Od matematyki nie można uciec. Jest obecna w praktycznie każdym obszarze naszego życia. Przydaje się zarówno w domu jak i w pracy. Umiejętność liczenia ułatwia podejmowanie wielu decyzji. Sprawia, że minimalizowane jest ryzyko popełniania niepotrzebnych błędów.

Jak to wygląda w praktyce? Kiedy najbardziej przydaje się umiejętność liczenia w pamięci?

Zarządzanie budżetem domowym

Zarządzanie budżetem domowym może okazać się poważnym wyzwaniem. Zawłaszcza w okresach, gdy narażeni jesteśmy na zwiększone wydatki.

Szybkie liczenie przydaje się zwłaszcza podczas zakupów. Umiejętność przeprowadzenia w pamięci operacji matematycznym umożliwia utrzymanie dyscypliny budżetowej i unikanie spontanicznych decyzji zakupowych, które mogą być powodem dziury w domowych finansach. Liczenie w pamięci pozwala także na szybkie sprawdzenie rzeczywistej atrakcyjności ofert promocyjnych. Dzięki niemu szybko można oceni czy obniżone ceny są naprawdę tak atrakcyjne, żeby przekonać do zakupów.

Osoby posiadające tę umiejętność są także mniej narażone na oszustwa.

Przydatność w biznesie

Czy umiejętność liczenia w pamięci przyda się właścicielom firm? Oczywiście, że tak. Prowadzenie działalności biznesowej często wymaga podejmowania szybkich decyzji. Właściciele firm w wielu przypadkach nie mają czasu na prowadzenie dokładnych analiz i obliczeń.

Umiejętność szybkiego liczenia w pamięci, podobnie jak w przypadku budżetu domowego, pomaga także w prostym zarządzaniu budżetem firmy.

Przydatność w pracy

Liczenie w pamięci w pracy? W czasach, gdy komputery i telefony wspierają nas w wykonywaniu nawet najtrudniejszych zadań?

Okazuje się jednak, że wykonując obowiązki służbowe nie zawsze możemy skorzystać z pomocy zaawansowanego sprzętu wspomagającego wykonywanie działań matematycznych. Wiedzą to doskonale osoby pracujące „w terenie”, dla których spotkanie z klientem w kawiarni lub na placu budowy nie jest niczym wyjątkowym. Osoby te często muszą polegać na własnych umiejętnościach.

Szybkie liczenie w pamięci doskonale pomaga zarówno podczas spotkań z zewnętrznych jak i spotkań wewnętrznych. A osoby posiadające często imponują kontrahentom i kolegom z pracy.

Umiejętność liczenia w pamięci jest naprawdę przydatna. Poza wspomnianymi powyżej zagadnieniami związanymi z karierą i pieniędzmi, liczenie w pamięci przynosi korzyści także w wielu innych obszarach życia codziennego. Pozwala na sprawniejsze zarządzanie czasem, ułatwia odrabianie zadań domowy z dziećmi. Jest to po prostu umiejętność niezwykle praktyczna i dlatego warto ją rozwijać od najmłodszych lat.

Z całą pewnością, zastosowań liczenia w pamięci może być tak wiele, z jak wieloma sytuacjami mamy styczność. Każdy może potrzebować tej umiejętności do czegoś innego i każdemu może przydać się ona w innych okolicznościach. Żeby rozwijać i podtrzymywać swoją umiejętność szybkiego liczenia, niezbędne są jednak regularne ćwiczenia. Nie wystarczy raz nauczyć się metody liczenia w pamięci, aby po latach, gdy jej nie wykorzystywaliśmy, nadal móc ją zastosować. Warto zatem, dla rozrywki i treningu, podczas wykonywania niezobowiązujących czynności, ćwiczyć w głowie rozwiązywanie zadań. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, spróbuj powstrzymać się czasami od sięgnięcia po kalkulator i daj szansę własnym umiejętnościom i możliwościom.

Źródło: Abakus Europe – Kursy dla dzieci

pozycjonowanie stron warszawa