W trakcie ciąży każda kobieta ma indywidualne odczucia, podobnie jest z kondycją skóry. Ten wyjątkowy czas sprawia, że część przyszłych mam rozkwita i pięknieje, a część wprost przeciwnie – narzeka na problemy z cerą, obserwuje dotychczas niespotykane reakcje alergiczne, źle reaguje na wcześniej stosowane kosmetyki czy składniki diety, a skóra zaczyna potrzebować innej pielęgnacji. Wszystkim tym rewolucjom winne są zmiany hormonalne – częstym problemem ciężarnych są wypryski, popękane naczynka, a także szybko przesuszająca się skóra. Większość przyszłych mam narzeka również na obrzęki, bolesność kręgosłupa i stawów, rozstępy na brzuchu i piersiach oraz przebarwienia. Dlatego też w tym wyjątkowym czasie zaleca się, aby zrezygnować z testowania nowych kosmetyków czy jakiegokolwiek eksperymentowania. Ciężarne więc często nie decydują się na wizyty u kosmetologa i nawet nie myślą o medycynie estetycznej, zaniedbując nieco swoje urodowe potrzeby. Tymczasem jest kilka propozycji dostosowanych do ich potrzeb, a wszelkie wątpliwości zawsze pomoże rozwiać kosmetyczka, która również podpowie, jak dbać o skórę w okresie ciąży.

Jakie zabiegi można wykonywać w ciąży?

Zabiegi kosmetyczne pozwolą przyszłym mamom zyskać dobre samopoczucie oraz poczuć się pięknie. Podczas wizyty należy już na wstępie poinformować kosmetologa o ciąży, ponieważ istnieje wiele terapii niewskazanych dla ciężarnych. Po krótkiej konsultacji i analizie potrzeb skóry ciała i twarzy specjalista z pewnością zaproponuje odpowiedni zabieg.

Doskonałym wyborem dla ciężarnej będzie masaż, który przyniesie ukojenie w fizycznym zmęczeniu. Stymulacja krążenia krwi i limfy przełoży się na ujędrnienie i uelastycznienie skóry, co jest niezwykle ważne w trakcie jej intensywnego rozciągania. Masaż wyeliminuje bóle pleców i stawów oraz pozwoli zminimalizować obrzęki. Można go wykonywać na całym ciele czy twarzy. Używane podczas zabiegu olejki doskonale odżywią skórę i sprawią, że będzie ona gładka i aksamitna.

Bezpieczna jest również infuzja tlenowa, która polega na dostarczeniu skórze tlenu i substancji aktywnych  przy pomocy sprężonego powietrza. Jest to więc nieinwazyjny i naturalny zabieg, który odmładza skórę, odświeża ją, wygładza, ujędrnia i odżywia. Daje szybkie efekty oraz jest całkowicie bezbolesny. W drugim trymestrze niekiedy można zastosować mezoterapię, która pobudzi skórę do odnowy i odmłodzenia oraz dostarczy substancji odżywczych – jednakże o możliwości jej wykonania w konkretnym przypadku decyduje kosmetolog. Wiele gabinetów ma także specjalne oferty skierowane do przyszłych mam i proponuje delikatne peelingi i maski oparte na bezpiecznych składnikach.

Podkreślenie urody

Oczywiście przyszłe mamy nie muszą rezygnować z zabiegów takich jak manicure i pedicure. Najmodniejsze zdobienie paznokci z pewnością poprawi im samopoczucie i pozwoli poczuć się pięknie i kobieco. Podobnie henna na brwi czy przedłużanie rzęs – takie podkreślenie urody będzie z pewnością bezpieczne.

Źródło: Medycyna estetyczna – Klinika Krajewski