Estetyka współczesnych rozwiązań architektonicznych coraz chętniej korzysta z możliwości, jakie daje szkło. Balustrady nie są tutaj wyjątkiem. W ich przypadku szkło, rzadko do tej pory pełniące funkcję konstrukcyjną, a tylko wypełniające przestrzennie powierzchnię między słupkami nośnymi, stało się ostatnio tworzywem przejmującym ciężar konstrukcji balustrad związany z ich użytkowaniem.

Elegancja, bezpieczeństwo i subtelna podpora

Niektórym wydaje się, że szkło, z natury kruche, lekkie i przeznaczone do dekoracji, nie nadaje się do konstrukcji, które powinny być stabilne i zapewniać bezpieczeństwo ich użytkowników. Tymczasem szklane balustrady są nie tylko bezpieczne, ale i funkcjonalne, bowiem powstają z laminowanego szkła hartowanego, wewnątrz którego umieszcza się folię chroniącą poszczególne tafle przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu są one bardzo trudne do stłuczenia, dlatego nawet jeśli tak się stanie, szkło pozostaje w jednym kawałku, nie rozpadając się na niebezpieczne dla użytkowników odłamki. Inną zaletą balustrad ze szkła różniącą je od innych rodzajów barierek jest to, że nie posiadają one słupków i szczebli, a więc mniejszych przestrzeni, które mogą być wyjątkowo niebezpieczne chociażby dla najmłodszych. Z estetycznego punktu widzenia zastosowanie szkła w balustradach wewnętrznych pozwala na doświetlenie pomieszczenia, w którym się znajdują, oraz na wprowadzenie do niego lekkości i nowoczesności, na zewnątrz zaś – poczucia przestronności i ładu.  

Balustrady szklane – zastosowanie

Balustrady samonośne szklane nie pasują jednak do każdego wnętrza czy budynku, ponieważ ściśle wiążą się z nowoczesnym stylem, prostotą i funkcjonalnością. Dzięki  temu wpisują się w nowoczesną, minimalistyczną w swoim wyrazie architekturę i doskonale sprawdzają się w takich obiektach użyteczności publicznej, jak muzea, galerie handlowe, obiekty sportowe, biurowce czy instytucje. Tak zastosowane balustrady ze szkła nie tylko nie dzielą przestrzeni użytkowej i pozwalają ją optycznie powiększyć dzięki temu, że nie zatrzymują na swojej powierzchni strumieni światła, ale i doskonale komponują się z innymi materiałami, nie zaburzając przy tym harmonii wnętrza. Są przy tym bardzo funkcjonalne, zwłaszcza jeśli chodzi o łatwość utrzymania ich w czystości oraz bezpieczeństwo.

Coraz częściej jednak szklane balustrady pojawiają się jako element konstrukcyjny w prywatnych domach, zarówno w postaci barierek wewnętrznych schodów, jak i na zewnątrz – jako zabezpieczenie balkonów czy tarasów. Zastosowane w pomieszczeniach, podkreślają ich nowoczesny styl oraz elegancję i mogą stać się wizytówką domu świadczącą o guście gospodarzy, na zewnątrz zaś chronią przed upadkiem czy czynnikami atmosferycznymi.

Jakie szkło wybrać?

Balustrada szklana nie musi być przezroczysta. Warstwy folii pomiędzy poszczególnymi taflami można barwić na dowolny kolor. Dodatkowo Klienci mogą wybierać pomiędzy szkłami matowymi lub przezroczystymi, gładkimi lub o ciekawej, wypukłej strukturze. Ci, którzy obawiają się, że na balustradzie zewnętrznej będą osadzały się zanieczyszczenia, mogą zdecydować się na szkło samoczyszczące pokryte niewidoczną, mineralną substancją, na której zanieczyszczenia rozkładają się pod wpływem promieni UV. Pod wpływem światła powłoka ta uzyskuje również właściwości hydrofilowe, dzięki czemu woda nie skrapla się na tafli, tworząc nieestetyczne zacieki, ale spływa po niej swobodnym strumieniem.

Elementy szklanych balustrad montowane są na różne sposoby. Najczęściej jednak są to mocowania punktowe, w których wykorzystywane są specjalne uchwyty lub okucia ze stali szlachetnej. Nierzadko wykonuje się tak zwane balustrady samonośne, które nie zawierają żadnych elementów mocujących. Tutaj konstrukcję nośną stanowią dwie tafle szkła hartowanego połączone w procesie laminowania, co ostatecznie daje bardzo efektowne balustrady całoszklane.

Ceny szklanych balustrad

Jak w przypadku podobnych realizacji, ostateczna cena balustrad ze szkła nie jest jednoznaczna i zależy od wyceny inwestycji na podstawie konkretnego projektu, a więc przeznaczenia balustrady i materiałów, z których została wykonana. Trzeba się jednak liczyć z tym, że najtańszy i najprostszy projekt wykonania balustrady ze szkła to koszt rzędu ponad 1000 złotych za metr bieżący.

Źródło: Kobamet – balustrady nierdzewne

pozycjonowanie stron warszawa