Jak każde urządzenie, pralka także ma swoją żywotność. Jest to jeden ze sprzętów, którego używamy kilka razy w tygodniu, a zdarza się nawet, że codziennie. Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy? Czy od razu czeka nas serwis pralek, czy można sobie z nimi poradzić samodzielnie?

Uszkodzenia zewnętrzne

Najczęstszym z objawów uszkodzeń zewnętrznych pralki jest wyciek wody. Początkowo musimy sprawdzić, czy wąż, który doprowadza wodę do pralki, wciąż jest szczelny, a także czy sam zawór jest dokręcony. Jeśli zarówno jedno, jak i drugie jest w porządku, problem może tkwić w uszkodzonej pompie wody, a to oznacza pomoc specjalistów.

Problem może być także zupełnie przeciwny. Możliwe, że pralka nie pobiera wody. Wtedy koniecznie musimy sprawdzić przewód. Może zdarzyć się tak, że się zagiął lub odłączył. Często zdarza się także, że przyczyna jest prozaiczna – po prostu nie domknęliśmy drzwiczek pralki. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, awaria ma swoją przyczynę w uszkodzonym elektrozaworze. Konieczna jest wtedy naprawa pralek automatycznych u fachowców.

Najczęstsze przyczyny awarii pralek

Uszkodzenia mechaniczne

Kolejną grupą awarii są uszkodzenia mechaniczne. Jeśli bęben wydaje hałasy podczas kręcenia się, pralka zaczyna wydawać niepokojące dźwięki, przyczyn może być kilka. Do najczęstszych należą: niedokręcone śruby mocujące bęben, uszkodzone łożysko lub nierówne podłoże. W przypadku łożysk, konieczna będzie po prostu ich wymiana.

Trzeba pamiętać, że to właśnie łożyska psują się najczęściej, jeśli chodzi o pralki. Winna jest nadmierna twardość wody w naszych mieszkaniach czy domach. Niestety, ale zużywające się łożyska w pralkach wpływają z kolei na uszkodzenia bębna.

Awaria bębna pralki bardzo często ma miejsce z winy użytkowników. Każdy producent pralki podaje jej pojemność. Wpychanie prania na siłę może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia bębna. Cykl, w czasie którego pralka musi sobie poradzić z większą ilością prania, wpływa negatywnie na samą żywotność sprzętu.

Serwis to konieczność?

Przeważnie najczęstsze przyczyny awarii pralki bywają stosunkowo proste do opanowania. Nawet wtedy, gdy nie mamy zbytniego doświadczenia w różnego rodzaju naprawach, powinniśmy sobie z nimi poradzić. Przykładowo, jeśli z pralki wylewa się woda, trzeba sprawdzić, czy filtr nie jest zapchany. Wtedy go czyścimy. Konieczne jest powtarzanie tej czynności regularnie.

Pralka jest sprzętem wyposażonym w pasek klinowy. Przede wszystkim kojarzymy to pojęcie ze środkami transportu, jednak także i sprzęt piorący jest w niego wyposażony. Jeśli bęben przestanie się obracać, to pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. W takich przypadkach wystarczy regulacja paska klinowego.

Najczęstsze przyczyny awarii pralek

Uszkodzenia elektroniczne

Nieco większym wyzwaniem są uszkodzenia związane ze stroną elektroniczną każdej pralki. Niestety, ale szczególnie w nowoczesnych pralkach uszkodzeniu może ulec dosłownie wszystko – grzałka, elektrozawór, programator. Każda z elektronicznych usterek będzie wymagać interwencji specjalisty oraz wymiany bądź naprawy części.

Czy są jakieś niepokojące objawy? Jeśli uszkodzony jest elektrozawór przede wszystkim pralka nie będzie pobierać wody. Zanim uznamy jednak, że elektrozawór jest uszkodzony, koniecznie trzeba sprawdzić wcześniej opisane możliwości.

Jak rozpoznać, że winny jest programator? W tym przypadku objawy uszkodzenia pralki są dość jasne. Po prostu, gdy urządzenie nie reaguje na programowane polecenia lub pomija niektóre z zaprogramowanych etapów cyklu prania, to właśnie programator jest uszkodzony. Możemy zdecydować się na wymianę jego silniczka lub całej części. W obu przypadkach konieczna jest pomoc fachowca.

Gdy w trakcie prania obserwujemy zwarcie lub urządzenie wyrzuca bezpieczniki, niezbędny będzie szybki przegląd grzałki. W tym celu wykorzystujemy omomierz. Jeśli widzimy wartości między 25 a 35 ohm, jest w porządku. Jeśli nie mamy takiego przyrządu lub nie wiemy, jak dokonać pomiaru, wezwijmy specjalistę.

Dlaczego pralka się psuje?

Można przypuszczać, że pralki psują się ze względu na to, że coraz więcej jest w nich elektroniki, która może ulegać uszkodzeniu. Jednocześnie musimy mieć na względzie, że sprzęty AGD są coraz bardziej skomplikowane, a co za tym idzie, bardziej zaawansowane. Wszystko po to, by ułatwić nam codzienne życie. Rozwój technologii sprawił, że mamy dostęp do energooszczędnych urządzeń.

Aby pralka służyła nam przez długi czas, musimy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Dbamy o każdy element – filtr, bęben. Używamy urządzenia zgodnie z przeznaczeniem, zwracając uwagę na pojemność.