Wiele współcześnie działających przedsiębiorstw przemysłowych oraz usługowych boryka się z brakiem miejsca na kolejną instalację sprężonego powietrza. Zamiast zmieniać lokalizację hali produkcyjnej, warto jest skorzystać z kontenerowych stacji sprężarek. To rozwiązanie, które posiada same zalety.

Stacja sprężarek w zabudowie – rozwiązanie wielu problemów

Firmy przemysłowe muszą dynamicznie dostosowywać swój park maszynowy do warunków lokalowych, jak również wyzwań, jakie stawia przed nimi współczesny rynek odbiorców usług lub towarów. Dlatego też, zakup stacji sprężarek w zabudowie to rozwiązanie, obok którego, nie da się przejść obojętnie. Cechuje je wiele zalet, które przemawiają za wprowadzeniem tego typu urządzenia do parku maszynowego.

Kontenerowa stacja sprężarek rozwiązuje problem braku miejsca na dodatkowe pomieszczenie, czyli sprężarkownię. Zdarza się, że cykl produkcyjny i zapotrzebowanie na sprężone powietrze rosną w ciągu kilku miesięcy. To zbyt krótki okres czasu na poważne inwestycje związane z rozbudową zakładu. Rozwiązaniem problemów lokalowych i zaopatrzenia procesu w medium robocze będzie instalacja kontenerowej stacji sprężarek.

W dzisiejszych realiach, gdy możliwości lokalowe bywają ograniczone, to metoda na zaoszczędzenie sporo wolnej przestrzeni. Stacja sprężarek w zabudowie ogranicza także problem zbyt dużej emisji ciepła, co niewątpliwie wpływa na komfort pracy oraz pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, gdzie realizowany jest proces produkcji.

Mniejszy poziom hałasu i mobilność

Kontenerowe stacje sprężarek pomagają ograniczyć ilość emitowanego hałasu, który jest obecnie wielką bolączką właścicieli zakładów przemysłowych, w których pracują instalacje sprężonego powietrza. Jeśli zdecydujemy się na zakup kontenerowej stacji sprężarek, to możemy dowolnie zmieniać jej lokalizację. Niewątpliwe jest to wyjątkowo cenna zaleta, ponieważ urządzenie możemy przetransportować w wybrane miejsce, nie zaś dopasowywać działania do położenia danego sprzętu.

Ponadto, stacja sprężarek w zabudowie stwarza możliwość przemieszczania jej w trakcie procesu eksploatacji. Dzięki temu, bez problemu możemy zmienić miejsce sprężarkowni i móc wykonywać działania, bez uzależnienia się od miejsca, w którym znajduje się dany sprzęt.

Wykorzystanie zasady „plug and play” oraz możliwość przetransportowania w dowolnie wybrane miejsce

Stacje sprężarek w zabudowie dostarczane są do klientów w kontenerach 20 lub też 40 stopowych. Działają one według zasady „plug and play”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że są od razu gotowe do działania. Nie ma tutaj potrzeby angażowania dodatkowej ilości czasu na ich uruchomienie. Sprzęt jest gotowy do pracy i może zacząć na siebie zarabiać niemal w kilkadziesiąt minut od dostarczenia.

Kontenerowe stacje sprężarek mogą być dowolnie wyposażone – zazwyczaj wnętrze konstruowane jest stricte pod potrzeby konkretnego klienta. Dzięki temu rozwiązaniu można nabyć zarówno sprężarki śrubowe, wysokociśnieniowe, jak i te bezolejowe. Jeśli zachodzi potrzeba posiadania układów uzdatniania, to również można zamówić je, w wersji mobilnej. Pozwala to, na pełne wyposażenie sprzętowe w zabudowie, które jest w stanie dostarczyć pożądaną ilość sprężonego powietrza.

Wszystkie kontenerowe stacje sprężarek są wyposażone w automatyczne systemy wentylacji, jak również zaawansowane technologicznie szafy rozdzielcze. Do zestawu dołączono pełne okablowanie i orurowanie, jak również układ gospodarki kondensatem i potrzebne do pracy, oświetlenie o wysokiej mocy. Jeśli w pewnym momencie właściciel zdecyduje się na przetransportowanie stacji sprężarek w zabudowie, to wiodący producenci posiadają możliwość zorganizowania pełnego transportu tego typu urządzeń w dowolnie wybrane miejsce w Polsce. Do tego celu zaangażowany jest, zarówno transport kolejowy, samochodowy, jak i morski.

Wykorzystanie kontenerowych stacji sprężarek staje się powoli koniecznością. Tego typu sprzęt rozwiązuje wiele problemów i ułatwia wytwarzanie sprężonego powietrza w danym przedsiębiorstwie produkcyjnym oraz usługowym, niezależnie od możliwości lokalowych zakładu.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza