Edukacja i rozwój osobisty zawsze są pożądane, niezależnie od wieku. Zanim pochłonie nas do reszty nauka biologii warto zastanowić się co nam da jej znajomość, czy jest warto inwestować i poświęcać czas na naukę biologii. Poza piątkami w szkole, czy biologia ma szansę się nam przydać w życiu dorosłym, zawodowym, jak i codziennym? Biologia należy do nauk przyrodniczych, traktuje o życiu organizmów żywych, do których należy także człowiek. To dzięki biologii możemy poznać nasze ciało, historię jego ewolucji, różne teorie z nią związane. XXI wiek przyczynił się znacząco do rozwoju nauki poprzez odkrycia w obszarze mikroorganizmów, biotechnologii i genetyki, które nie wszystkim z nauką biologii się kojarzą. Wciąż postępujące badania i odkrycia służą człowiekowi.
Dzięki biologom możemy żyć dłużej, dłużej zachować zdrowie i pokonywać choroby, wirusy. Poważne sukcesy biologów odnotowuje się również w walce z bezpłodnością i chorobami genetycznymi. Nauka biologii jest w XXI wieku niezmiernie ważną umiejętnością. Mimo, iż coraz częściej żyjemy zamknięci w betonowych ścianach domu, szklanych biurowcach, to wciąż mamy naturalną potrzebę obcowania z naturą. Natury w naszym życiu jest coraz mniej, również w samej biologii maleje czynnik żywy a pojawia się coraz więcej techniki i technologii, teorii, chemii. Zależności z chemią są niebywale silne. Nie bez powodu na etapie wczesnoszkolnym nie wyróżnia się chemii, biologii, fizyki, a edukację w tym zakresie określa się jako przyrodniczą. Biologia to nauk pozwalająca zrozumieć otaczający nas świat, poznać jego współmieszkańców, zasady funkcjonowania ekosystemu i swojego miejsca we Wszechświecie. Ujmuje człowieka jako jednostkę w ewolucji, przedstawiając zarówno historię nauki jak i historię ziemi poprzez skamieliny, badanie paproci i szczątków dinozaurów.
Tym samym ucząc się biologii możemy poznawać historię życia człowieka, roślin, zwierząt na ziemi, ich zmiany, cechy przystosowujące się do środowiska zmiennego itp. To bardzo ciekawa wiedza, jaką warto pozyskać dla samego siebie, dla satysfakcji i nie tylko. Biologia ma też wymiar praktyczny, bowiem to dzięki wiedzy z tej dziedziny wiem jak funkcjonuje mój organizm, że potrzebna jest nam woda, rośliny itp. Ma to znaczenie dla bycia ekologicznym i ochrony środowiska. Mając odpowiednią wiedzę stajemy się bardziej eko odpowiedzialni, nie niszczymy środowiska, wspieramy segregację śmieci i wiele innych akcji na rzecz poprawy komfortu życia z poszanowaniem ekosystemu, zarazem rozumiemy zjawiska, takie jak dziura ozonowa, czy efekt cieplarniany. W czasach, kiedy wiedzę czerpiemy z internetu stosunkowo łatwo jest poszerzyć swoją wiedzę tak na tematy związane z anatomią człowieka, genetyką, jak również światem roślin i zwierząt. Dostępne są zarówno korepetycje z biologii, jak i liczne serwisy edukacyjne, programy. Jeśli mieszkam w Warszawie (bez względu na dzielnicę) i szukam korepetycji z biologii w Warszawie to sprawdzę m.in. portal Preply. Biologia dla wielu osób znana jest wyłącznie z lekcji szkolnych, niemniej jak sama nazwa wskazuje jest to nauka o środowisku naturalnym, jakie nas otacza. Co więcej dzięki nowym odkryciom wiedza biologiczna wykorzystywana jest w wielu branżach przemysłu, a sama nauka przenika się z innymi gałęziami wiedzy jak z fizyką, chemią. Znajomość biologii potrzebna jest nam nie tylko w kontekście medycznym, aczkolwiek to właśnie osoby planujące pracować w przyszłości w służbie zdrowia, tak jako lekarze, pielęgniarki, dietetycy muszą posiąść rozległą wiedzę z zakresu biologii, to przydać się może także prywatnie. Dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa znajomość biologii jest niezmiernie ważna. Pozwala nam orientować się w leczniczych właściwościach roślin, ich gatunkach napotykanych czy to w lesie, czy na łąkach, również wśród zwierząt mając odpowiednią wiedzę wiemy jak zachować się napotykając dzikie zwierzę, czy dany wąż jest jadowity, które gatunki są pod ochroną i dlaczego.
