Według badania IAB Polska jedynie 11% Polaków spotkało się dotychczas z określeniem „Internet Rzeczy”. Wynika to nie z faktu, że zjawisko to nie jest popularne w Polsce, a z tego, że ta branżowa nazwa nie jest zrozumiała dla przeciętnego użytkownika. Internet Rzeczy często w mediach nazywany IoT (skrót od anglojęzycznej nazwy Internet of Things) to nic innego jak system, w ramach którego komunikują się między sobą różne podłączone do sieci przedmioty.
Wearables, czyli urządzenia do noszenia
Elektroniczna galanteria? Brzmi tajemniczo, jednak te inteligentne akcesoria są nam już dobrze znane. Ich przykładem są elektroniczne opaski lub zegarki na ręce z wbudowanymi sensorami śledzącymi długość i intensywność naszego treningu lub nasz puls w czasie jego trwania. E-ubrania? To odzież przyszłości, która zbada nasz stan zdrowia za pomocą umieszczonych wewnątrz sensorów lub buty, które dzięki wbudowanemu nadajnikowi GPS policzą przebyty w nich dystans.
Inteligentny dom
Najpopularniejszym przykładem tego typu rozwiązań jest smart lodówka, która na podstawie naszych upodobań sama stworzy listę brakujących produktów do kupienia, którą wraz z przypomnieniem prześle na nasz telefon, przy okazji informując o konieczności spożycia produktów, które zbliżają się do końca daty ważności. To oczywiście technologie, które dopiero są w fazie tworzenia i dopiero w przyszłości znajdą powszechne zastosowanie. Jednak już dziś korzystamy z wielu elementów Internetu Rzeczy w gospodarstwie domowym – wiele firm oferuje np. instalacje mediów, np. oświetlenia lub klimatyzacji z możliwością nawigacji na odległość, za pomocą aplikacji.
Inteligentny samochód
Opracowywane przez wiele firm smart samochody w przyszłości mają poruszać się zupełnie bez udziału kierowcy. Brzmi nieprawdopodobnie, jednak już teraz jesteśmy świadkami wprowadzania wielu automatycznych funkcji w pojazdach osobowych. Wykorzystanie systemu automatycznego parkowania stało się faktem i nie dotyczy jedynie aut luksusowych. Podobnie jest z systemem odczytywania znaków drogowych i analizowaniem sytuacji na drodze przez auto i dostosowywaniem do niej prędkości przez inteligentne tempomaty.
Inteligentne rzeczy – szansa, czy zagrożenie?
Dla wielu rozwój Internetu Rzeczy to spełnienie snów ludzi o potędze technologicznej, inni jednak bardzo obawiają się podstępującej cyfryzacji i tak znacznego wpływu maszyn na życie codzienne. Przyszłość pokaże jak zmieni się świat pod wpływem tych technologii.