Zakup samochodu poprzedzony jest zazwyczaj długą i wnikliwą analizą dostępnych na rynku marek i modeli. Kiedy doprecyzujemy nasze oczekiwania oraz określimy dostępny zakres cenowy, zaczynamy szukać bardziej szczegółowych informacji. Przeglądamy witryny internetowe producentów czy też sprawdzamy opinie osób, które wcześniej kupiły interesujący nas samochód. Jednak jedynym sposobem na sprawdzenie, czy dany pojazd przypadnie nam do gustu, jest obejrzenie go na żywo. Jeśli myślimy o zakupie nowego auta będziemy musieli udać się do salonu samochodowego. Jak krok po kroku przebiega ten proces?
Gdzie nowe samochody czekają na swoich właścicieli?
Salon samochodowy to miejsce w którym autoryzowany przez producenta dealer sprzedaje modele określonej marki. Jest to lokalny przedstawiciel koncernów motoryzacyjnych pośredniczący w transakcjach kupna i sprzedaży. Ponadto jest to osoba, która doradza odwiedzającym salon klientom, przygotowuje i przedstawia różne oferty, umawia zainteresowanych na jazdy próbne. Dealer załatwia także wszelkie formalności związane ze sprzedażą auta. Salony samochodowe zlokalizowane są zazwyczaj przy trasach wlotowych do dużych miast i stały się już charakterystycznym elementem krajobrazu przedmieść. Rozpoznamy je bez trudu po prezentowych na wystawach pojazdach oraz umieszczonym w widocznym miejscu logotypach poszczególnych marek.
Jazda testowa
W żaden inny sposób tak dobrze nie sprawdzimy samochodu, jak siadając za jego kierownicą. Jest to bardzo ważny element zakupu, ponieważ pozwala ocenić komfort jazdy, zastosowane w samochodzie funkcjonalności czy wyposażenie. Na jazdę testową możemy się umówić jeszcze przed pierwszą wizytą w salonie. W tym celu kontaktujemy się z wybranym dealerem za pomocą Internetu lub telefonu. Przed jazdą warto zapoznać się z informacjami o konkretnym modelu, być może będzie to dla nas wskazówka na co szczególnie zwracać uwagę w czasie testu. Kiedy już rozpoczniemy jazdę warto sprawdzić jak samochód radzi sobie w różnych okolicznościach. Przetestujmy je na odcinkach miejskich, a jeśli to możliwe także na drogach szutrowych. Przejazd drogą szybkiego ruchu pozwoli nam w pełni ocenić przyspieszenie, przyczepność oraz wyciszenie danego modelu. Po zakończeniu jazdy, dobrym pomysłem może być zanotowanie naszych uwag. Będzie to szczególnie pomocne jeśli planujemy kilka jazd testowych różnymi pojazdami. Jeżeli zdecydujemy się na konkretny wariant kolorystyczny to może okazać się, że jest on niedostępny u danego dealera. Alternatywą może być inny salon samochodowy sprzedający auta interesującej nas marki.
Płatności oraz odbiór
Cena samochodu w dużej mierze zależy od rodzaju zamontowanego wyposażenia oraz jego standardu. Kiedy ustalimy z dealerem na jaki wariant się decydujemy i cena jest ostatecznie określona, przychodzi czas na wpłatę zaliczki. Zazwyczaj jest to kilka tysięcy złotych, po jej uiszczeniu diler zamawia nasz pojazd. Jeżeli jest on już wyprodukowany, czas oczekiwania wynosi ok. 21 dni, w przeciwnym wypadku etap ten potrwać może nawet kilka miesięcy. Jest to czas potrzebny na wyprodukowanie danego modelu i dostarczenie go do salonu samochodowego. Kiedy auto jest gotowe do odbioru dopłacamy pozostałą część ceny. W tym momencie dealer przekazuje nam potrzebne do rejestracji dokumenty, kartę pojazdu, dowód zakupu oraz świadectwo homologacji. Dzięki temu możemy zarejestrować nasz nowy pojazd w wydziale komunikacji. Po otrzymaniu numeru rejestracyjnego konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC. Jeśli chcemy możemy dokupić inne rodzaje ubezpieczeń. Po otrzymaniu tablic oraz dowodu rejestracyjnego dostarczamy je do dealera. Jeśli wszystkie formalności zostaną wypełnione, wydaje on nam kluczyki i możemy wyjechać naszym nowym autem z salonu.
Zakup nowego samochodu jest ważnym i emocjonującym wydarzeniem. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i dokładnie przeanalizować różne oferty. Może nas to uchronić od nietrafionego nabytku, który nie będzie dopasowany do naszych potrzeb.
źródło: autowitolin.pl – samochody Honda