Jak co roku o tej porze w sieci zaczynają pojawiać się kolejne artykuły traktujące o trendach, które mają zdominować zbliżający się sezon. Jak zdaniem specjalistów z branży wnętrzarskiej będzie wyglądać przyszły rok? I czy przewidywane rozwiązania aranżacyjne na 2019 rok mają związek z postępującą urbanizacją?

perfectspacetrendywaranzacjiwnetrzna2019roktom.in.intensywnekoloryzktorymimoznazaszalecwsypialni

Co będzie królować w polskich domach w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy? Analitycy trendów zaznaczają, że zbliżający się rok szykuje wiele niespodzianek w aranżacji wnętrz, a spora część tych zmian będzie miała bezpośredni związek z rozlewaniem się miast i rosnącym przeludnieniem. Zdaniem ekspertów postępująca urbanizacja w największych stopniu będzie kształtować sposób, w jaki mieszkamy, wymuszając na nas poszukiwanie rozwiązań dla małych mieszkań. Jakie są przewidywane trendy aranżacyjne na 2019 rok? 

Wielofunkcyjne meble

Szacuje się, że obecnie już połowa ludzkości żyje w miastach. Jak łatwo można się domyślić, gwałtowna migracja ludności do miast znacznie ograniczyła przestrzeń życiową przypisaną do jednej osoby. W ciągu ostatnich dwunastu lat odnotowano znaczny spadek średniej powierzchni nowych mieszkań na terenie wszystkich polskich metropolii – w samej Warszawie wyniósł on 11 procent. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Łodzi (28 proc.), Poznaniu (24 proc.) i Gdańsku (16 proc.). Deweloperzy bardzo rzadko decydują się na budowę domów w krajowych metropoliach – zamiast nich wolą stawiać większą liczbę kompaktowych mieszkań. To naturalny proces, który wiąże się ze wzrostem cen atrakcyjnych działek w miastach.

perfectspacetrendywaranzacjiwnetrzna2019roktom.in.otwartakuchniaoptyczniepowiekszajacawnetrze

– Mieszkania z rynku deweloperskiego stają się coraz mniejsze, wymagają zatem nieco sprytu przy ich aranżacji. Tam, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota, kluczem do sukcesu jest wielozadaniowość – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Wiele wskazuje na to, że w 2019 roku do łask powrócą meble multifunkcyjne. Jak sama nazwa wskazuje, spełniają one kilka funkcji użytkowych. Dobrym pomysłem w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu są na przykład narożniki z pojemnikami na pościel, rozkładane stoły oraz stoły skrywające szuflady pod blatem.

Otwarta kuchnia

Kolejnym trendem na 2019 rok są otwarte kuchnie. Już teraz przeglądając oferty domów i mieszkań w serwisach internetowych, rzuca się w oczy silna tendencja aranżowania kuchni otwartej na salon. Nie bez powodu. Deweloperzy starają się w ten sposób uzyskać trochę przestrzeni w niewielkich mieszkaniach. Zabieg taki pozwala bowiem optycznie powiększyć wnętrze. Cytując nieco dosadny komentarz jednego z internautów: aneks kuchenny to świetny sposób, jak w klitce 30m2 upchnąć 2 pokoje i sprzedawać jako „apartament”.

perfectspacetrendywaranzacjiwnetrzna2019roktom.in.wielofunkcyjnemeblewyspakuchennapelniacafunkcjepolkinaksiazki

– Otwarta kuchnia sprzyja integracji oraz zachęca do wspólnego przygotowywania posiłków, ale trzeba liczyć się z tym, że aneks kuchenny znajduje się stale na widoku, wymaga zatem utrzymywania w nim ciągłego porządku – ostrzega Maciej Balcerek. – Sporym problemem są też towarzyszące gotowaniu zapachy. Unoszą się one po całym mieszkaniu, wnikając w meble oraz tekstylia. Para z garnków może się natomiast okazać zagrożeniem dla elektroniki.

perfectspacetrendywaranzacjiwnetrzna2019roktom.in.intensywnemonochromatycznekoloryktoresprawdzasiewpokojudzieciecym

Podsumowując: trendy wnętrzarskie na 2019 rok będą w dużej mierze odpowiedzią na zmieniające się warunki mieszkaniowe. Pamiętajmy jednak, że w przypadku aranżacji wnętrz to do nas należy ostatnie słowo. Dlatego po prostu decydujmy się na te rozwiązania, dzięki którym będziemy się czuć u siebie komfortowo.

pozycjonowanie stron warszawa