają powstać w niedalekiej odległości jakieś budynki, które mogą sprawić, że mieszkanie w danym miejscu będzie niekomfortowe. Budynkami takimi mogą być różnego rodzaju fabryki, oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci, droga szybkiego ruchu. Nieruchomości takie generują nieprzyjemne zapachy i uciążliwy hałas. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie unikanie ich.

Stan techniczny budynku

Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na stan techniczny budynku, w którym będzie znajdowało się mieszkanie. Warto przede wszystkim sprawdzić, w którym roku został wybudowany i kiedy były przeprowadzane poszczególne remonty. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli budynek nie jest w dobrym stanie technicznym, to z pewnością wymaga wielu remontów, których koszty ponoszą właściciele lokali w formie miesięcznego czynszu. Niektóre remonty można rozłożyć w czasie, z innymi jednak nie można czekać. Może się więc okazać, że na rozpisce z czynszu będzie bardzo wysoka kwota wpisana w rubrykę „fundusz remontowy”, którą będzie trzeba ponosić każdego miesiąca.

Stan techniczny mieszkania

Jeżeli ktoś decyduje się na kupno mieszkania z rynku wtórnego, to niezwykle ważne jest również sprawdzenie jego stanu technicznego. Jak wiadomo, każdy właściciel chce sprzedać, jak najszybciej swoją nieruchomość. Dlatego też w wywiadzie z klientem bardzo często maskuje wady mieszkania, a mówi jedynie o jego zaletach. W efekcie może się więc okazać, że kupi się mieszkanie, za które zapłaci się więcej, niż jest warte a na dodatek będzie trzeba ponieść dodatkowe, często wysokie koszty remontu. Stąd też warto na oględziny mieszkania wybrać się z osobą, która ma jakiekolwiek pojęcie o budownictwie. Osoba taka powinna sprawdzić stan podstawowych instalacji w mieszkaniu, stan podłóg i ścian, a także jakość materiałów, z których są wykonane poszczególne elementy mieszkania. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu mieszkania pod względem stanu technicznego można oszacować dodatkowe koszty, jakie będzie trzeba ponieść na remonty i na ich podstawie podjąć decyzję, czy taka inwestycja jest opłacalna.

Jeśli jesteś zainteresowany wyszukwaniem mieszkania w Warszawie, zapraszamy na WyszukiwarkaMieszkan.pl