W dzisiejszych czasach właściciele domków jednorodzinnych czy tzw. szeregowców korzystają z rozwiązań usprawniających codzienne funkcjonowanie. Decydują się na drzwi garażowe z automatycznym napędem czy nowoczesne piece centralnego ogrzewania z podajnikiem na węgiel, inwestują w inteligentne rolety zewnętrzne oraz montują kamery, aby w każdym momencie móc za pomocą aplikacji w telefonie zajrzeć na swoją działkę. Jednym z wielu ułatwień dedykowanych dla ogrodzonych posesji jest brama wjazdowa otwierana za pomocą pilota. Zasadniczo istnieją dwie podstawowe konstrukcje tego typu, zróżnicowane pod względem budowy czy funkcjonalności.

Brama przesuwna z napędem – zalety i wady

Popularnym i stosunkowo nowym na rynku sposobem organizacji wjazdu są nowoczesne bramy przesuwne. Wybierane są przede wszystkim przez właścicieli działek, dla których liczy się oszczędność terenu – ten rodzaj bramy wymaga jedynie wyznaczonego miejsca wzdłuż ogrodzenia, gdyż porusza się po torze równoległym do parkanu. Nie istnieje zatem konieczność zapewnienia wolnej przestrzeni dla prostopadłego ruchu dwóch skrzydeł, jak ma to miejsce w przypadku bramy skrzydłowej. Brama przesuwna z napędem jest również zasadniczo jedyną dostępną opcją dla właścicieli posesji, na których za ogrodzeniem teren znacznie się podnosi, gdyż zgodnie z przepisami brama wjazdowa musi otwierać się w obrębie granic nieruchomości, do jej wewnętrznej strony. Nowoczesne bramy przesuwne charakteryzują się atrakcyjnym designem, stabilną konstrukcją i dużą wytrzymałością. Co więcej, w zasadzie nie ma ograniczeń w szerokości ruchomego panelu, jeśli będzie on poruszać się po szynie. Brama może mieć zatem nawet kilka metrów, ponieważ jej ciężar nie unosi się w powietrzu, a wsparty jest na prowadnicach. Inną kwestią jest konieczność utrzymania w czystości szyny, po której poruszają się kółka bramy, gdyż zbierające się w niej liście, igliwie bądź śnieg mogą zakłócić jej działanie i skutecznie zablokować cały mechanizm. Taki problem nie dotyczy bram przesuwnych samonośnych, które poruszają się kilka centymetrów nad ziemią (dzięki systemowi rolek i przeciwwagi unoszącej bramę na zasadzie dźwigni). Kolejnym z plusów tego rozwiązania jest odporność na silne podmuchy wiatru. Należy uczciwie zaznaczyć, że samonośna brama przesuwna z napędem nie nadaje się dla każdej posesji – przykładowo nie sprawdzi się przy wąskim ogrodzeniu, ponieważ dla jej prawidłowego funkcjonowania wymagane jest zarówno miejsce na schowanie samego panelu, jak i jego przeciwwagi. W praktyce oznacza to, że przykładowo przy wjeździe o szerokości 5 m potrzebne jest kolejne 5 m parkanu, za którym brama się schowa, i jeszcze dodatkowe 30% tej długości na przeciwwagę. W rezultacie zastosowanie tego rozwiązania wymaga minimum 6,65 metra wolnej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia.

Bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe – dla kogo?

Wszędzie tam, gdzie zastosowanie bramy przesuwnej jest fizycznie niemożliwe, przykładowo z powodu wąskiego ogrodzenia czy też nietypowego umiejscowienia furtki wejściowej, sprawdzi się system bram ogrodzeniowych dwuskrzydłowych. Jest to rozwiązanie dedykowane zwłaszcza dla działek z dość dużą odległością pomiędzy ogrodzeniem a garażem. Dzięki temu pozostawiony przed domem samochód nie będzie blokował możliwości zamknięcia skrzydeł bramy. Tak jak w przypadku bramy przesuwnej, przy bramie dwuskrzydłowej również istnieje możliwość zamontowania napędu, dzięki któremu otwarcie i zamknięcie bramy będzie odbywało się dzięki aktywacji odpowiedniego przycisku na pilocie. Oczywiście warto zainwestować w odpowiednie wzmocnienia i zabezpieczenia, które zapewnią prawidłowe działanie bramy skrzydłowej podczas intensywnego wiatru czy deszczu – tańsze, delikatniejsze konstrukcje mogą nie wytrzymać naporu i ulec trwałemu uszkodzeniu. Warto wspomnieć, że z oczywistych względów czas pełnego otwarcia się bram ogrodzeniowych dwuskrzydłowych jest znacznie krótszy niż w przypadku bram przesuwnych tej samej szerokości. Należy podkreślić, że brama dwuskrzydłowa doskonale komponuje się ze zdobionymi, kutymi przęsłami ogrodzeń. Przy wrotach o ażurowej konstrukcji należy jednak rozważyć wybór napędu umieszczonego w hermetycznie zamykanej skrzynce, wpuszczonej pod powierzchnię gruntu, gdyż tradycyjny siłownik będzie wyglądał nieestetycznie.

Brama przesuwna czy skrzydłowa – którą wybrać?

Wybór metody otwierania bramy wjazdowej powinien być dokładnie przemyślany. Uprzednio warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi cechami poszczególnych rozwiązań, a także zasięgnąć porady fachowca. Decyzja podjęta po przeanalizowaniu możliwości działki (jej ukształtowania i wielkości), a także stylu ogrodzenia oraz domowego budżetu na pewno pozwoli na dobranie odpowiedniego systemu.