Rachunki za prąd stanowią istotną pozycję w każdym budżecie domowym. W dobie zwiększających się cen energii warto korzystać ze wszystkich dostępnych metod ograniczających jej zużycie. Jednym z nich jest właśnie użytkowanie odpowiedniego oświetlenia. Na szczególną uwagę zasługują lampy, które działają w oparciu o technologię LED. Dzięki zastosowaniu specjalnych chipów półprzewodnikowych pobierana energia jest w dużo bardziej efektywny sposób przekształcana na światło. Taśmy i akcesoria led pozwolą nam zatem skutecznie oświetlić cały dom, jednocześnie obniżając rachunki za energię.

Na jakie parametry żarówki warto zwrócić uwagę?

Podstawowym parametrem każdej żarówki jest ilość generowanego światła. Wartość ta jest wyrażana w tzw. lumenach (lm). Przy doborze oświetlenia, powinniśmy zwrócić uwagę również na natężenie świetlne. Oznacza się je za pomocą luksa (lx), który jest strumieniem o wartości jednego lumena i równomiernie pada na powierzchnię 1 m². W przypadku salonu zaleca się oświetlenie na poziomie ok. 300 luksów. Wartość o połowę mniejsza będzie natomiast wystarczająca w przypadku sypialni. Kolejny parametr każdej żarówki to jej moc, którą określamy za pomocą watów (W). Najwyższej jakości żarówki charakteryzują się tym, iż generują dużą ilość lumenów przy stosunkowo niskim zużyciu prądu. Przykładowo standardowa 25-watowa żarówka wygeneruje blisko 220 lm. Z kolei lampa led będzie potrzebowała zaledwie 3 W, aby wytworzyć taką samą ilość światła. Jeśli chcemy uzyskać 710 lm, powinniśmy zaopatrzyć się w tradycyjną lampkę 60-watową lub 7-watową lampę led. Różnica jest zatem bardzo widoczna. Pomimo iż żarówki sygnowane poszczególnymi markami mogą różnić się skutecznością świetlną, lampy ledowe zawsze są bardziej wydajne niż zwykłe żarówki.

Jak działa technologia led?

Poszczególne diody ledowe zbudowane są z dwóch warstw półprzewodników. Światło jest wydzielane w momencie, gdy prąd przeskakuje z jednej warstwy na drugą. Proces ten generuje znacznie mniejszą ilość mocy, gdyż nie ma potrzeby rozgrzewania żarnika. Z tego powodu lampy ledowe pozwalają zredukować zużycie energii nawet o 90%.

Lampa led składa się z takich elementów jak obudowa, radiator, soczewka, elektronika sterująca, końcówki oraz moduł LED. Oświetlenie ledowe zazwyczaj wytwarza światło zbliżone do białego, gdyż wykorzystuje specjalne, niebieskie chipy LED z żółtymi luminoforami. Montowane są one bezpośrednio w module elektronicznym, a całość zostaje osłonięta za pomocą plastiku lub przezroczystego szkła. Dzięki temu generowane światło nie oślepia i jest równomiernie rozproszone. Obecność soczewki oraz reflektorów pozwala na dowolne sterowanie strumieniem świetlnym. Ważną funkcję w takiej lampie pełni także radiator. Odpowiada on bowiem za odprowadzanie wytworzonego ciepła odpadowego poza urządzenie. Z kolei o wydajności danego modelu w dużej mierze decyduje sterownik LED, który kontroluje wartość prądu przepływającego przez diodę. Jest to bardzo istotny aspekt, gdyż przekroczenie jego nominalnej wartości może drastycznie skrócić żywotność danej lampki.

Dlaczego warto zdecydować się na instalację oświetlenia LED?

Niskie zużycie energii w połączeniu z dużą wydajnością pracy sprawiają, że tego typu oświetlenie zyskuje na popularności. Ledy charakteryzują się również podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i stosunkowo długim czasem pracy. W procesie ich produkcji nie wykorzystuje się rtęci oraz innych szkodliwych dla środowiska substancji. Oświetlenie tego typu charakteryzuje się też bardzo wysokim wskaźnikiem oddania barw i szerokim zakresem temperatur barwowych. Ponadto taśmy i akcesoria led umożliwiają tworzenie dużo ciekawszych aranżacji oświetlenia, niż gdybyśmy ograniczyli się do zwykłych lamp. Ich montaż nie wymaga oczywiście ingerencji w już istniejącą instalację elektryczną.

Ze względu na niski koszt eksploatacji, długi czas pracy, wysoką jakość światła czy różnorodność rozwiązań dostępnych na rynku, oświetlenie ledowe stopniowo wypiera mniej nowoczesne koncepcje i jest powszechnie wykorzystywane w wielu gospodarstwach domowych.

źródło: hurtelektryczny.pl – taśmy led