Rury polietylenowe to produkt, który zyskał popularność na całym świecie i są obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów używanych do budowy wodociągów. Zainteresowanie rurami PE nie wzięło się z powietrza. Materiał ten charakteryzuje się tym co dla inwestorów jest najważniejsze – jest tani, trwały i skuteczny. Chcecie się Państwo dowiedzieć jakie dokładnie cechy rur PE przemawiają za ich doskonałością? Zapraszamy do lektury.

Elastyczność i trwałość rur PE

Jedną z podstawowych cech rur PE wyróżniających je na tle rur z innych materiałów jest ich wysoka elastyczność. Rury PE nawet przy dużych średnicach dają się łatwo nawijać na kręgi, co znacznie ułatwia ich transport i instalację. Dzięki możliwości nawinięcia na kręci rur o znacznych długościach możliwy jest montaż bardzo długich odcinków, bez konieczności stosowania połączeń. Co minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek nieszczelności rurociągu. Elastyczność rur pomaga im również zachować sprawność techniczną pomimo znacznym ruchom gruntu. Poza elastycznością, rury PE cechuje również dużą trwałość. Żywotność eksploatacyjna ogólnodostępnych instalacji wykonanych z polietylenu szacowana jest na ponad 50 lat. Ponad to rury PE w porównaniu do rur metalowych, odznaczają się całkowitą odpornością na korozję. Stosowanie rur PE obniża więc koszty eksploatacji instalacji wodociągowej i wydłuża jego trwałość.

Doskonała szczelność instalacji wodociągowych.

Rury PE są rurami termoplastycznymi. Mogą być łączone przy użyciu metody zgrzewania elektrooporowego lub zgrzewania doczołowego. Pierwsza metoda znajduje swoje zastosowanie do łączenia elementów o mniejszych średnicach, a łączenie rur odbywa się przy wykorzystaniu kształtek elektrooporowych. Rury o większych przekrojach łączy się techniką zgrzewania doczołowego, łącząc bezpośrednio dwie rury. Dzięki zastosowaniu tego samego materiału jako łącznika, oba typy połączeń są niezwykle szczelne, dają one efekt jednorodnego, w pełni ciągłego rurociągu.

Neutralność rur PE względem przesyłanego medium.

Zaletą rur PE pozwalającą wykorzystywać je do budowy sieci wodociągowych, a przede wszystkim do sieci wody pitnej, jest ich obojętność względem wody. Jednocześnie nie jest podatny na jej zmianę kwasowości, czy twardości oraz sam nie wpływa na jej jakość. Rury PE posiadają również niski współczynnik tarcia. Ich wewnętrzne ściany są pozbawione typowej chropowatości charakterystycznej dla rur żeliwnych. Dzięki temu rury PE nie doświadczają inkrustacji i nie są podatne na zbieranie się w nich osadów. Pozwala to im uchronić się przed powstającymi zatorami i zachować stały przepływ na całym przekroju rury. Gładka powierzchnia ścianek rur zapobiega także rozwojowi grzybów i bakterii.

Źródło: Elplast – Złączki do rur PE