Niezależnie od tego, czy kupujemy nowy, czy używany telefon mamy możliwość jego zrootowania. Przy zakupie nowego sprzętu możemy mieć pewność, że nie mamy roota i sami świadomie podejmujemy decyzje o tym, czy chcemy mieć takie uprawnienie. Sprawa ma się inaczej przy kupnie sprzętu używanego. Poprzedni użytkownik mógł udzielić sobie takie uprawnienia i nie usunąć ich przed sprzedażą. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na sprawdzenie, czy nasz telefon jest zrootowany.

Czym właściwie jest rootowanie

Na sam początek wyjaśnijmy sobie co właściwie oznacza stwierdzenie, że mamy zrootowany telefon. System operacyjny posiada szereg zabezpieczeń narzuconych przez producentów, które chronią przed ingerencją w oprogramowanie. Zwykły użytkownik nie ma dostępu do wszystkich funkcji telefonu a w szczególności do plików systemowych. Rootowanie telefonu to nadanie dodatkowych uprawnień i dostęp do wszystkich funkcji w telefonie. Dzięki takiemu procesowi możemy dowolnie modyfikować nasz system mobilny i dostosować go indywidualnie do siebie.

Oczywiście modyfikacja i wnikanie w system wymaga odpowiedniej wiedzy, jednak zwykły użytkownik przy rootowaniu zyskuje pełną władzę nad swoim telefonem i nie niesie to ze sobą dodatkowych konsekwencji z wyjątkiem utraty gwarancji. Rootowanie telefonu nie jest trudne, z powodzeniem znajdziemy wiele poradników, które przeprowadzą nas przez ten proces. Wystarczy odpowiednio dobrać poradnik do modelu telefonu. Jeśli jednak ktoś obawia się, że może coś zepsuć rootowanie można odwrócić. Użytkownik sam decyduje czy chce mieć roota, czy nie. W przypadku używanego sprzętu warto sprawdzić, czy posiadamy już takie uprawnienie.

Sposoby na sprawdzenie poprawności rootowania

Każdy użytkownik smartfona w prosty sposób może sprawdzić, czy jego urządzenie jest zrootowane. Pomocne przy tym będą aplikacje, które znajdziemy w naszym mobilnym sklepie. Niektóre aplikacje do poprawnego działania wymagają roota i jeśli nie mamy takich uprawnień, po prostu nie będą działać na naszym urządzeniu. Informacje o tym, czy aplikacja wymaga tego rodzaju uprawnień, powinny znajdować się w jej opisie.

Root Checker

Prostszym sposobem na weryfikacje roota jest aplikacja Root Checker. W wyszukiwarce Sklepu Play wpisujemy daną frazę i pobieramy aplikacje na nasze urządzenie. Aplikacja jest darmowa i prosta w użytkowaniu. Po instalacji odpalamy aplikacje i naciskamy szary telefon obok napisu Verify Root Status. Aplikacja sprawdzi, czy nasz telefon jest zrootowany i wyświetli na stosowną informację. Jeśli posiadamy roota telefon, który naciskaliśmy będzie zielony.

Superuser X

Inną darmową aplikacją do sprawdzenia roota jest Superuser X. Szukamy aplikacji w sklepie, pobieramy i instalujemy. Po instalacji przechodzimy do zakładki VERIFY i naciskamy przycisk CHECK ROOT. Pod spodem wyświetli się informacja, gdy mamy poprawnie zrootowany telefon napis będzie zielony, jeśli coś poszło nie tak, informacja będzie miała kolor czerwony.

Super su – Root Checker

Kolejna darmowa i prosta aplikacja do weryfikacji roota, czyli Super su. Gdy znajdziemy i zainstalujemy aplikacje szukamy na liście aplikacji Root Validator. Włączamy aplikacje i naciskamy niebieski przycisk na dole z #. Po chwili wyskoczy nam informacja o tym, czy mamy roota, czy nie.

W każdej z podanych aplikacji znajdziemy szereg dodatkowych funkcji i informacji. Dostępne są także ich płatne wersje PRO, które są ich rozszerzeniem. Jeśli jednak ktoś chce mieć 100% pewność czy jego telefon jest zrootowany poprawnie i nie do końca ufa takim aplikacjom, istnieje pewniejszy sposób.

Terminale

Tym razem szukamy emulatorów terminali. Po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę sklepu wybieramy najbardziej odpowiadającą nam aplikacje np. Terminal Emulator for Android. Instalujemy ją i odpalamy. Po wyświetleniu się czarnego okna, czyli terminalu poleceń, wpisujemy komendę su (dokładnie powinno to wyglądać $ su, więc jeśli z jakichś względów w terminalu polecenie nie będzie poprzedzone znakiem $ należy go ręcznie dopisać) i naciskamy enter. W kolejnej linii powinien pojawić się znak #. Jeśli uzyskaliśmy taką informację zwrotną, oznacza to, że nasze urządzenie jest poprawnie zrootowane. W przypadku wyskoczenia czegoś innego nie posiadamy roota na danym telefonie.