W kontekście żywienia wiedza z zakresu biologii okazuje się bardzo przydatna, bowiem po pierwsze możemy produkować żywność samodzielnie, po drugie wiedzieć jak się zdrowo odżywiać, a także kontrolować kupowane produkty spożywcze dbając o swoje zdrowie. Co za tym idzie biologia pomaga nam w zachowaniu równowagi i profilaktyce. Dzięki wiedzy o swoim ciele, funkcjonowaniu organizmów żywych możemy zadbać o siebie, swoją rodzinę, podopiecznych i zwierzęta domowe, unikając zachorowania lub c się domowymi sposobami, naturalnymi lekami w razie zapadnięcia na daną chorobę. Prócz naturalnego leczenia i możliwości rozpoznawania schorzeń po objawach, wczesnej interwencji warto jest wiedzieć co nieco o biologii, by móc zadbać o piękny wygląd. Moda na własny wyrób kosmetyków naturalnych wymaga znajomości w dużej mierze biologii. Prócz kosmetyków rośnie znaczenie ziołolecznictwa, które również wymaga znajomości elementów biologii. Wbrew pozorom to również z biologii przydaje się wiele informacji dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Wiedza przyrodnicza przydatna jest także w sporcie, fizjoterapii, gdzie niezbędna jest znajomość anatomii i funkcjonowania stawów, mięśni, ruchomości ciała.
Jeśli np. szukam więcej ciekawych propozycji nauki i pracy związanych z Biologią to odwiedzę np. Wikipedię.
W życiu zawodowym biologia przydaje się w kosmetyce, kosmetologii, również przy pracy w Spa, na siłowni, czy w innych usługach związanych ze zdrowiem. Poza bardzo przyziemnymi zajęciami biologia może być furtką do pracy naukowej i badawczej, czy to w zakresie farmakologii, czy też odkrywania właściwości substancji bio pochodnych, czy genetyki i bioinżynierii. Te ostatnie z dziedzin biologii są oparte o prace laboratoryjną i w dużej mierze polegają na doświadczeniach, obserwacjach i badaniach służących dalej analizie naukowej.
Znając się na biologii możemy zgłębiać wiedzę w wielu obszarach nauki. Jedną z gałęzi przemysłu, która koresponduje z biologią jest rolnictwo, rybołówstwo i sadownictwo. Trudno sobie wyobrazić bliższe ziemi i życiu prace niżeli prace ogrodnicze, uprawne. Hodowla bydła, uprawa roli, jak i wytwarzanie roślin wymaga doskonałej wiedzy z zakresu biologii. Bardzo często do zrobienia kariery zawodowej konieczna jest znajomość biologii wraz z inną nauka jak chemia, czy technologia. Warto pamiętać, iż na naukę biologii nigdy nie jest za późno. Uczyć można się w sposób zorganizowany wybierając podyplomowe studia i kursy, jak i samodzielnie czerpiąc wiedzę z internetu i ogólnodostępnych materiałów edukacyjnych.
Podsumowując biologia nie rzadko jest nauką niewidoczną, nieświadomie się jej uczymy, mimo iż wydaje się nam nieobecna w procesie dydaktycznym, to wiedzę biologiczną posiadamy. Bardzo często podstawy z zakresu biologii pozyskujemy poprzez osobiste obserwacje i doświadczenia otaczającego nas świata już w dzieciństwie. Z czasem wiedzę tę poszerzamy zdobywając kolejne doświadczenia, obserwując własne ciało i występujące zjawiska w przyrodzie. Wiele zagadnień mieszczących się w zakresie biologii zazębia się z geografią, chemią, fizyką itp. Będąc ciekawym świata ciężko jest nie zapoznać się z biologią. To fascynująca nauka w szczególności dla pasjonatów przyrody. Nie trzeba być ornitologiem, myśliwym, czy zapalonym grzybiarzem, bądź florystą by być hobbystą.
