Przy realizacji projektu graficznego zależy nam na tym, by jak najwierniej przenieść go do rzeczywistości. Decydując się na technologię druku, będziemy musieli wybrać między drukiem cyfrowym i offsetowym. Jakie są między nimi różnice? Na którą technologię się zdecydować?

Właściwości druku offsetowego

Druk offsetowy to technologia znacznie bardziej skomplikowana niż druk cyfrowy. W związku z czym jest również droższy. Służy do wykonywania masowych zleceń oraz projektów wysokonakładowych i dopiero w takich przypadkach jest opłacalny.

Offset polega na przenoszeniu obrazu na papier, tworzywo sztuczne bądź tekturę, po uprzednim naświetleniu w technologii CTP. Proces CTP wykonywany jest na specjalistycznego rodzaju naświetlarkach. Alternatywną do CTP technologią wykorzystywaną w druku offsetowym jest technologia CIF, wykorzystująca naświetlanie na filmach specjalnych płyt, wykonywanych z tworzywa sztucznego.

Druk offsetowy zapewnia bardzo wysoką jakość realizacji. Rozdzielczość uzyskiwana w tej technologii to nawet 4800 DPI. Technologia stwarza też możliwość uzyskania niskich cen jednostkowych projektów o wysokim nakładzie, książek, kalendarzy czy reklam. Ponadto, stosując druk offsetowy, znacznie poszerza się zakres dostępnych kolorów. Trzeba jednak pamiętać, że druk offsetowy – ze względu na konieczność przeprowadzenia odpowiednich przygotowań – nie pozwala na wprowadzanie zmian w pliku.

Czym charakteryzuje się druk cyfrowy?

Druk cyfrowy nie wymaga etapu przygotowawczego. Realizację zleceń można w wielu przypadkach zacząć od ręki, co jest szczególnie przydatne w przypadku niewielkich zleceń czy np. wydruków próbnych, przekazywanych zamawiającemu przed zleceniem większych nakładów. W związku z tym klient może dokonywać weryfikacji projektu i sprawdzić jakość efektów zaraz po wydruku.

Wykonywanie wydruków za pomocą druku cyfrowego polega na naświetlaniu wałka, który jest podłączony do tonera. Obraz z tonera jest następnie przenoszony na papier bądź też inne rodzaje podłoża typu tkaniny, folię czy tektury. Druk jest możliwy dzięki transferowi danych. Zaletą tej technologii jest możliwość personalizacji – każdy wydruk może zawierać rozmaite elementy graficzne bądź tekstowe.

Druk a jakość

Druk offsetowy posiada najwyższą rozdzielczość wydruku. Dlatego z tym rodzajem technologii wydruku spotykamy się najczęściej przy wysokonakładowym wydruku książek i katalogów. Choć druk cyfrowy nie pozwala na uzyskanie tak wysokiej jakości, z roku na rok stwarza w tym zakresie coraz więcej możliwości. Dodatkowo druk cyfrowy jest opłacalny nawet przy niskich nakładach i pozwala na znacznie szybszy czas realizacji.

Wydruk a parametry projektu

Pierwszym parametrem na który należy zwrócić uwagę podczas drukowania jest gramatura papieru. W przypadku sztywniejszych arkuszy poleca się druk offsetowy, zaś dla bardziej elastycznych o grubości nieprzekraczającej 270 g – druk cyfrowy. Ważną sprawą jest także format wydruku. Druk offsetowy sprawdzi się doskonale w przypadku książek, prospektów czy map. Z kolei druk cyfrowy zalecany jest np. do ulotek, wizytówek czy zaproszeń.

Ostatecznie podczas wyboru technologii druku należy kierować się tym, jak szybko potrzebujemy zrealizować zamówienie. Druk cyfrowy przeważa, jeżeli chodzi o szybkość oraz małe nakłady, zaś offset zdecydowanie lepiej sprawdzi się w dużych nakładach i w momencie, gdy konieczne jest operowanie kolorami oraz stosowanie większych formatów. Pomimo wyższej ceny, stosowanie druku offsetowego zapewnia o wiele lepszą jakość i druk cyfrowy, który jest wciąż ulepszany i modernizowany, nie jest w stanie osiągnąć tak świetnych wydruków jak offset.