Montaż anten satelitarnych i dvb-t może nastręczać pewnych trudności. Niewprawni użytkownicy popełniają liczne błędy, skutkujące złą jakością odbieranego sygnału i możliwością trwałego uszkodzenia całej instalacji. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie wykonać montaż anten telewizyjnych, warto powierzyć tę czynność specjalistom.
Umieszczenie anteny zbyt wysoko
Zbyt wysokie umiejscowienie jest najczęstszym błędem podczas montażu anten dvb-t. Nieświadomi użytkownicy sądzą, że wysoka pozycja anteny będzie gwarancją uzyskania doskonałego sygnału. Tymczasem na jego siłę ma wpływ wiele złożonych czynników, a nie tylko sama wysokość anteny. Dodatkowo zlokalizowanie jej w najwyższym punkcie budynku znacząco zwiększy ryzyko uderzenia w nią pioruna, a w konsekwencji zniszczenia innych urządzeń elektronicznych w budynku. Nawet jeżeli posiadamy piorunochron, umocowanie anteny ponad nim, sprawi, że instalacja ochronna stanie się całkowicie nieskuteczna.
Słabe mocowanie anteny
Kolejnym błędem popełnianym podczas montażu anten jest ich słabe mocowanie. Zastosowanie niestabilnego masztu grozi zerwaniem anteny i jej uszkodzeniem, uniemożliwiając odbiór obrazu i dźwięku. Im większą i cięższą instalację antenową chcemy zamontować, tym solidniejszy wspornik warto wybrać. Zbyt słaby wspornik może niestety skutkować poruszaniem się anteny pod wpływem porywistego wiatru czy silnych opadów deszczu, zanikaniem sygnału, a nawet całkowitym oderwaniem się talerza.
Nieprawidłowe miejsce montażu
Podczas montażu anten dvb-t i satelitarnych często nie zwracamy uwagi na ich otoczenie. Ten poważny błąd może istotnie osłabić lub wręcz uniemożliwić odbiór wybranych kanałów. Antena satelitarna powinna być zwrócona w kierunku południowym, a dvb-t w stronę nadajnika. Widoczność nieba nie powinna być ograniczona przez drzewa czy elewacje i dachy pobliskich budynków. Jakiekolwiek uchybienia w tej kwestii mogą niestety zakłócić jakość sygnału.
Nieodpowiedni kąt nachylenia anteny
Kąt nachylenia anteny należy ustawiać według kilku wytycznych. Ważne będą w tym przypadku zarówno instrukcje producenta, jak i wskazówki programatora. Nie bez znaczenia jest także bliskość elewacji, która może utrudniać osiągnięcie wybranego pochylenia. Zależnie od rejonu kraju i odbieranego sygnału, optymalny kąt może być nieco odmienny. Każdorazowo należy mierzyć go z poziomu anteny, a nie z poziomu gruntu.
Złej jakości kable
Chcąc ograniczyć koszty instalacji antenowych, często decydujemy się na zastosowanie tanich, niskojakościowych kabli. Tego typu przewody nie radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi i często zakłócając odbierany sygnał. Zamiast kiepskich produktów, warto zastosować drut antenowy wysokiej jakości, który będzie niewrażliwy na mróz, promieniowanie UV czy wilgoć.
Nieprawidłowo dobrana antena
Częstym błędem jest także montaż nieprawidłowo dobranego modelu anteny. Do instalacji satelitarnych należy wybierać czasze o średnicy minimum 80 cm. Mniejsze mogą bowiem nie poradzić sobie z nowoczesnymi konwerterami, utrudniając odbiór telewizji satelitarnej. Podobna sytuacja ma miejsce podczas montażu anten dvb-t. Obecnie coraz częściej odchodzi się od modeli siatkowych, na rzecz wersji kierunkowych. Są one łatwiejsze do ustawienia, więc gwarantują uzyskanie silnego sygnału, a tym samym szerokiej gamy kanałów telewizyjnych.
Montaż anten telewizyjnych to procedura wymagająca odpowiedniej precyzji. Prawidłowo zlokalizowane i solidnie umocowane anteny umożliwiają odbiór silnego i czystego sygnału, gwarantującego odpowiednią jakość obrazu i dźwięku. Nie bez znaczenia będzie w tym przypadku zastosowanie solidnego modelu anteny i wysokiej klasy kabli, które pozwolą na oglądanie ulubionych kanałów niezależnie od aktualnych warunków pogodowych.