Rynny to bardzo ważne akcesoria w każdym budynku. System rynnowy odprowadza bowiem wodę opadową, chroniąc obiekt przed zalaniem. Przy wyborze rynien należy wziąć pod uwagę m.in. wielkość dachu, jego kształt czy materiał, z którego jest wykonany. Obecnie w sklepach można zaopatrzyć się w rynny plastikowe lub metalowe. Co warto o nich wiedzieć?

System rynnowy, aby spełniał swoją rolę, musi być odpowiednio zamontowany. Od jego skuteczności zależy bowiem nie tylko kondycja elewacji, ale także stan podłoża wokół domu. Rynny instaluje się nie tylko na dachu, ale także na balkonach czy tarasach. Najlepiej, jeśli współgrają z kolorem ścian budynku, dzięki czemu pozostają prawie niewidoczne. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju rynien, przez co trudno wybrać odpowiedni produkt. O czym należy pamiętać przed dokonaniem zakupu?

Jaki powinien być system rynnowy?

Dobry system rynnowy to podstawa skutecznego odprowadzania wody, dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć się we właściwe produkty. Jakie cechy powinno posiadać efektywne orynnowanie? Przede wszystkim powinno być wytrzymałe, ponieważ rynny nie tylko będą musiały udźwignąć duży napór wody podczas ulew, ale także śnieg i sople lodowe. Ponadto dobry system rynnowy powinien być odporny na słońce, zmiany temperatury, rdzę i uszkodzenia mechaniczne.

Elementy systemu rynnowego

System rynnowy to nie tylko rynny i tzw. rury spustowe, czyli pionowe przewody o przekroju zamkniętym, które montuje się na ścianach budynków. W skład orynnowania wchodzą także narożniki (wewnętrzne i zewnętrze), łączniki, kolana, mufy czy trójniki. Do montażu rynien niezbędne są haki i obejmy. Niekiedy systemy rynnowe mogą być także wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak łańcuchy czy łapacze deszczówki.

Rynny plastikowe

Rynny plastikowe, zwane także rynnami PCV, są bardzo popularne. Co ma na to wpływ? Przede wszystkim ich atrakcyjna cena, mała waga i duża gładkość, a to z kolei ma związek z niezwykle szybkim i skutecznym odprowadzaniem wody. Dzięki niskiej chropowatości na tego rodzaju rynnach zbiera się także mniej brudu. Co więcej rynny plastikowe są produkowane w wielu odcieniach, dzięki czemu można z łatwością dobrać ich barwę do ścian budynku.

Rynny metalowe

Rynny metalowe to alternatywa dla rynien plastikowych. Są bardzo wytrzymałe, także na uszkodzenia mechaniczne, i odporne na zmiany temperatury. Rynny metalowe to produkty przyjazne dla środowiska naturalnego – często posiadają nawet specjalne certyfikaty. Kolejną zaletą tego typu rynien jest ich długa żywotność. Natomiast wadą rynien metalowych jest ich podatność na korozję i dość spora waga. Niekiedy może zajść konieczność wymiany jakiejś części systemu rynnowego.

Wybór właściwego systemu rynnowego nie jest prosty. Warto dobrze przemyśleć zakup, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Rynny plastikowe z pewnością są najtańszym rozwiązaniem, skutecznie chronią dom przed zalaniem, ale też mogą z biegiem lat stracić kolor i wyglądać nieestetycznie. Rynny metalowe to bardzo wytrzymałe produkty, odporne na warunki atmosferyczne i cechujące się długą żywotnością, ale też mogą ulegać korozji, a ich montaż wymaga specjalistycznej wiedzy i powinien być wykonany przez fachowców. Warto rozpatrzyć wszystkie zalety i wady obu rodzajów rynien, aby ostatecznie zdecydować się na wyrób najlepiej spełniający oczekiwania i pasujący wizualnie do architektury budynku.

Źródło: Producent rynien – Plastmo.pl