Schorzenia związane z układem krążenia, górnymi drogami oddechowymi lub astmą wymagają leczenia tlenem. Oczywiście poza tym muszą zażywać leki konwencjonalne, jednak dodatkowe domowe leczenie tlenem znacznie poprawia ich komfort codziennego życia. W zależności od stopnia zaawansowania choroby tlenoterapia wynosi od kilku do nawet kilkunastu godzin na dobę. Do stosowania tlenoterapii niezbędny jest koncentrator tlenu. NFZ zapewnia jego bezpłatne użytkowanie na zasadzie wypożyczenia z Wojewódzkich Ośrodków Leczenia Tlenem. Niestety ilość koncentratorów tlenu jest niewystarczająca do potrzeb. Czasami okres oczekiwania wynosi nawet dwa lata. Niektórzy pacjenci nie mogą tak długo czekać i zmuszeni są do kupna własnego koncentratora lub dzierżawienia go od prywatnych firm. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę, by urządzenie spełniało swoją rolę.

Czym jest koncentrator tlenu?

Niektóre osoby ze względu na swoje schorzenia nie są w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tlenu i wydzielenie dwutlenku węgla powstałego w procesie oddychania. Efektem tego jest zatrucie organizmu dwutlenkiem węglu, uczucie ciągłego zmęczenia, trudności z oddychaniem, przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności pojawia się uczucie duszności. W dłuższej perspektywie czasu taki stan stanowi zagrożenie życia. I tu właśnie z pomocą może przyjść koncentrator tlenu.

Koncentratory tlenu to aparaty medyczne, które dostarczają choremu tlen. Pobierają powietrze atmosferyczne, które następnie zagęszczają, oczyszczają. W efekcie pacjent otrzymuje ok. 90-95% czystego tlenu, który podawany jest za pomocą specjalnych wężyków zakończonych maską lub kaniulę nosową (popularnie nazywaną „wąsami”).

aparat tlenowy dla dziecka

Kryteria wyboru koncentratora

Osoby po raz pierwszy kupujące koncentrator najczęściej kierują się ceną, bo nie są to urządzenia tanie. Niestety to kryterium w tym wypadku jest całkowicie nietrafione. Za niską cenę dostaniemy sprzęt, który w niskim stopniu będzie koncentrował tlen i nie wspomoże skutecznie układu oddechowego.

Aparat tlenowy - Koncentratory Tlenu Warszawa Zdjęcie pochodzi ze strony firmy Amed24.

Wybór koncentratora tlenu jest szczególnie ważny w przypadku osób, które mają zleconą wielogodzinną terapię tlenem. Wybierając konkretny aparat należy wziąć pod uwagę na takie parametry jak:

  • stopień zdolności koncentracji tlenu,
  • głośność,
  • zużycie prądu.

Stopień koncentracji tlenu

To najważniejszy czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę. Na rynku dostępne są koncentratory, które oczyszczają powietrze i koncentrują tlen od 50 do 95%. Te pierwsze są najczęściej produkcji chińskiej. Mimo nieco niższej ceny nie wpłyną na jakość życia pacjentów cierpiących na choroby płuc. Najlepiej wybrać koncentratory tlenu, które dostarczają skoncentrowany tlen na poziomie 91-95%. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jego używanie będzie miało istotny wpływ na zdrowie pacjenta. ważny jest też przepływ powietrza. Powinien mieścić się w zakresie 0,5 do 5 l na minutę. Najczęściej zalecany przez lekarza jest 1,5 l/min.

Głośność

Niestety koncentrator jest urządzeniem głośnym. Tym bardziej, że większość czasu jego pracy przypada na godziny nocne. Starsze modele charakteryzują się głośnością powyżej 40 db. To niestety bardzo dużo, zwłaszcza dla osób, które mają lekki sen. Najlepiej jest więc kupić urządzenie charakteryzujące się głośnością nie przekraczającą 35 db. Trzeba brać także pod uwagę, że pacjent i domownicy stopniowo przyzwyczają się do monotonnego szumu wydzielanego przez urządzenie i nie będzie on uciążliwy.

Zużycie prądu

Aparaty tlenowe zużywają od 300 W do nawet 1000 W (stare modele) na godzinę. Przeliczając to przez ilość godzin pracy i ceny prądu, otrzymujemy miesięczne rachunki za prąd wyższe o kilkadziesiąt zł. W skali roku to dodatkowe kilkaset zł. Z tego względu warto zapłacić trochę więcej i kupić model bardziej oszczędny w zużyciu energii elektrycznej. Różnica zwróci się już po roku użytkowania.

Przenośny koncentrator tlenu czy stacjonarny?

Najlepiej oba, ale ze względu na koszty zakupu najczęściej jest to rozwiązanie niemożliwe. Przenośny koncentrator tlenu umożliwia jego stosowanie poza domem. Jest to szczególnie ważne dla osób aktywnych i dzieci, które dzięki temu będą mogły normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Ich niewielka waga (ok. 5 kg) jest niewątpliwą zaletą.

Przenośne aparaty zasilane są baterią, która wystarcza na 1,5-2 godzin pracy, później można ją ponownie naładować. Niestety aparaty przenośne dostarczają mniej skoncentrowany tlen, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pacjentów, którym zalecono kilkanaście godzin tlenoterapii w ciągu doby.

Zastanawiając się jaki jest najlepszy aparat do tlenoterapii warto sprawdzić porady innych użytkowników. Bogatsi o własne doświadczenia chętnie dzielą się swoimi uwagami na portalach poświęconych leczeniu różnych chorób.