Generatory azotu stanowią przydatne wyposażenie w wielu firmach zajmujących się działalnością produkcyjną. Z wielu powodów stanowią o wiele atrakcyjniejsze rozwiązanie niż sprowadzanie gazu w butlach lub za pomocą rurociągu. Decydując się na zakup generatorów azotu, uzyskamy pełną kontrolę nad jego produkcją. Nie będziemy musieli dostosowywać się do dostaw od podmiotów zewnętrznych. Wytworzymy dokładnie tyle azotu, ile potrzebujemy.

Do czego przydaje się sprężony azot?

Gaz ten jest wykorzystywany w wielu różnych działach przemysłu. Przykładowo, w farmacji przydaje się do takich czynności jak zabezpieczanie produktów gotowych oraz ich osłona w czasie przesyłania za pomocą rurociągów. Używany jest również podczas produkcji licznych prefabrykatów. Z uwagi na swoje właściwości, sprężony azot doskonale sprawdza się w usuwaniu tlenu z naczyń reaktorów oraz produktów. Podczas produkowania elektroniki, poważnym problemem jest nadmiar tlenu i wilgoci. Mogą mieć negatywny wpływ na jakość końcowego produktu. Ich usunięcie za pomocą azotu jest wysoce praktycznym rozwiązaniem. Znajduje on zastosowanie na różnych etapach produkcji. Chodzi między innymi o składowanie komponentów, wytwarzanie połączeń lutowych, napełnianie szczelnych układów optycznych oraz oczyszczanie pieców wykorzystywanych do wytwarzania LCD. Przydatność sprężonego azotu sprawia, że niektóre przedsiębiorstwa odnotowują ogromne zapotrzebowanie na ten gaz. Warto więc przyjrzeć się dostępnym sposobom na zaopatrzenie naszego zakładu bez ponoszenia nadmiernych kosztów.

Jak działa typowy generator azotu?

Jednym z najpopularniejszych sposobów produkowania azotu oraz tlenu jest technologia PSA (adsorpcji zmiennociśnieniowej). W tego typu generatorze, po oczyszczeniu sprężone powietrze wpływa do zbiornika wyposażonego w molekularne sito węglowe (CMS). Dzięki niemu wszelkie niepożądane cząsteczki zostają zatrzymane w ramach adsorpcji. Proces ten trwa aż do momentu, gdy sito zostanie w pełni nasycone molekułami tlenu. Uzyskany gaz przedostaje się do drugiego zbiornika, gdzie proces adsorpcji się powtarza. W tym samym czasie pierwsza kolumna ulega rozprężeniu. Taki cykl powtarza się aż do momentu uzyskania azotu o pożądanej czystości. W przypadku generatorów azotu BOGE z serii N P oraz N PE mamy do wyboru aż pięć różnych klas czystości gazu.

Jakie zalety wynikają z używania tego typu generatorów azotu?

W przypadku urządzeń BOGE możemy uzyskać stopień czystości N2 w granicach od 97% do nawet 99,999%. O ile inne generatory również mogą wytworzyć równie czysty azot, posiadają skomplikowaną budowę. Tym samym są bardziej podatne na awarie. W budowie generatorów PSA zastosowano jedynie elementy o wysokiej jakości. W ten sposób znacznie zmniejszono potrzebę ich konserwacji. Prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń w produkcji azotu zostało obniżone dzięki obecności trwałych zaworów oraz czujniku wykonanego z tlenku cyrkonu. Wszystko to przekłada się na obniżone koszty serwisu. W razie zapotrzebowania można wyposażyć takie generatory w dodatkowe funkcje. Jest to między innymi sterowanie mikroprocesorowe lub z użyciem ekranu dotykowego. Urządzeniem BOGE można sterować przez sieć, jeśli użyjemy zwykłego modemu albo GPRS. Alternatywnie można użyć interfejsu Ethernet, aby umożliwić zdalną obsługę. W prosty sposób zainstalujemy dodatkowe moduły, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pozwoli to na większą kontrolę nad emisją azotu.

Zainwestowanie w generatory azotu jest dobrym pomysłem z punktu widzenia ograniczania kosztów produkcji. Jeśli wybierzemy takie urządzenia jak te z serii N P lub N PE, to będziemy mieli zapewnioną produkcję wysokiej jakości sprężonego gazu.

źródło: Bogepolska.pl – separatory cyklonowe