Ozonowanie zapewnia usunięcie i oczyszczenie domu, mieszkania, miejsca użyteczności publicznej czy siedziby firmy z przykrych zapachów i co ważniejsze drobnoustrojów, które mogą zagrażać zdrowiu. Ozonowanie już od lat praktykowane jest w pomieszczeniach restauracji, hurtowni spożywczych czy innych budynkach branży spożywczej. Ale od niedawna można ozonować także mieszkania prywatne czy nawet samochody. Czy warto to zrobić?

Czym jest ozon?

Ozon ma właściwości utleniające i biobójcze dzięki czemu niszczy bakterie, grzyby, roztocza, wirusy czy też utlenia związki wywołujące przykry zapach. Przez zastosowanie ozonu nie tylko można pozbyć się samego przykrego zapachu, ale przede wszystkim jego przyczyny. Dlatego tak często ozonowanie wykonywane jest w pomieszczeniach firm zajmujących się żywnością czy nawet hodowlą zwierząt. Jednak ozonowanie można wykonać w każdym budynku, nie tylko wtedy, kiedy unosi się w nim nieprzyjemny zapach lub gdy stwierdzono występowanie grzybów. Można tego zabiegu użyć jako profilaktykę przez pojawieniem się właśnie takich problemów.

Na czym polega ozonowanie?

Ozon wprowadza się do wody, powietrza lub ścieków. Do tego potrzebne jest urządzenie nazwane generatorem ozonu. Ponieważ ozon jest alotropową, nietrwałą odmianą tlenu ma postać gazową. Tak jak tlen składa się z cząsteczek, ale w odróżnieniu od tego w powietrzu, ozon składa się z 3 cząsteczek tlenu, dlatego ma też specyficzną ostrą woń i niebieskawy odcień, ale jest też silnie niestabilny. Dlatego, aby go pozyskać używa się specjalnego generatora, a potem wprowadza ozon w te miejsca, które mają być w ten sposób oczyszczone i zdezynfekowane.

Dzięki swoim chemicznym właściwościom ozon nie tylko dezynfekuje i odświeża pomieszczenia, samochody itd., ale też przyspiesza niektóre reakcje chemiczne jak utlenianie, pozwala na usunięcie metali jak żelazo, mangan czy też amoniaku. Zapewnia czystość mikrobiologiczną oraz wspomaga procesy filtracyjne. A także przyspiesza utlenianie mikrozanieczyszczeń czy materii organicznej.

Miejsca zastosowania ozonu

Można w skrócie powiedzieć, że ozonowanie można zastosować w wielu budynkach, miejscach czy autach. Ale stosując je w pomieszczeniach mieszkalnych czy użyteczności publicznej nie tylko się je sterylizuje, usuwa przykre zapachy, ale też poprawia jakość powietrza. Dlatego też często metodą ozonowania czyści się klimatyzacja samochodowe i klimatyzatory w budynkach, ponieważ ozon nie tylko niszczy bakterie i grzyby, ale korzystnie wpływa na powietrze.

W samochodach osobowych, chłodniach, samochodach ciężarowych może też dodatkowo usunąć wszystkie przykre zapachy np. stęchlizna, wyroby spożywcze o intensywnym zapachu czy zapach dymu papierosowego. Z tego też powodu często korzystają z ozonowania hotele, restauracji i ośrodki wypoczynkowe, gdzie pojawia się mnóstwo intensywnych zapachów. Ozonowanie stosuje się też jako główną metodę dezynfekcji w mieszkaniach, w których ktoś zmarł, kaplicach, kostnicach, szpitalach, karetkach pogotowia czy aresztach i więzieniach. A do tego może być też zastosowane po pożarze w celu usunięcia zapachu spalenizny. Ci ciekawe metoda ta jest na tyle bezpieczna, że można ją zdezynfekować także samą żywność czy starodruki, akta i książki.

Zalety ozonowania

Największą zaletą jest oczywiście zdezynfekowanie i pozbycie się z danego miejsca nieprzyjemnych zapachów. Ale w odróżnieniu od dezynfekcji chemicznej tutaj po wykonaniu tego zabiegu nie trzeba już myć pomieszczeń czy przedmiotów. Ozon nie powoduje też powstawania korozji metali. W przeciwieństwie do zabiegu z udziałem detergentów chemicznych ozonowanie można przeprowadzać w pomieszczeniach, gdzie znajduje się żywność, ponieważ nie zostanie ona w żaden sposób skażona.

Generatory ozonu rozprowadzają ten gaz równomiernie po całym pomieszczeniu, również docierając w miejsca trudno dostępne, które mogły by być pominięte przy tradycyjnym sprzątaniu. A co ważniejsze ozonowanie oczyszcza też powietrze.

Źródło: Nord-help.com.pl – Osuszanie budynków