We współczesnych magazynach używane są regały magazynowe o wielopoziomowej budowie przestrzennej. To, jaki typ regału będzie najlepszym wyborem dla danej hali, zależy od kilku czynników. Chodzi przede wszystkim o używaną technologię magazynowania, rodzaj składowanych towarów oraz sposób obsługi. Dopiero z taką wiedzą możemy przystąpić do wyboru jednego z głównych rodzajów regałów używanych w magazynach.
Regały półkowe
Ten typ regałów magazynowych cechuje się sporą praktycznością. Bardzo łatwo możemy zwiększyć ich funkcjonalność. Wystarczy, że zastosujemy dodatkowe elementy w postaci szuflad, wieszaków, separatorów, przegród, półek oraz szaf. Wszystko zależy od tego, co planujemy na nich przechowywać. Pojedyncze regały sprawdzą się w małych powierzchniach magazynowych. Jeżeli potrzebujemy zaopatrzyć się w system regałów dla dużego magazynu, możemy wybrać kompletną zabudowę z regałów półkowych. Prosty montaż i uniwersalność tego typu regałów oznacza, że często wybierany jest podczas wyposażania współczesnych magazynów. Firmy oferują dwa rozwiązania, różniące się materiałem, z którego wykonane są półki. Modele metalowe sprawdza się w przypadku większych obciążeń. Z łatwością możemy także zamontować oraz ocynkować tego typu półki. Alternatywnym rozwiązaniem są te wiórowe, których konstrukcja przypomina budowę regałów paletowych. Ich głównym zadaniem jest składowanie nieporęcznych przedmiotów o dużych gabarytach.
Regały paletowe
Służą do przechowywania towarów umieszczanych na paletach przemysłowych oraz europaletach. Z tego względu największą popularnością w Polsce cieszą się regały o długości poziomu składowania 2700 mm lub 3600 mm oraz o głębokości 1100 mm. Palety z ładunkiem układane są na poziomych belkach zwanych trawersami. Do obsługi tego typu regałów używa się wózków widłowych oraz suwnic. Z tego względu ich wysokość nie jest istotna i może sięgać nawet 12 m w magazynach wysokiego składowania. Duże znaczenie ma jednak wytrzymałość całej konstrukcji. Ponieważ regały paletowe są poddawane ogromnemu obciążeniu, do ich budowy stosuje się wyłącznie belki i słupy z grubszego materiału oraz o większym przekroju, niż w przypadku regałów półkowych. Na rynku dostępne są modele statyczne oraz mobilne. Te pierwsze muszą być na stałe zamocowane do podłoża magazynu. Do każdego regału musi być zapewniony stały dostęp. Z kolei regały paletowe mobilne są przesuwane po specjalnym torowisku, które trzeba umieścić w posadzce budynku. W razie potrzeby istnieje możliwość jednoczesnego przesuwania całego bloku regałów.
Regały wspornikowe
W przeciwieństwie do modeli paletowych i półkowych, regały magazynowe wspornikowe cechują się konstrukcją opartą na pojedynczych słupach. Materiał jest składowany na poziomych wspornikach mocowanych bezpośrednio do tych słupów. Ich zadaniem jest składowanie takich towarów, których długość przekracza dostępna długość półek bądź gniazd paletowych. Jeżeli chcemy bezpiecznie przechowywać przedmioty dłuższe niż 3600 mm, jesteśmy zmuszeni do zainwestowania w tego typu regały. Powszechnie używane są w przemyśle metalurgicznym oraz drzewnym. Czasami bywają określane jako regały dłużycowe. Chodzi przede wszystkim o rozmaite płyty, pręty oraz rury. Z uwagi na mało skomplikowaną konstrukcję takich regałów, z łatwością zamocujemy do nich usztywnienia konstrukcji lub wsporniki nośne. Dostępne są w wersji jednostronnej oraz dwustronnej. Ten pierwszy typ należy ustawiać wzdłuż ścian naszego magazynu. Z kolei modele z dostępem z obu stron powinny znaleźć się na środku powierzchni magazynowej. Jeżeli zamierzamy używać takich regałów na zewnątrz naszego magazynu, musimy wybrać właściwie zabezpieczone modele.
Niezależnie od używanego rodzaju regałów magazynowych, powinny cechować się one dużą wytrzymałością. Wszystkie elementy konstrukcyjne muszą być dopasowane do składowanego towaru. Montaż takich regałów najlepiej zlecić profesjonalistom. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że będą prawidłowo funkcjonowały.