Dbanie o narząd słuchu to bardzo ważna rzecz, ponieważ jeśli ludzie nie będą traktowali tego zbyt poważnie mogą mieć problemy ze słuchem, co doprowadzi w końcowej fazie do utraty słuchu. Wiadomo, że nikt nie chciałby się znaleźć w takiej sytuacji, dlatego w pierwszej kolejności należy zająć się higieną uszu. Warto wspomnieć o tym, że uszy powinny być regularnie myte, najlepiej wodą z mydłem. Wtedy tylko człowiek ma pewność, że z jego słuchem nie powinno stać się coś niedobrego, chociaż nie zawsze może to wystarczyć. Należy też czyścić uszy specjalnymi patyczkami do uszu, jednak nie można zapomnieć o tym, aby nie wsadzać takich patyczków zbyt głęboko do ucha, ponieważ można sobie wtedy uszkodzić narząd słuchu i dopiero zaczną się poważne problemy. Ważne jest też to, aby stosować odpowiednią dietę, bogatą w witaminy i minerały. Dostarczanie ich do organizmu w odpowiednich ilościach sprawi, że ze słuchem człowieka wszystko będzie dobrze i nie będzie trzeba obawiać się o to, że w niedalekiej przyszłości straci się słuch. W diecie nie może zabraknąć witamin A, C oraz E, dlatego też należy spożywać dużo produktów, które takie witaminy w sobie mają, co nie jest dużym problemem, gdyż posiada je wiele warzyw oraz owoców.

Trzymanie się z dala od hałasu

Ważną radą jest też to, aby trzymać się z dala od wzmożonego hałasu. Niewskazane jest więc zbyt długie pracowanie w ekstremalnych warunkach, gdzie uszy narażone są na ogromny hałas. Mowa tutaj np. o pracy na budowie, na produkcji, itd. Wtedy też można nieodpowiednio zadbać o swój narząd słuchu, co w konsekwencji doprowadzi do poważnych dolegliwości. Osoby pracujące kilkanaście lat w takich miejscach w młodym wieku nie będą mieć prawdopodobnie problemów ze słuchem, jednak odbije się im to na starość, kiedy zaczną gorzej słyszeć lub też przestaną słyszeć w ogóle. Na takie dolegliwości trzeba reagować, udając się jak najszybciej do lekarza rodzinnego, który pacjentowi wypisze skierowanie do dobrego laryngologa. Będzie on w stanie podjąć odpowiednie środki lecznicze, aby zadbać odpowiednio o słuch pacjenta. Niewskazane jest też zbyt długie przebywanie w samochodzie, co niekorzystnie wpływa na narząd słuchu, ponieważ odgłos silnika dla nikogo nie jest zbyt przyjemny, jeśli słucha się go przez kilka godzin, nie wspominając tu o dzieciach i osobach starszych, które są najbardziej wyczulone na hałas.

Unikanie głośnych miejsc i regularne wizyty u specjalisty

Kluczem do sukcesu może się okazać również unikanie głośnych miejsc. Nie powinno się więc np. w pubach przebywać zbyt długo, jeśli są one zatłoczone, to samo tyczy się koncertów muzycznych, gdzie nie powinno się być pod samą sceną, ponieważ można narazić swój słuch na pewnego rodzaju niedogodności. Oczywiście każda osoba posiadająca jakiekolwiek problemy ze słuchem musi też regularnie udawać się do specjalisty, aby to kontrolować, zanim będzie za późno. W ten sposób można zadbać skutecznie o narząd słuchu i cieszyć się dobrym słuchem do późnej starości, a taki jest na pewno cel wielu osób. Narząd słuchu naturalnie starzeje się już po 30 roku życia, dlatego też właśnie po przekroczeniu tej bariery wieku warto na siebie uważać na każdym kroku, aby nie stracić słuchu.

Zastosowanie się do powyższych rad sprawi, że z narządem słuchu nie stanie się nic złego. Należy się więc zająć odpowiednią higieną uszu, nie narażać słuchu na nadmierny hałas oraz unikach głośnych i zatłoczonych miejsc. Dokładając do tego regularne wizyty u laryngologa a badaniach słuchu zapewni się sobie doskonałą ochronę przed całkowitą utratą słuchu.

Źródło: Strefasluchu.pl – Aparaty słuchowe Siemens